گروه: اخبار استان خبر: 202644 / تاریخ انتشار : 1401/2/23 ساعت : 17:04
آنچه در خطبه های نماز جمعه استان گذشت؛

احتکار خیانت به مردم است/ مردم از خرید های هیجانی پرهیز کنند/ فساد اقتصادی مثل یک اختاپوس بر اقتصاد کشور چنبره زده است/ مردمی‌سازی یارانه‌ها گامی مهم برای رشد اقتصادی است

نماز عبادی سیاسی جمعه در سراسر استان کهگیلویه وبویراحمد با حضور نمازگزاران برگزار شد.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس نماز عبادی سیاسی جمعه در سراسر استان کهگیلویه وبویراحمد با حضور نمازگزاران برگزار شد.

یاسوج

احتکار خیانت به ملت است/ مردم دست از خریدهای هیجانی بردارند

 

آیت الله سید نصیر حسینی در خطبه های نماز جمعه این هفته شهر یاسوج به موضوع اصلاح یارانه ها از سوی دولت اشاره کرد و گفت: این طرح مزایای بسیار خوبی داشته و فرصتهای گرانبهایی را برای عبور از مشکلات کشور در خود دارد اما باید مواظب گرانی‌های کاذب نیز باشیم.

وی در ادامه با بیان اینکه در دولت های مختلف این موضوع مطرح شده بود و مرحوم هاشمی رفسنجانی دوره‌ای آن را در خطبه های نماز جمعه مطرح کرده بود گفت: یکی از ضرورت ها توزیع عادلانه یارانه ها در کشور است که باید یارانه مستقیم به جیب مردم برود به جیب مردم کم درآمد و مستضعف تا مشکلات آنها برطرف شود و راهش نیز اقدام اخیر دولت است.

این استاد حوزه افزود: در گذشته به مردم یارانه داده می شد مثلا به مردم اعلام می‌شد در فلان جا انباری وجود دارد و می توانید برای خرید کالا به قیمت دولتی آنجا مراجعه کنید که مستضعفین باید با پای پیاده می رفتند و معلوم بود که چیزی با آنها نمی‌رسید اما در مقابل عده‌ای هم با کامیون به سمت انبار ها می‌رفتند و آن را بار می زدند و هر کس پول و قدرت بیشتری داشت از یارانه ها بهره مند می‌شد.

نماینده ولی فقیه در استان کهگیلویه و بویراحمد و امام جمعه شهر یاسوج گفت: اما الان یارانه مستقیم به جیب مردم می رود و قابل مدیریت است نکته بعدی اینکه می توان با استفاده از این فرصت زیرساخت‌های تولید و اشتغال را ایجاد کرد و علاوه بر آن به معضل بیکاری نیز رسیدگی شود.

وی در ادامه به مزیت دیگر طرح اصلاح یارانه‌ها اشاره کرد و گفت: مزیت دیگر این است که جلوی سوء استفاده‌ها را می‌گیرد در گذشته دیدیم که یارانه نان از کجا سر در می‌آورد آرد در کجا به فروش می‌رسید و پول یارانه ها به جیب چه کسانی می‌رفت گاهی آرد سر از کشورهای همسایه در می آورد و به عبارتی یارانه مردم قاچاق می شد اما با طرح دولت دیگر چنین نخواهد شد.

این خطیب جمعه به ارز ترجیحی نیز اشاره کرد و گفت: بعضی‌ها ارز ۴۲۰۰ تومانی را می‌گرفتند تا خارج از کشور کالاهای اساسی را وارد کنند اما مع الاسف کالا وارد نمی شد و کالاهای دیگری که ارزش اقتصادی برای ملت نداشت وارد می‌کردند و اگر هم کالاهایی وارد می شد به ازای دلار ۲۵ هزار تومانی به مردم می فروختند و این یک خیانت بود.

امام جمعه شهر یاسوج گفت: در این بین عده‌ای سرمایه‌ای بزرگ به چنگ می‌آوردند و مردم فقیر تنها زیان می‌دیدند و ضربه می‌خوردند.

حسینی با یادآوری این که دولتهای گذشته باید این طرح اجرا می‌کردند اما اکنون که اجرا شده باید بر بازار نظارت کنند گفت: امروز یک عده وقتی قیمت ها را اعلام کردند دیدیم که قریب به ۱۰۰ تن ماکارونی را در همین بازار استان احتکار کردند که باید به شدت برخورد شود.

