گروه: اخبار استان خبر: 200772 / تاریخ انتشار : 1401/1/20 ساعت : 20:25

مهمترین اقدامات پلیس کهگیلویه و بویراحمد در سال 1400/از افزایش سرقت ها تا شناسایی عاملین25فقره از27 قتل دراستان+جزئیات

فرمانده انتظآمی استان کهگیلویه و بویراحمد اقدامات پلیس در کهگیلویه و بویراحمد در طول سال گذشته را تشریح کرد.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس سردار کیقباد مصطفایی فرمانده انتظامی کهگیلویه و بویراحمد به همراه پلیس‌های تخصصی با آیت الله سید نصیر حسینی امام جمعه یاسوج و نماینده ولی فقیه در استان کهگیلویه و بویراحمد دیدار کردند.

در این دیدار سردار مصطفایی اهم فعالیتهای پلیس استان در سال 1400 و مقایسه آن با سال ۱۳۹۹ را به سمع و نظر نماینده ولی فقیه در کهگیلویه و بویراحمد رساند.

وی گفت: در سال گذشته در ابتدای سال طرح نوروزی را داشتیم که در نتیجه جز استان‌های برتر کشور و رتبه یک را به خود اختصاص دادیم.

این فرمانده افزود: در سال گذشته نیز وضعیت کرونایی در استان و کشور وجود داشت که ما به سهم خود وظایفی را که ستاد کرونا محول کرده بود به خوبی انجام دادیم و همچنین انتخابات در کشور و استان برگزار شد انتخابات در کهگیلویه و بویراحمد همواره حساسیت‌های خاص خود را داشته که با همراهی و همکاری سایر مسئولان و مشارکت خوب مردم انتخابات باشکوه و با عظمتی را در استان برگزار کردیم و نسبت به سنوات گذشته کمترین اصطکاک و تنش در سطح استان را داشتیم که برنامه‌ریزی‌ها برای برگزاری انتخابات بسیار خوب بود.

سردار مصطفایی گفت: سال گذشته برخی تنش‌ها را در استان داشتیم که با تعامل دستگاه قضایی از ۲۵ دی ماه سال ۱۴۰۰ طرح ارتقای امنیت اجتماعی را با حضور میدانی فرماندهان خود و همچنین مسئولان دستگاه قضایی و حتی شخص رئیس کل دادگستری استان انجام دادیم که طی ۱۶ مرحله از تاریخ ۲۵ دی ماه این طرح در استان برگزار و آثار و نتایج ارزشمندی را به دنبال داشت.

وی افزود: اجرای این طرح آب پاکی روی دست افرادی بود که در ذهن خود جرم و جنایت را پرورش می دادند ابتدا این طرح همه روزه سپس هفته ای دوبار و اکنون به صورت هفتگی در استان اجرا می شود و با قدرت آن را برای ایجاد امنیت در سطح کهگیلویه و بویراحمد ادامه خواهیم داد.

مصطفایی گفت: طرح ترافیکی زمستانی را در محورهای استان با همه سختی ها سه ماه به صورت طاقت فرسا انجام دادیم.

وی ادامه داد: موضوع سرقت بار و محموله یکی دیگر از نگرانی هایی بود که طرح ویژه برای کنترل راه های مواصلاتی استان پیش بینی کردیم و افزون بر 30 گشت محسوس و غیر محسوس در محورهای استان داشتیم که نتایج بسیار خوبی را داشت و هشت باند در این طرح شناسایی و دستگیر و متلاشی شدند و ۵۲ نفر از اعضای باند توسط پلیس آگاهی دستگیر و ۱۴ دستگاه خودرو توقیف شد.

سردار مصطفایی به طرح ویژه ایام نوروز سال ۱۴۰۱ اشاره کرد و گفت: این طرح را از ۲۷ اسفند سال گذشته در دو حوزه ترافیکی و انتظامی شروع کردیم بحث پیشگیری از وقوع تصادفات و سرقت ها را داشتیم و اقدامات خوبی انجام شد.

وی گفت: اولویت های ۱۴۰۱ را مشخص کردیم به همه رده‌ها ابلاغ شده و ماموریت ها را بر اساس آن اجرا می‌کنیم.

این فرمانده در ادامه به وضعیت کارهای انجام شده در پلیس استان در سال گذشته و مقایسه آن با ۱۲ ماهه سال ۹۹ اشاره کرد و گفت: در مجموع کل سرقت‌ها در سال گذشته ۱۲ درصد افزایش داشت خوشبختانه در طول سال گذشته سرقت مسلحانه نداشتیم سرقت محموله ۶ درصد کاهش، سرقت منزل دو درصد کاهش، و سرقت مغازه ها ۱۶ درصد کاهش داشتیم.

