گروه: اخبار استان خبر: 197668 / تاریخ انتشار : 1401/11/25 ساعت : 03:14

نقش فرزند کهگیلویه بر بوم انقلاب+فیلم

مردم استان کهگیلویه و بویراحمد در جریان پیروزی باشکوه و انقلاب اسلامی نقش بسزایی داشتند و در این راستا نیز شهیدانی را تقدیم انقلاب کردند شهدایی که هم در داخل و خارج از استان فعالیت‌های انقلابی داشتند.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس مردم کهگیلویه و بویراحمد در طول تاریخ همیشه برای دفاع از خاک و تمامیت ارضی کشور سنگ تمام گذاشتند و این استان  در همه ادوار نهضت انقلاب یکی از استان‌هایی پیشتاز بوده که مردم آن به خصوص جوانان انقلابی همواره در صحنه  مبارزات حضور فعال داشتند.

از مبارزات قبل از انقلاب و درگیری با رژیم پهلوی‌ها  تا حضور در جبهه‌ های نبرد حق علیه باطل در هشت سال دفاع مقدس مردم استان  خوش درخشیدند.

 

مردم استان کهگیلویه و بویراحمد در جریان پیروزی باشکوه و انقلاب اسلامی نقش بسزایی داشتند و در این راستا نیز شهیدانی را تقدیم انقلاب کردند شهدایی که هم در داخل و خارج از استان فعالیت‌های انقلابی داشتند.

 

از نکات قابل توجه شهدای انقلاب اسلامی استان می‌توان به میانگین سنی پایین آنها اشاره کرد، جوانانی که زندگی خود را وقف مبارزات انقلابی کردند تا پیروزی حق علیه باطل با همت و اراده مردمی محقق شود و به راستی اینکه می‌گویند شهدا درخت انقلاب را آبیاری کردند بی دلیل و بی منطق نیست.

 

شهرستان کهگیلویه نیز از قافله مبارزات انقلاب عقب نماند و تحت رهبری حضرت امام خمینی ره توانست تمامی توده ها و طوایف خود را برعلیه رژیم شاهنشاهی متحد نماید. 

عقب ماندگی عمیق و وسیع منطقه  به حدی بود که تنها نقاط شهری این شهرستان که بیشتر به  روستاههای پرجمعیت شباهت داشتند از امکانات حداقلی برخوردار بودند.

 

این شهرستان  در فاصله بسیار کمی شهرستان های بهبهان و گچساران قرار داشته که این دو شهر کانون پرحرارت جنبش انقلابی قرار داشتند که به عنوان مهم ترین منابع تغذیه مبارزان شهرستان کهگیلویه مشهور بودند. 

 

اواخر سال ۵۷ که طلوع آزادی را نوید می‌داد شهیدان برای حفظ خط و آرمان‌های امام بر سر میثاق جان استوار ماندند و در راه حفظ عزت و شرف ایران اسلامی جانفشانی کردند و روحانی شهید سید علی نورالدینی اولین شهید استان در دوران انقلاب اسلامی است که در راه مبارزه با رژیم پهلوی، در پیروری از ولایت و دفاع از ارزش‌های اسلام دی ماه ۵۷ در بهبهان به درجه رفیع شهادت نائل آمد.

 

 ---

 

برادر شهید نورالدینی در این خصوص به خبرنگار صبح زاگرس گفت: می توان این شهید را یکی از بنیان‌گزاران تظاهرات بهبهان دانست که در همه تظاهرات و راهپیمایی‌ها نقش فعال و موثری داشت.

 

وی افزود: این شهید در روستا و شهر برای تبلیغ انقلاب سر از پای نمی شناخت و اگر امثال شهید نورالدینی‌ در بین مردم نبودند چهره رژیم شاهنشاهی هویدا نمی‌شد.

 

برادر شهید با اشاره به اینکه «روحانی شهید سید علی نورالدینی» پیشگام مبارزه با رژیم پهلوی بود، بیان کرد: مردم ایران مطالبات بر حقی داشتند که این مطالبات بعد از سال‌ها مبارزه و جانفشانی مردم در کنار روحانیت و امام راحل به حقیقت پیوست و انقلاب به پیروزی رسید.

 

وی در ادامه اظهار داشت: از اهداف مهم انقلاب ترویج ارزشهای دینی و معنوی در جامعه، استقلال، آزادی و عدم وابستگی به دنیای غرب بود و این هدف مردم بعد از مبارزه با کمک روحانیت به بار نشست.

 

برادر شهید نورالدینی گفت: روحانی شهید سید علی نورالدینی تنها شهید انقلاب که قبل از انقلاب یکی از کسانی بود که همیشه در مخالفت با رژیم منحوس پهلوی پیش قدم بود در شهر بهبهان در مصاف با مزدوران رژیم شاهنشاهی به شهادت رسید و شهرستان کهگیلویه هم توانست در این راه از جوانان خود تقدیم انقلاب کند.

 

---

سید هادی نور الدینی عموزاده « شهید نورالدینی» نیز با اشاره به اینکه این شهید همیشه در حوزه علمیه بهبهان آماده تبلیغ و مبارزه بر علیه حکومت سفاک و دست نشانده پهلوی بود، گفت: این شهید بیشتر عمر خودش را صرف خدمت به مردم و آگاه سازی آنها کرده، و شهید همیشه عنوان می کرد که سینه ام باید در راه امام خمینی، آماج گلوله گردد.

 

وی با اشاره به اینکه رشادت و فداکاری این شهید بزرگوار برای همگان به وضوح آشکار است، افزود: جامعه روحانیت از سپیده دم تاریخ تاکنون همواره در جغرافیای ایران اسلامی تحولات اساسی و گام‌های مهمی برداشتند.

 

هادی  نور الدینی تصریح کرد: روحانیت علاوه بر اینکه در جامعه نقش بیداری اسلامی را ایفا می‌کنند در دیگر زمینه‌ها هم نقش خود را بهترین نحو انجام می‌دهند.

 

وی عنوان کرد: انقلاب‌های زیادی در طول تاریخ در دنیا به وقوع پیوست، اما انقلاب ایران اسلامی به عنوان انقلابی ماندگار در جهان نه تنها طاغوت را از بین برد بلکه استکبارستیزی را در دستور خود قرار داده است.

 

هادی نورالدینی بیان داشت: از ویژگی های شهید یکی می توان به بحث ولایت پذیری او اشاره کرده  که در بین مردم زبانزد عام و خاص بود و دیگری را باید بعد روشنگری وی مشاهد کرده  که در روستاهای محروم در زمینه هدایت جوانان و مردم در خصوص مسائل انقلاب تلاش‌های زیادی داشت.

 

---
 

گفتنی است: شهید حجت الاسلام سید علی نورالدینی در سال ۱۳۳۲ در روستای امامزاده نورالدین کهگیلویه متولد، دوران تحصیلی ابتدای خود را در همین منطقه فرا گرفت و برای فراگیری علوم دینی عازم شهرستان بهبهان شد و به کسب علم در حوزه علمیه پرداخت.

 

شهید نورالدینی سرانجام در تظاهرات ۸ دی ماه ۱۳۵۷ در بهبهان برپا شده بود مورد اصابت گلوله نیروهای رژیم طاغوت قرار گرفت و به درجه رفیع شهادت نایل آمد و در روستای زادگاهش امامزاده نورالدین در بخش چاروسا به خاک سپرده شد.

 

در ادامه سخنان تنها فرزند شهید نورالدینی را ببینید!

تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.