حسینی گفت: هشدار می‌دهیم و نصیحت می‌کنیم که اهل خیانت نباشید دست از احتکار بردارید و به مردم ظلم نکنید همچنین به مردم می گوییم که از خریدهای هیجانی دست بردارید و مراقب شیطنت ها و فتنه‌ها باشید.

امام جمعه یاسوج با اشاره به بحران جهانی ناشی از جنگ روسیه و اوکراین گفت: یک بحران غذایی در جهان ایجاد شده و تنها مربوط به یک کشور نیست در همه دنیا این مشکلات وجود دارد و هیچ حاکمیت و دولتی هم نمی خواهد که مردم کشور دچار مشکل شده و به آنها فشار وارد شود ممکن است مسئولی در جای اختلال ایجاد کند اما در کل دولت و نظام به دنبال رفع مشکلات مردم هستند.

وی خاطرنشان کرد: اگر نگوییم یک جنگ جهانی بلکه یک نیم جنگ جهانی در جهان در گرفته و اگر کشوری مدیریت اقتصادی درست نداشته باشد آن کشور و ملت سقوط خواهد کرد.

امام جمعه مرکز استان کهگیلویه و بویراحمد با خطاب قرار دادن دولت در خصوص برخی مشکلات ناشی از اصلاح یارانه‌ها گفت: اگر دیدید که یارانه ها کفاف نمی‌کند باید میزان آن را برای افراد مستضعف بالا ببرید تا مشکل آنها برطرف شود.

حسینی در ادامه به اقدامات بسیار خوب دولت در طول یک سال گذشته اشاره کرد و گفت: کارهای خوبی از سوی این دولت انجام شد که یکی از آنها خرید و تزریق واکسن بود و می‌بینیم که اکنون مرگ‌ها و تلفات ناشی از کرونا بسیار کم شده است.

وی افزود: دولت کار بسیار خوبی انجام داد و طی آن خانوارهای تحت پوشش نهادها و دستگاههای امدادی از پرداخت هزینه آب و برق معاف شدند.

این خطیب جمعه به یکی دیگر از کارهای خوب دولت اشاره کرد و گفت: پنج میلیون نفر که بیمه نداشتند تحت پوشش بیمه سلامت قرار گرفتند البته توصیه این است که نباید فقط نام بیمه بر آن باشد بلکه باید خدمات بیمه هم داده شود امیدواریم که طرح اخیر اصلاح یارانه‌ها نیز در راستای منافع مردم قرار گیرد.

چرام

مردمی‌سازی یارانه‌ها از اصلی‌ترین گام‌های مانع‌زدایی برسر راه رشد اقتصادی است

حجت الاسلام والمسلمین سید نوراله افشار در خطبه های نماز جمعه این هفته چرام گفت: رهبر معظم انقلاب اسلامی در بیانات اخیرشان در دیدار با کارگران فرمودند: «دولت برنامه‌های مهمی در پیش دارد که دستگاهها و همه آحاد مردم باید دست به دست هم بدهند تابه نتیحه برسد»

وی افزود: بیماری نظام اقتصادی یک میراث به‌جای‌مانده از دهه پایانی عمر رژیم طاغوت شروع شده وبخاطر جنگ اقتصادی ،نظامی ،روانی و… از ابتدای انقلاب ،توسط دشمنان این نظام نتوانستیم برخی از اصلاحات مهم اقتصادی صورت گیرد.

خطیب جمعه چرام ابراز داشت: بعنوان نمونه، تورم بالا، الان ۵۰سال است مهمان ایرانیان است. و دولت های مختلف در مهار آن به دلایل مختلف موفق نبوده اند.

وی افزود: درحال حاضر موانع زیادی بر سر راه دولت برای شکوفایی اقتصادی و رشد مطلوب وجود دارد که” یارانه غیرهوشمند” یا ارز ترجیحی یکی از آن معضلات بزرگ است. یارانه‌ای که به‌جای آن‌که در انتهای زنجیره مصرف، یعنی در سفره‌های مردم توزیع شود در ابتدای زنجیره، یعنی واردکنندگان کالا قرار می‌گیرد تا آنجا که گاهی یارانه ۱۵میلیون نفر به جیب یک نفر می‌رود!

