گروه: اخبار استان خبر: 199070 / تاریخ انتشار : 1400/12/14 ساعت : 07:40
بشار نبضی که به شماره افتاد؛

دریاچه مصنوعی بشار آب رفت/ متهم ردیف اول نابودی این ظرفیت چه کسی است+تصاویر

با این توضیح می توان اهمیت بشار را برای شهر یاسوج درک کرد و این سئوال مطرح می شود که آیا باید دست روی دست گذاشت تا بشار از دست برود؟ آیا آیندگان ما را شماتت نخواهند کرد.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس ،پارک ساحلی که بر روی رود بشار در ورودی شهر یاسوج در قسمتی بنام ترمینال قرار دارد یکی از متنوع‌ترین و زیباترین اماکن تفریحی موجود در شهر یاسوج است.

این پارک تفریحی وگردشگری با مساحت ۱۴هکتاری و سطح فضای سبز ۱۰هکتاری یکی از زیباترین پارک های ساحلی در همجواری رودخانه خروشان بشار بوده که همه ساله مسافران و گردشگران زیادی برای استراحت به مهمانی آن میروند.

امکانات تفریحی  و هوای دلنشین رودخانه جذابیت خاصی را به این مکان داده و میتوان گفت مکانی مفرح برای تفریح مردم بوده و هست.

دریاچه مصنوعی بشار آب رفت!

یکی از جاذبه های زیبا در کنار این پارک ساحلی، دریاچه مصنوعی در همجواری این پارک بوده که در سالهای اخیر به دلیل اهمال و کم کاری برخی ار سازمانهای وابسته رو به نابودی گذاشته و امروز دیگر خبری از ان نیست.

دریاچه مصنوعی رودخانه بشار که قبل از ویروس منحسوس کرونا به عنوان یکی از زیباترین جلوه های پایتخت طبیعت از آن نامبرده می شد و همه ساله مسافران زیادی با قایق سواری و ثبت روزهای خوش در آن گذاران عمر می کردند امروز به خرابه ای بیش تبدیل شده و به کلی آب رفته است.

رودخانه بشار با عبور از مرکز شهر یاسوج و تقسیم این شهر به دو ناحیه سر رود شمالی و جنوبی منظره چشم نوازی را برای عابران،گردشگران و شهروندان در این شهر زیبا بوجود آورده بود،این روزها به دلیل لایه روبی نشدن نای نفس کشیدن هم ندارد.

وجود پارک بزرگ ساحلی در کنار رودخانه بشار یاسوج در تمامی فصل های سال پذیرای گردشگرانی از سراسر کشور است، به گونه ای که در برخی از روز های تعطیل جای سوزن انداختن در این پارک به مدد این رودخانه زیبا نیست.

متهم ردیف اول نابودی این ظرفیت چه کسی است؟
اما اکنون با تغییر مسیر بخشی از آب رودخانه بشار و لایه روبی نشدن سطح آن از این رودخانه زیبا تنها مشتی گل و لای مانده که بشار را به منجلابی نازیبا تبدیل کرده است.
در حالی که زاینده رود اصفهان در بیشتر سالها خالی از آب است، بشار همیشه جاری و ساری بوده و با خروش همیشگی حس امید را به کشاورزان روستا های پایین دست خود هدیه داده است.

 تا پیش از سال ۹۸ ، در آن سالهایی که نه ذهنمان درگیر کرونا بود و نه خشکسالی اینچنین جان و تنمان را می لرزاند یکی از بزرگترین دغدغه هایمان رودخانه بشار و آزاد سازی آن از دست آدمهایی بود که مانند اختاپوس بر حریم این رودخانه چنگ انداخته بودند.

آیا باید بشار بمیرد تا از خواب بیدار شویم!

در این میان شاید هیچ چیز اندوهناکتر از مرگ رودخانه بشار نیست. آنچنان که برخی از مسئولان گفته اند، رودخانه بشار در خوشبینانه ترین حالت تا شهریورماه آب دارد »  این بدان  معناست که بشاری که  یخبندان های طولانی، سیل های طغیانگر و روزهای پر خروش  را تجربه کرده است حالا کامش خشک شده و حیات دوباره اش نیازمند عزمی جدی و همگانی است.

اما چرا حیات بشار تا این اندازه اهمیت دارد که گاهی گفته می شود بشار بمیرد یاسوج می میرد؟

با این توضیح می توان اهمیت بشار را برای شهر یاسوج درک کرد و این سئوال مطرح می شود که آیا باید دست روی دست گذاشت تا بشار از دست برود؟ آیا آیندگان  ما را شماتت نخواهند کرد.

مسئولان شهری و شورای شهر باید بدانند که شهر یاسوج به توجه به داشتن قریب 95درصد ظرفیت خدادادی گردشگری پتانسل های مهمی را در اختیار آنها گذاشته ، اما نبود یک دید توسعه محور و با ظرفیت باعث شده که این نعمت خدادادی در حال تحلیل رفتن و نابودی باشند.

 

انتهای پیام/

تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.