گروه: اخبار استان خبر: 197159 / تاریخ انتشار : 1400/11/10 ساعت : 09:35

ماشین حساب های جادوئی طلافروشان را چه کسی در یاسوج کنترل می کند؟

طلا فروشان اینقدر تند با انگشت روی ماشین حساب های جادویی خود ضربه می‌زنند که علاقه یاسوجی ها را به خرید طلا هم متوجه فرمول ها و حساب و کتاب این صنف در روز های بدون مالیات و ارزش افزوده نکرده است.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس صنف طلا و جواهر فروشی کم کم در شهر یاسوج و به صورت گسترده ای دارد جای خوار بار فروشی ها را در معابر اصلی این شهر می گیرد که بنظر می رسد علاقه لرها به خرید طلا و شغل پر از سود طلا فروشی باعث شده تا هر روز شاهد افتتاح یک طلا فروشی در پایتخت طبیعت ایران باشیم .

 

اصلی ترین دارائی طلا فروشان بعد از طلا هایشان که عزیز تر از هرچیزی برای آنهاست ماشین حساب هایی هست که افراد کمی از مردم متوجه اعداد و ضرب و تقسیم های طلافروشان با آن  می شوند و تنها بعد از درج قیمت در فاکتور متوجه می شوند چه مبلغی را باید پرداخت کنند.

 

ترازوی طلا فروشان و ماشین حساب آنها با جیب مردم سروکار دارد، 2 ابزاری که کار تخصصی انجام می دهند و اگر گران فروشی یا کم فروشیی هم انجام شود کمتر کسی متوجه آن می شود.

 

۱۳ آذر ماه ١۴٠٠، اتاق اصناف ایران در اطلاعیه‌ای به واحدهای صنفی طلا، جواهر و پلاتین در رابطه با قانون جدید مالیات بر ارزش افزوده اعلام کرد که با توجه به لازم‌الاجرا شدن قانون دائمی مالیات بر ارزش افزوده از ۱۳ دی ماه، ۹ درصد مالیات بر ارزش افزوده طلا، جواهر و پلاتین، فقط از اجرت و ساخت از مشتریان دریافت شود و به اصل طلا هیچ مالیاتی تعلق نمی‌گیرد و این قانون از ۱۳ دی ماه به اجرا درآمد.

 

اما شهروندان یاسوجی حرف دیگری می زنند و عنوان می کنند این قانون به خوبی در پایتخت طبیعت ایران اجرایی نمی شود و اگر هم فروشنده ای آن را اجرایی کند با افزایش اجرت و سود چنان خریدار را نقره داغ می کنند که پرداخت مالیات را به این موضوع ترجیح می دهد.

 

اگر چه با حذف مالیات بر ارزش افزوده  اعتماد مردم به طلا به عنوان یک کالای سرمایه‌ای افزایش می‌یابد و به عنوان یک پس‌انداز مطمئن با خیالی آسوده آن را خریداری خواهند کرد و دیگر این‌گونه نخواهد بود که هنگام فروش، طلای خود را با یک قیمت پایین‌تر به فروش برسانند اما متاسفانه عدم آگاهی خریداران از نحوه حساب و کتاب های طلا فروشان باعث شده تا این مشتری باشد که علاوه بر سرمایه ای که به واسطه خرید بدست آورده بعلت ناگاهی شاید کمی متضرر شود.

 

آنگونه که اظهار می شود دقیق‌تر از صنف طلافروشان، صنفی نیست! چرا که علاوه بر بررسی و ارزیابی کردن ماشین حساب طلافروشان، ترازوی طلافروشان و عیار مصنوعات طلایی که طلافروشان در حال فروششان هستند، از جانب اتحادیه این صنف و سازمان استاندارد اندازه‌گیری؛ طلافروشان نیز موظفند فاکتوری که حکم سندی برای طلای شما دارند، به شما بدهند. فاکتور طلا که در آن نوع طلا، وزن دقیق طلا، قیمت هر گرم طلا، قیمت اجرت برای هر گرم طلا و در نهایت قیمت کل را ذکر کنند؛ که در صورت مغایرت هرکدام مشتری می‌تواند به اتحادیه طلافروشان شکایت کنند.

 

صبح زاگرس در راستای وظیفه اطلاع رسانی شفاف و آگاهی بخشی در روز های آینده از طریق کارشناسان بازار به موضوع تفاوت وزن از یک طلافروشی به طلافروشی دیگ!، نرخهای متفاوت اجرت، نگین هایی که بی ارزش می شود، شناسنامه ای که صادر نمی شود، سوءاستفاده از بی‌اطلاعی مشتریان، خرید طلای دست دوم و گرانفروشی برخی طلافروشان،خواهد پرداخت تا شهروندان یاسوجی که علاقمند به خرید این کالای لوکس هستند با اطلاعات دقیقتری خرید خود را انجام دهند.

 

انتهای پیام/

تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.