گروه: اخبار استان خبر: 197752 / تاریخ انتشار : 1400/11/19 ساعت : 14:39

چگونگی مبارازات زمان انقلاب در باشت/خوانین و مباشران آنها از زندگی مردم امرار معاش می کردند

حجت السلام والمسلمین هادی پور گفت:مالی را که در آن زمان مردم با زحمت فراوان بدست می آوردند از طریق خان و کدخدا های آن زمان که فرمانبردار شاه بودند،به زور از آنها می گرفتند.و خرج خاندان پهلوی می کردند.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس یکی از روحانیون باشتی در مورد نحوه شکل گیری انقلاب اسلامی و فعالیت های مبارزان سیاسی و مخالف رژیم پهلوی در شهرستان باشت به خبرنگار ما چنین گفت؛جا دارد که پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی و آغاز دهه فجر را به تمامی ملت ایران تبریک بگویم، انقلابی که به همین سادگی به دست نیامده است  و درخت تنومند آن بوسیله خون پاک ترین، و مخلص ترین انسانها آبیاری شده است.

 

حجت الا سلام و المسلمین سید عبد الرضا هادی پور ابراز داشت: از همان اوایل شکل گیری انقلاب اسلامی و تبعید امام خمینی رحمه‌الله علیه و حبس ایشان باعث شد تا مردم بیدار شوند،که در این ایام مبارزین انقلابی با پخش اعلامیه ها و سخنان امام   عزیز روی آوردند که نهایتا به پیروزی انقلاب اسلامی ختم گردید.

 

این روحانی هم استانی در ادامه گفت: درشهرستان باشت همزمان با سراسر کشور روحانیون زیادی بودند که به ایفای نقش برای شکل گیری انقلاب اسلامی می کردند که می توان به نام زنده یاد حجت الاسلام و المسلمین سید جهان غلامی موسوی اشاره کرد که اعلامیه ها زمان انقلاب را در سطح شهرباشت و روستاهای اطراف پخش می کردند.

 

هادی پور افزود: با پخش اعلامیه ها و سخنرانی ها مردم در روستاها و شهر باشت به انقلاب روی آوردند و روز به روز در شناخت امام خمینی ره ،آگاه تر می شدند،که این اعلامیه هارا با مشکلات فراوان به روستاها می بردند.

 

وی اظهار داشت: مردم هم موج موج با پای پیاده و بعضاً سوار بر اسب و قاطر به سوی باشت که در آن زمان در حد یک شهرک بود و بخشداری نیز داشت حرکت کردند، و در تظاهرات و راهپیمایی ها شرکت می کردند.

 

این روحانی باشتی گفت: بنده که در آن زمان دانش آموز بودم با پدرم در این درگیری ها و پخش اعلامیه ها شرکت می کردند که پدرم نقل قول می کرد ،که در زمان شاه بر مردم سخت می‌گذشت و بعنوان یک برده به مردم نگاه می کردند،و از طریق ژاندارم های آن زمان ترس،رعب و وحشت را در دل مردم راه انداخته بودند.

 

حجت السلام والمسلمین هادی پور افزود:مالی را که در آن زمان مردم با زحمت فراوان بدست می آوردند  از طریق خان و کدخدا های آن زمان که فرمانبردار شاه بودند،به زور از  آنها می گرفتند.و خرج خاندان پهلوی می کردند.

 

وی تصریح کرد: در آن زمان مردم از لحاظ امکانات خانه، آب و برق، مسائل بهداشتیو اقتصادی در رفاه نبودند و مردم بعلت نبود امکانات بهداشتی و نداشتن آگاهی و نبود وسایل نقلیه در روستاها جان خود را ازدست می دادند،چون مسیر آنها تا جایی که بیمارستان وجود داشت مسافت طولانی داشت.

 

 هادی پور  خاطر نشان کرد: در آن زمان خان منطقه مانند رژیم پهلوی بر مردم ظلم می کرد و نوکران و مباشران آنها از زندگی مردم بدبخت و مظلوم رفاه خود را تامین می کردند و کسی هم جرات اعتراض و صحبت کردن با آنها را نداشت.

 

وی در پایان گفت:دهه فجر انقلاب اسلامی یادآور رشادت‌ها و دلاورمردی های زنان و مردان آن زمانی بود که با نداشتن و نبود امکانات رفاهی ولی با آگاهی های خیلی خوب که از طرف مبلغین آن زمان می باشد با اعتقادات قلبی و داشتن بصیرت کافی به انقلاب اسلامی روی آوردند و در ۲۲ بهمن ۱۳۵۷ طعم پیروزی را با امام رحمة الله علیه شیرند و در روز ۱۲ فروردین به پای صندوق‌های را آمدند و پیروزی خود را با آری گفتن به نظام تثبیت کردند که در حال حاضر ۴۳سال از این نظام مقدس می گذرد که این به برکت خون شهدا و رهبری فرزانه انقلاب اسلامی ایران امام خامنه‌ای می باشد.

انتهای پیام

 
انتهای پیام/
 
تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.