افشاد اظهار داشت: مردمی‌سازی یارانه‌ها از اصلی‌ترین گام‌های مانع‌زدایی برسر راه رشد اقتصادی است.

وی افزود: در مسایل اقتصادی باید ریل‌گذاری صحیح صورت گیرد تا شرایط زندگی مردم بهبود حاصل شود.

خطیب جمعه چرام گفت: دولت سیزدهم به‌درستی و برخلاف دولتهای قبل، اصلاح اقتصادی را نه از سال پنجم و هفتم، بلکه از سال اول شروع می‌کند. این درحالی است که دولت آقای احمدی نژاد اصلاحات اقتصادی و هدفمندی را از دوره دوم و در سال پنجم شروع کرد.

افشار گفت: این طرح اصلاح اقتصادی در مجلس شورای اسلامی با نظرات کارشناسی، تصویب شد و به دولت آقای روحانی ابلاغ شد اما به هر دلیلی چنین طرحی را اجرایی نکردند.
و این دولت با هزینه کرد آبرویی خویش، وسط میدان آمده است تا ریل گذاری صحیحی در مسایل اقتصادی صورت پذیرد.

خطیب جمعه چرام تاکید داشت: شرایط منطقه‌ای و جهانی که آبستن ده‌ها حادثه در نقاط مختلف جهان است ما را به آینده‌نگری و حرکت به سمت تحقق سریع‌تر اقتصاد مقاومتی و مصون‌سازی عرصه‌های اقتصاد ملی سوق می‌دهد.

وی افزود: به لطف خدا و همراهی مردم به آینده امیدواریم، مشکلات حل خواهد شد، همین که دست مافیای ارز ۴۲۰۰ گوتاه گردد.دولت سراغ سایر مافیا مثل ایران خودرو و سایپا و …خواهد رفت و رونق اقتصادی و رضایت مندی عمومی را در سال های آینده خواهیم دید.

خطیب جمعه بیان نمود: رسانه های دشمنان می گویند؛ «برنامه دولت سیزدهم برای هدفمندی یارانه ها اشتباه است و نمی‌تواند مشکلات موجود را حل کند.»

افشار گفت: امام خمینی (ره) فرموده اند :هر وقت دشمن از کاری عصبانی شد، بدانید که آن کار حتما به نفع شماست.
همین که دشمن و مافیای داخلی با تمام ابزار رسانه ای خویش بر علیه اصلاحات اقتصادی تبلیغ منفی می کند ،کلیپ های غیر واقعی،محتوای غیر صحیح جهت انتشار درست می کند نشانگر آن است که دولت مسیر را درست طی کرده و مافیای اقتصادی داخلی که با احتکار ،کم فروشی ،خارج کردن ارز ،نرساندن درست ارز ۴۲۰۰ به مردم و ….دستشان کوتاه شده است بدنبال دلسوزی برای مردم شده اند.

وی افزود: اگر طرح اصلاح اقتصادی صورت نمی گرفت ما در سال های آینده در در نهادهای دامی ،روغن ،گندم و…با مشکلات اساسی روبرو می شدیم.

خطیب جمعه چرام گفت:ادارات متولی در جنگ اقتصادی با دشمن و اصلاح اقتصادی باید با شرکتی های متخلف برخورد عبرت آموزی شود.

حجت الاسلام والمسلمین افشار تاکید داشت: جهاد کشاورزی ،صنعت ،تعزیرات ،اصناف و اتحادیه ها وظیفه ی مهمی بر دوش دارند و در صورت ضعف در این جنگ اقتصادی با دشمنان ،عموم مردم ضربه خواهند دید.

وی افزود: کسانی که می خواهند در زمان اصلاح اقتصادی برای خودشون کیسه بدوزند بدون اغماض برخورد صورت گیرد.در واقع چند کالا مثل آرد ،روغن ،نهادهای دامی مشمول ارز ترجیحی بوده و دستگاهای متولی باید با شدت با گران شدن سایر اقلام برخورد کنند تا مردم طعم خوب اصلاح اقتصادی را ببینند.

