گروه: اخبار استان خبر: 200746 / تاریخ انتشار : 1401/1/20 ساعت : 20:38
رییس جهاد کشاورزی کهگیلویه خبر داد

از تنش آبی در مزارع کشاورزی تا خرید تضمینی گندم در کهگیلویه+جزئیات

حکمت الله نریمانی با اشاره به کاهش شدید بارش در اسفندماه ۱۴۰۰ تا فروردین ۱۴۰۱، گفت: گندم‌زارها با تنش شدید بی ابی و کمبود رطوبت مواجه و احتمالا با کاهش عملکرد در گندم‌زارهای شهرستان روبرو شویم

رییس جهادکشاورزی کهگیلویه در گفت و گو با خبرنگار صبح زاگرس در خصوص فرارسیدن زمان برداشت محصولات کشاورزی، در سطح شهرستان گفت: در این خصوص هماهنگی های لازم برای ذخیره محصولات صورت گرفته که دراین راستا ۲ مرکزخرید تضمینی گندم دولتی با محوریت تعاون روستایی و اداره غله برای دریافت محصولات کشاورزان در دهدشت اماده شده است.

حکمت الله نریمانی با بیان اینکه در سال جاری ۴۶ هزار هکتار از اراضی دیم و آبی شهرستان در کشت پاییزه امسال زیر کشت رفته است، افزود: در فصل زراعی جاری ۳۱ هزار هکتار گندم، ۱۳ هزار هکتار جو و ۳ هزار هکتار حبوبات کشت شده است.

وی با اشاره به اینکه ۶۶۲ هکتار از زمین های کشاورزی به زیر کشت دانه های روغنی رفته است تصریح کرد: که از این تعداد ۶۰۰ هکتار کلزا، و ۶۲ هکتار به کشت دانه های روغنی کاملینا اختصاص یافته است.

نریمانی خاطر نشان کرد:دانه روغنی کاملینا با ۴۰ درصد روغن دهی و مقاومت بالا به شوری، کم آبی و سرما و گرما، در تناوب با گندم و جو کشت می‌شود.

وی اضافه کرد: برداشت در هر هکتار از محصول دانه روغنی کاملینا یکهزار و ۰۰ تا هزار و ۵۰۰ کیلو بوده که با استقبال کشاورزان ۶۲ هکتار از اراضی کشاورزی کهگیلویه زیر کشت این محصول رفته است.

رییس جهادکشاورزی کهگیلویه با اشاره به افزایش قیمت خرید تضمینی گندم در سال جاری اضافه کرد: امسال قیمت خرید هر کیلوگرم گندم به مبلغ ١١ هزار تومان خریداری می‌شود .

نریمانی بیان کرد: خرید گندم با نظارت دقیق ادارات و دستگاه‌های ذیربط و فرمانداری کهگیلویه انجام خواهد شد تا حق کشاورزان ضایع نشود.

این مسئول با اشاره به کاهش شدید بارش باران در اسفندماه ۱۴۰۰ تا فروردین ماه ۱۴۰۱، گفت: گندم‌زارها با تنش شدید بی ابی و کمبود رطوبت مواجه و احتمالا با کاهش عملکرد در گندم‌زارهای شهرستان روبرو شویم.

نرمانی در پایان افزود: از هم اکنون کارگزاران امر بیمه مشغول صورت برداری و پایش مزارع برای براورد خسارت هستند.

انتهای پیام/

تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.