وی در پاسخ به سوالی در خصوص چرایی افزایش آمار سرقت‌ها گفت: خوشبختانه این افزایش مربوط به سرقت های کلان نبوده بلکه فقط خرد بوده و برای مثال ۳۸ درصد افزایش قاپ‌زنی داشتیم، سرقت موتورسیکلت ۱۳ درصد افزایش داشته و سایر سرقت‌ها هم که نام ندارند ۱۵ درصد افزایش آمار داشتیم همچنین آمار کشفیات ما ۴ درصد نسبت به سال قبل از ۱۴۰۰ افزایش داشت.

فرمانده پلیس استان با بیان اینکه از ۲۷ قتل تعداد ۲۵ قتل منجر به کشف شده است گفت: فقط دو مورد هنوز برای ما ابهاماتی دارد یکی قتلی که در بیابان‌هایی در شهرستان باشت رخ داده و دیگری در تعطیلات نوروز در سی سخت انجام شده بود که هنوز زوایای پنهان آن باز نشده است و به سر نخ قطعی نرسیده‌ایم.

مصطفایی گفت: در سطح استان ۹۶ فقره خودکشی داشتیم که یک درصد کاهش داشته است قمه کشی و چاقو کشی با سال قبل فرقی نداشته ۲۵ فقره بوده و نزاع مسلحانه ۱۷۷ مورد که ۱۱ درصد افزایش نسبت به سال ۹۹ بوده است.

وی در ادامه به کشفیات مواد مخدر سال ۱۴۰۰ در استان اشاره کرد و گفت: در مواد مخدر سال گذشته ۷۸۵۲ کیلوگرم کشفیات داشته‌ایم که یک درصد افزایش داشته و ۱۲ باند مواد مخدر منهدم شده است.

این فرمانده گفت: تعداد ۲۰۱۲ عدد ماهواره جمع آوری شده ۱۱۳۳ قبضه اسلحه کشف کردیم.

وی در ادامه اظهارات خود به نگرانی در بحث تصادفات اشاره کرد و گفت: در هر تصادف سه عامل انسانی؛ جاده و وسیله نقلیه وجود دارد که هر سه مورد در استان مصداق داشته و با مشکلاتی مواجه هستیم در وسیله نقلیه به دلیل وضعیت اقتصادی مردم، خودروهای پراید تصادفات زیادی داشتیم در جاده هم وضعیت جاده‌های ما به گونه ای است که بسیاری از محورها صعب العبور بوده و پیچ های تند دارند و همچنین فرهنگ رانندگی درستی در استان نداریم آمار تصادفات ما در طول تعطیلات آنگونه که بیان شده ۵۰ درصد از دلیل تصادفات عامل جاده بوده که ۱۵ نفر به واسطه تصادفات جان خود را از دست داده ‌اند که باید نقاط حادثه خیز در استان به سرعت ترمیم شود.

مصطفایی گفت: همچنین باید در حوزه فرهنگ سازی ادارات مرتبط کار خود را انجام دهند تا شاهد این تلفات نباشیم.

وی در ادامه افزود: کل تصادفات ۲۲ هزار و ۵۰۶ مورد بوده که سال قبل ۱۷ هزار مورد بود و ۲۶ درصد افزایش تصادفات داریم که شاید یکی از دلایل آن حجم بالای ترددها و ترافیک بوده است.

سردار مصطفایی گفت: متوفیان جاده‌ای در سال ۱۴۰۰ به تعداد ۲۲۶ نفر بوده و تعداد مصدومان ۴۵۲۲ نفر که 7 درصد افزایش داشته و در متوفیان ۲۲ درصد افزایش ناشی از تصادفات را داریم.

وی افزود: در سال گذشته تعداد 2294 نفر سارق دستگیر شدند و کل دستگیری‌های ما ۱۳ هزار و ۶۴۵ نفر بوده است.

این فرمانده گفت: نزاع دسته جمعی در استان ۲۰۸ مورد بود که ۱۲ درصد افزایش داشتیم و نزاع فردی هم ۴۰۴۰ مورد بوده که نسبت به سال ۹۹ به میزان ۹ درصد افزایش داشته است.

فرمانده انتظامی استان گفت: در طول سال گذشته تماس با شماره تلفن ۱۱۰ به میزان ۶۳۷ هزار و ۳۹۹ مورد بوده از این تعداد تماس‌های عملیاتی ما که منجر به عملیات شده ۱۴۷ هزار و ۶۲۸ مورد بوده که بسیار زیاد است میانگین روزانه تماس های عملیاتی ما ۴۴۰ فقره یعنی هر سه و نیم دقیقه پلیس درگیر ماموریت بوده است.

وی افزود: در ۲۰ روزه اول امسال تعداد تماس های ۱۱۰ ما در استان ۳۲ هزار و ۷۶۲ مورد بوده تماس های عملیاتی نیز ۹۰۴۰ مورد بوده است.

