گروه: اخبار استان خبر: 204238 / تاریخ انتشار : 1401/3/31 ساعت : 05:42

پلنگ سواری گردشگران در آبشار یاسوج!+تصاویر

برخی شهروندان بی مسئولیت با سوار شدن بر پشت مجسمه های نصب شده در شهر یاسوج و گرفتن عکس یادگاری باعث آسیب رساندن به نمادهای شهری مرکز استان می شوند.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس شهر یاسوج مرکز استان کهگیلویه وبویراحمد همچنین بزرگترین و گردشگر پذیرترین شهر استان چهارفصل به دلیل موقعیت جغرافیایی که دارد به پایتخت طبیعت ایران شهر است و همین امر می طلبد تا از نماد های طبیعت در زیبا سازی بصری شهری در آن استفاده شود.

 

جلوه های بصری و ایجاد المان هایی متناسب با فرهنگ و اصالت همچنین موقعیت جغرافیایی این شهر یکی از ایتم های مبلمان شهری و منظر سازی به شمار می رود که در کنار توسعه زیر ساخت های خدماتی و رفاهی نقش بسزایی در القاء هویت شهری دارد. همین امر نیز باعث شده تا مسئولین حوزه شهری در یاسوج چندین المان از حیوانات معروف که در زیستگاه دنا زندگی می کنند در میادین این شهر نصب کنند.

از مهمترین المان های نصب شده در شهر یاسوج که متناسب با فرهنگ و اصالت مردمان این دیار است می توان به بز کوهی فلکه سنگی میدان معلم و مجسمه پلنگ در آبشار یاسوج اشاره کرد.

 

چند سالی است که ساخت مجسمه ها و المان های زیبا متناسب به فرهنگ و زیست بوم استان به چهره شهر یاسوج جان داده، اما جولان خشم عده ای بر پیکرشان نقش بسته و موجب تخریب المان ها شده است.

مدت زمان زیادی نمی گذرد که این پایگاه خبری از رفتار نادرست شهروندان بی مسئولیت در استفاده از المان های بز کوهی میدان سنگی بلوار معلم گزارشی درج کرد که دوباره این اتفاق برای المان پلنگ در آبشار یاسوج افتاده است.

 

پلنگ یکی از گونه های زیبای جانوری است که در رشته کوه های زاگرس زندگی می کند و نصب المان پلنگ در آبشار همچنین بز کوهی در میدان سنگی مرکز استان باعث شد تا انتقاد های از مسئولین شهری برای عدم نصب المان های مطابق با فرهنگ این شهر تا حد زیادی کاهش یابد.

 

 

با توجه به این موضوع که نگهداری از امکانات شهری وظیفه ذاتی هر شهروندی است و این موضوع مسئولیت همه شهروندان مرکز استان کهگیلویه وبویراحمد را در نگهداری از امکانات و وسایل از جمله المان های شهر را دو چندان می کند.

 

متاسفانه سابقه نشان داده است برخی افراد در اقدامی غیر مسئولانه و البته شاید نیز بر اثر سهل انگاری و ندانم کاری باعث تخریب برخی از این المالن ها شهری شوند.همان گونه که در تصاویر قابل مشاهده است چند کودک خود را به بالای المان پلنگ در منطقه گردشگری آبشار یاسوج  رسانده و با نشستن بر روی این المان در حال گرفتن عکس یادگاری هستند.

 

 اگر قرار باشد همین افراد برای گرفتن عکس یادگاری بر روی مجسمه ها بروند یا به آنها دست بکشند بعد از گذشت مدتی این مجسمه ها حالت خود را از دست می دهند و آسیب می بینند.

 

شاید بهتر بود مسئولان از همان ابتدا تدبیر لازم برای جلوگیری از چنین اتفاقاتی را انجام می دادند تا کسی نتواند به راحتی خود را به این مجسمه ها برساند.

 

انتهای پیام/

 

 

تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 1 نظر
لر
1401/3/31 - 19:07
په نی چکار بچیل دارین بل تا بازی کنن...همی پلنگل هم نیلیت سی بازی بچیل؟!!!
rateup 0
 ratedown 0
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.