گروه: اخبار استان خبر: 199974 / تاریخ انتشار : 1401/1/2 ساعت : 11:13
وعده هایی که پایان ندارد؛

کمربندی ساحلی یاسوج و پل چهارم بشار در انتظار وعده ها /جاده ای که تکمیلش به قرن جدید رسید+تصاویر

بنا به گفته برخی از کارشناسان پروژه کمربندی ساحلی به سروک تا پایان سال گذشته باید به پایان می رسید اما به دلایلی که همچنان شهرداری یاسوج در مورد آن شفاف سازی نکرده است ،در ابهام قرار دارد.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس ،امروز بیش از ۵۰ سال از عمر شهر یاسوج می گذرد اما رشد سرطان گونه و غیر اصولی این شهر، بر چهره اش زخم آشفتگی و گرد پیری نشانده و این شهر جوان را به پیری زودرس مبتلا کرده است.

گرد پیری بر چهره غم زده یاسوج؟!

پیشتر به دلیل زندگی کوچ نشینی، سیاه چادرهای عشایر، سقف خانه اغلب مردم این استان بود، اما با افزایش یکجانشینی و گسترش جمعیت روستایی و شهرنشینی، سیاه چادرها جای خود را به خانه هایی با رنگ لعاب رنسانس در شهر یاسوج داده اند.

 

امروز دیگر یاسوج شهری غریبه و کم سن در کشور نیست، بلکه برخی آن را مقصد جدید گردشگری در جنوب کشور می دانند و برخی دیگر نیز این شهر را شهری آشفته و بدون زیرساختهای شهری نشینی مثال می زنند.

در چند دهه اخیر به دلیل رشد بیش از اندازه مهاجرت معکوس روستائیان به شهر از جمله مرکز استان، زیرساختهای این شهر نوپا نتوانسته است جوابگوی جمعیت آن باشد و نوعی بی سرمانی برای این شهر به وجود آمده است.

شهریاسوج شهری زیر هجوم بیش از اندازه مهاجرت؟

تبدیل شدن روستاهای اقماری در چهار گوشه پایتخت طبیعت ایران باعث شده است که امروز نبود بسیاری از این زیرساختها باعث کند شدن خدمات و در پاره ای هم نیز انتقاد شدید از مسئولان شود.

با این حال افزایش دو درصدی جامعه شهرنشین و کاهش دو درصدی جمعیت روستائیان، نشان دهنده پدیده نامطلوب مهاجرت به شهرها و کارساز نبودن تلاش مسئولان برای کاهش نرخ مهاجرت و مهاجرت معکوس است.

اما رشد مهاجرت از روستاها به شهرها موجب ایجاد پدیده حاشیه نشینی شده که به عنوان “دمل چرکین” همواره تهدیدی جدی برای ساکنان این بافت‌ها و شهرها به حساب می‌آید. تهدیدی که با کوچکترین حادثه ای ماهیت نگران کننده خود را نشان می‌دهد.

کلاف پیچده حاشیه های پایتخت طبیعت ؟

با این حال در این بین وضعیت حاشیه نشینی در شهر یاسوج که از قضا با کمبود زمین نیز مواجه است، از هم بدتر و کلاف پیچیده ای است که هر روز پیچیده تر می شود و باز کردن گره های آن سخت تر است.

مهاجران روستایی معمولا به دلیل ارزان بودن قیمت زمین در روستاهای اقماری شهر یاسوج ساکن می شوند و این موضوع باعث شده این روستاهای بزرگ و کم کم به شهر متصل شوند و چون نظارتی بر ساخت و سازها وجود ندارد، این مناطق همچون وصله ای ناجور به شهر وصل شده و نبود زیرساختهای مهم برای  یاسوج یک ضعف مهم محسوب شود.

اگرچه یکی از مهمترین دلایل توسعه یاسوج ، مرکزیت اداری و سیاسی این شهر بوده اما به نظر می رسد این به شدت در حال رشد سرطان گونه ای است که در آینده ای نزدیک سلامت شهروندان و حتی طبیعت بکر آن را به خطر می اندازد.

شهر یاسوج ، امروز دیگر شهری گمنام و غریبه در بین گردشگران و طبیعت دوستان نیست،امروز یاسوج به عنوان شهری جزیره ای در میان قله های سربه فلک کشیده زاگرش و دنا، به عنوان مقصد جدید گردشگری جنوب کشوراز آن یاد می شود که نیازمند نگاههای ویژه است.

کمربندی ساحلی یاسوج - سروک همچنان در انتظار وعده ها!

یکی از پروژه های که امروز بسیار در یاسوج هم حیاتی و هم مهم است،پل چهارم بشار و کمربندی ساحلی به منطقه سروک برای روانسازی ترافیک در این منطقه بوده که همچنان در گیر دار نبود بودجه و بلاتکلیفی مسئولان امر همچون شهرداری یاسوج است.

این پروژه که به قولی رشد 90 درصدی داشته در سال 1400 با روندی کُند به جلو حرکت کرد و باعث شده بسیاری از شهروندان و حتی مسافران در بلاتکلیفی این پروژه در تعجب باشند.

پل چهارم بشار یا همان پل شهید یزدانپناه که در زمان شهردار سابق و با هزینه امانی شهرداری یاسوج کلنگ آن بر زمین خورد در سالهای اخیر با روند کُندی عملیات اجرایی آن به جلوه رفته که همین موضوع باعث دلخوری شهروندان و حتی مسئولین ارشد استانی از نهاد متولی آن شهرداری شده است.

جاده ای که تکمیلش به قرن جدید رسید؟

مقدم شهردار یاسوج در مورد آخرین روند این پروژه به خبرنگاران گفته است: پل چهارم اگر مسیر خروجی نداشته باشد، کارایی لازم را نیز نخواهد داشت و به همین دلیل مسیر اتصال پل چهارم به سمت جاده سروک را در دستور کار قرار گرفت که با پیشرفت نصبی خوبی در حال آماده سازی است.

وی در خصوص این پروژه نیز بیان داشته است: با همکاری مردم و تلاش نیروهای شهرداری، تملک صد در صدی این مسیر تا اتصال به جاده سروک صورت گرفت و مسیر کاملا آزادسازی شده است.

وعده هایی که پایان ندارد!

شهردار یاسوج در مورد آخرین روند تکمیل این پروژه نیز عنوان کرده است: هم اکنون عملیات های زیرسازی و اجرای جداول دفع آب های سطحی این مسیر توسط چند اکیپ اجرا شده است.

بنا به گفته برخی از کارشناسان شهرداری  این طرح تا پایان سال گذشته باید به پایان می رسید اما به دلایلی که همچنان شهرداری یاسوج در مورد آن شفاف سازی نکرده است ،در ابهام قرار دارد.

حال سئوال اینجاست که آیا شهرداری یاسوج دغدغه ای برای تکمیل این پروژه ای دارد یا نه؟!

 


انتهای پیام

 

تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.