این فرمانده در ادامه گزارش خود به نماینده ولی فقیه در استان گفت: همچنین سامانه دیگری به نام سامانه ۱۹۷ داریم که مردم می توانند نظرات خود را اعلام کنند در همین خصوص در طول سال گذشته ۲۵۴۰ مورد تماس داشته‌ایم که ۵ درصد کاهش داشته و شکایت هم ۱۰۲ مورد از همکاران داشتیم که ۵ درصد کاهش در سامانه ۱۹۷ را نشان می‌دهد.

فرمانده نیروی انتظامی استان در خصوص ارتباط مستقیم با مردم در طول سال گذشته گفت: تعداد 38 جلسه ارتباط مستقیم داشتیم که ۵۲ درصد افزایش آمار را نشان می دهند.

وی گفت: در طول طرح ارتقای امنیت اجتماعی ۳۰۰ فقره سلاح سرد کشف شد و یک بار بزرگ قمه و چاقو را نیز با سه هزار عدد سلاح سرد توقیف کردیم.

مصطفایی افزود: نظارت بر کافی شاپ ها در دستور کار قرار گرفت ۳۸ واحد صنفی پلمب و ۲۰۶۱ نفر تذکر با اخذ تعهد داشتیم همچنین ۱۷۴ خودرو به پارکینگ منتقل و ۱۹۹ نفر دستگیر شدند.

وی گفت: قرارگاه مقابله با اراذل و اوباش را داریم که تعداد ۵۴۳ نفر از اراذل و اوباش شناسایی شده همچنین تعداد ۶۳۶ نفر احضار شدند تعداد ۵۸۲ نفر مجموع دستگیری ها بودند ۲۵۳ عملیات داشتیم ۷۳ اسلحه گرم و ۱۹۹ اسلحه سرد کشف شد و هم اکنون ۳۷۹ نفر از اراذل و اوباش در زندان‌های ما به سر می‌برند و برای بقیه قرار صادر شده است.

این فرمانده به طرح ویژه ماه مبارک رمضان اشاره کرد و گفت: تذکرات لازم را داده ایم تعداد ۱۲۰ مورد تعهد اخذ شده و چند نفر هم در این زمینه دستگیر شدند.

وی گفت: در پلیس اقتصادی مجموعه پرونده های قاچاق در سال گذشته ۱۶۹۲ مورد برخورد شده که منجر به دستگیری افراد شده ارزش ریالی کالاهای قاچاق نزدیک به ۹۹ میلیارد تومان بوده است در این رابطه ۸۳۷ خودرو توقیف شده همچنین در پلیس امنیت اقتصادی با پدیده هایی مثل رباخواری و احتکار و غیره مقابله شده که ارزش ریالی آنها نیز ۴۳ میلیارد تومان بوده است.

وی از برخورد با مواد مخدر و معتادان گفت و افزود: تعداد ۲۰ هزار و ۸۷۶ عدد قرص مواد مخدر کشف و ضبط شد و ۱۹ باند منهدم شدند.

این مسئول در خصوص عملکرد پلیس راهور هم گفت: تعداد ۲۳ هزار و ۶۲۶ مورد تعویض پلاک داشته ایم تعداد ۱۰ هزار و ۳۸۳ فقره گواهینامه صادر شد همچنین تعداد ۲۷۶۵ مورد المثنی گواهینامه داشتیم و تعداد کل تخلفات در حوزه پلیس راهنمایی و رانندگی 401 هزار و 819 مورد بوده است که در پلیس راه نیز آمار مشابه و نزدیک به همین تعداد داشتیم.

وی در خصوص استخدام در نیروی انتظامی استان گفت: تعداد قبولی های ما 525 نفر بوده که ۲۷۴ نفر کامل شده و برای آموزش فرستاده‌ایم و کار بقیه در حال انجام شدن است همچنین یک سهمیه ۳۰۰ نفری برای استان گرفتیم که می بایست به مدت ۱۰ سال در استان تهران خدمت کنند و استقبال آنچنانی از آن در استان نشد.

این فرمانده از دغدغه های خود در استان گفت و افزود: یکی از مشکلاتی که داریم نبود سامانه مانیتورینگ در یاسوج و در سایر شهرهای استان است چرا که کمک زیادی به ما در پیشگیری و پی‌جویی جرایم می‌کند در طول بیش از ۵ سالی که در استان بوده‌ام به کرات این موضوع را تکرار کردیم اما هیچ تصمیمی برای آن گرفته نشده است.

وی گفت: یکی از مشکلات دیگر ما تردد بالای خودرو‌های شوتی در استان است به مدت دو سال است که مجوز ایست بازرسی ثابت را از شورای امنیت ملی گرفته‌ایم اما به دلیل نبود اعتبار تاکنون این کار انجام نشده خوشبختانه استاندار قول ۱۰۰ درصدی برای رفع این مشکل با تخصیص بودجه 20 میلیارد تومانی داده‌اند که این یک آرزو به دل مانده برای ما تاکنون بوده است.

انتهای پیام/

تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.