گروه: اخبار استان خبر: 201158 / تاریخ انتشار : 1401/1/27 ساعت : 14:28

سنگ نگاره ۴۵۰۰ ساله در حال تخریب است

سنگ نگاره کورانگون در روستای سه تلان شهرستان رستم که قدمت آن به ۴۵۰۰ سال میرسد، به دلیل سرما، گرما و در قرار گرفتن معرض باران‌های اسیدی مخدو

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس سنگ نگاره کورانگون که قدمت آن به ۴۵۰۰ سال و مربوط به دوره عیلامیان است به دلیل سرما، گرما و در قرار گرفتن معرض باران‌های اسیدی مخدوش شده است.

مدیر اداره میراث‌فرهنگی شهرستان رستم گفت: این اثر ارزشمند از طرفی استحکام بخشی نشده واز طرف دیگر حفاران غیر مجاز به طمع این که شاید دارای اشیاء عتیقه باشد اطراف آن را حفاری کرده اند که توانستیم چند گروه از این سود جویان را دستگیر و تحویل مقامات قضایی بدهیم.

محمودی با اشاره به این که کمبود بودجه برای مرمت و استحکام بخشی نقش برجسته کورانگون و همچنین نبود میراث بان باعث شده تا نقش برجسته کورانگون آسیب ببیند گفت: درشهرستان رستم ۹۰ اثر تاریخی وجود دارد که عمدتا در کوه‌ها پراکنده هستند و تنها یک نفر میراث بان دارند.

محمودی از مجموعه وزارت میراث‌فرهنگی خواست تا بودجه‌ای کافی برای مرمت و حفاظت از این اثر تاریخی کهن تخصیص بدهند.

وی خطاب به سودجویان و حفاران غیر مجاز گفت: سنگ نگاره کورانگون قبلاً توسط کاوشگران ایرانی و خارجی به صورت قانونی کاوش شده و هیچ گونه اشیاء عتیقه‌ای ندارد.

محسن نژاد سرپرست سازمان میراث‌فرهنگی فارس هم گفت: محافظت و ترمیم واستحکام بخشی نقش برجسته کورانگون در دستور کار قرار گرفته وتا دوماه دیگر عملیات مرمت آن آغاز میشود.

نقش برجسته کورانگون در سی ام خردادماه سال ۱۳۱۵ به شماره ۲۵۴ ثبت ملی شده است.

 

منبع: ایرنا
تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.