 

****************************************************************************************

کهگیلویه

مردم از خرید های هیجانی پرهیز کنند

مام جمعه دهدشت در خطبه‌های این هفته با اشاره به این نکته که گرانی‌های اخیر، جراحی اقتصادی است گفت: عده‌ای از سودجویان با ارز ۴۲۰۰ تومانی، کالاهای اساسی را خریداری کرده و در بازار آزاد به قیمت گزافی می فروشند که موجب می‌شود کالاهای اساسی با نرخ بالایی به دست مردم برسد.

حجت‌الاسلام علی وحدانی فر با اساره به اینکه برخی فکر می‌کنند که دولت موجب گرانی‌هاست افزود: به گفته متخصصان دولت با حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی به رانت‌ها خاتمه دهد و مسئولان بر اوضاع نظارت داشته باشد و با مخلان برخورد جدی صورت گیرد.

وی با اشاره به اینکه در کشورهای همسایه در رسانه های خودشان اعلام کردند بیشتر از ۲ جیره غذایی ندارند، تصریح کرد: در این بین کشور ما نیز باید به فکر رانت و قاچاق کالاهای اساسی مردم باشد و با حذف ارز که سود آن به جیب دلالان و سو استفادکنندگان دست انها را از جیب مردم کوتاه کرده است.

وی به اشاره به اینکه خدماتی که دولت در طول این چند انجام دادنغ است چشمگیر بوده ادامه داد: وی ادامه داد: اقدامات تسریع در واردات واکسن و مهار اوج گیری شیوع ویروس کرونا، نهضت ملی، ۵ و نیم میلیون نفر تحت بیمه سلامت قرار گرفتند و ... ازجمله برخی از کارها صورت گرفته در این مدت کوتاه دولت سیزدهم است.

  وحدانی فر خطاب به مسیولان متولی با اشاره به اینکه مسئله احتکار و گران‌فروشی مردم را نگران کرده تاکید کرد: در این خصوص دستگاه های نظارتی برخورد جدی مرده و از قوه قضاییه خواستاریم که برای مجازات مافیای معیشتی، تنبیهی در نظر گیرد که آنها دیگر نتوانند به کار خود ادامه دهند.

وی با تاکید بر اینکه مشکل کالا در شهرستان و استان نداریم خاطر نشان کرد: بحث امربه معروف را مردم جدی گرفته و خودشان در این راه با گرانی و ... انجام دهند و از خرید های هیجانی پرهیز کنند.

خطیب نماز جمعه دهدشت گفت:مردم ما مردمی نجیب، متدین، ولایی و پای‌کار هستند و هرموقع احساس کردند که حضورشان ضروری است، در صحنه حاضر شدند و قطعا دولت را در ادامه‌ این راه پر فراز و نشیب همراهی خواهند کرد.

 

****************************************************************************************

سوق

فساد اقتصادی مثل یک اختاپوس بر اقتصاد کشور چنبره زده است

امام جمعه سوق در خطبه های این هفته‌ با اشاره به اینکه اقتصاد کشور بیمار است و این بیماری نظام اقتصادی یک میراث به جا مانده از دهه ۵۰ تا کنون است گفت: موانع زیادی بر سر راه دولت برای شکوفایی اقتصادی و رشد مطلوب وجود دارد.

حجت‌الاسلام مهدی کیانی اصل افزود: فساد اقتصادی مثل یک اختاپوس بر اقتصاد کشور چنبره زده است ؛ گاهی یارانه ۱۵ میلیون نفر به جیب یک نفر می رفت.

وی با تاکید بر اینکه دولت در یک تصمیم سخت و حتی در گرو گذاشتن آبروی خودش یک تصمیم شجاعانه ، تصمیمی که دولتهای قبل به خاطر ترس جرات انجام دادن آن را نداشته اند و آن هم حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی فساد آور بود گرفت خاطر نشان کرد: ارزی که از دولت می گرفتند ولی متاسفانه در مسیر درست از آن استفاده نمی کردند بلکه ارز را برای مرغ ، تخم مرغ ، روغن و امثال آن ها می گرفتند ولی برای ساخت و ساز استفاده می کردند و یا قاچاق می کردند و می فرستادند به کشورهای دیگر .

کیانی اصل ابزار کرد: دولت جهت مبارزه با فساد و اقتصاد بیمار کشور ، مجبور شد یک جراحی انجام دهد که یکی از راه های آن همین مردمی سازی یارانه ها بود که یکی از اصلی‌ترین گامهای مانع زدایی بر سر راه رشد اقتصادی است .

وی ادامه داد: اجرای این طرح هم مبارزه با فساد هست و هم مبارزه با قاچاق کالا البته این جراحی درد هم دارد ولی با عزم جدی دولت و سابقه خوب آن در مدیریت سلامت و همکاری و همراهی مردم عزیز ، صبور به شریفمان و نظارت های درست ، امیدوار هستیم که این درد در مدت زمان کوتاهی التیام پیدا کند و تسکین شود.

خطیب نماز جمعه سوق با اشاره به اینکه امروز یک عده‌ای که از فساد بهره مند می شدند ، خیلی نگران هستند حذف ارز ترجیحی شدند ادامه داد: سلاطین مرغ تخم ، مرغ و روغن و ماکارونی و امثال اینها ، به دنبال تحریک مردم هستند تا از این وضعیت سوء استفاده کنند و مردم را نسبت به نظام و دولت بدبین میکنند.

کیانی اصل اضافه کرد: درد اینجاست چه برخی از نیروهای انقلابی ، مومن و متدین تحت تاثیر قدرت شیطانی امپراتور رسانه‌ای با مولتی میلیاردر ها ، صاحبان ویلاها ، مفسدان اقتصادی ، سلاطین مرغ ، روغن ، ماکارونی و تخم مرغ ، همصدا می شوند و به جای تبیین این قضیه ، بلندگوی آنها می شوند.

وی گفت: گرانی ها فقط در چند قلم هست ولی باعث میشود که اقلام دیگر گران شود ؛ باید نظارت ها به صورت جدی ، مستمر و بازدارنده انجام شود و تمام دستگاه ها ، باید در این رابطه فعال شود تا دیگران نتوانند به بهانه آزادسازی این اقلام ، اقلام دیگر را نیز گران کنند.

کیانی اصل افزود: یک جو روانی درست کردن که همه چیز باید جبران شود ، در حالی که نباید اتفاق بیفتد ولی متاسفانه افتاد ؛ باید نظارت روزمره و مستمر وجود داشته باشد.

وی تصریح کرد: اجرای طرح عادلانه و هوشمندانه مردم سازی یارانه ها همراهی و همکاری مردم را می طلبد.

کیانی اصل در پایان تاکید کرد: مردم عزیز ما از خریدهای هیجانی پرهیز کنید و به خودمان رحم کنیم تا خدا هم به ما رحم کند.

 

****************************************************************************************

بهمئی

حمایت از اصلاح هدفمندی یارانه ها گامی بلند در راه تحقق عدالت در کشور است


حجت‌ اسلام افروغی امام جمعه شهرستان بهمئی در خطبه های امروز نماز جمعه که در مسجد صاحب الزمان شهر لیکک برگزار شدگفت : جنگ روسیه و‌اوکراین تاثیر زیادی در اقتصاد دنیا از جمله کالاهای اساسی گذاشت و‌کشور ایران از این قاعده مستثنی نیست و شاهد کمبود و چالش در کشور هستیم.

وی ادامه داد : دولت های قبل و‌اقتصاد دانها بر لازم بودن اجرای اصلاح طرح هدفمندی یارانه‌ها واقف بودند اما رئیس جمهور رئیسی شجاعت بالایی در جهت اجرای این طرح به خرج دادند.

وی در ادامه گفت : دشمنان انقلاب به صورت روزانه در حال حاشیه سازی و‌‌ تشویش اذهان عمومی هستند و به این اقدام دولت ایرادات زیادی وارد کردند، پس هرجایی که دشمن بیش از حد به آن حساسیت نشان می دهد نوید یک‌طرح خوب است.

افروغی اظهار داشت: مقام معظم رهبری فرمودند ، همه نهادها و تشکلات و مردم از این طرح مهم دولت حمایت کنند و این یک تکلیف است و حکم ولی فقیه زمان لازم الاجراست.

وی گفت : با توجه به نظرات کارشناسان اقتصادی اگر مردم از این طرح حمایت نکنند فشار بیشتری متحمل خواهند شد و دولت با اجرای دقیق این طرح فشار اقتصادی را از دوش مردم خواهد برداشت.

 

انتهای پیام

تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.