گروه: اخبار استان خبر: 197118 / تاریخ انتشار : 1400/11/9 ساعت : 14:22
درنشست ستاد استانی کرونا مطرح شد:

احتمال بازگشت به محدودیت های کرونایی در کهگیلویه و بویراحمد/ تزریق بیش از 1 میلیون دُز واکسن کرونا در استان

پرویز یزدان پناه با اشاره به اینکه جلوگیری از هرگونه تجمع اولین گام برای مقابله با اومیکرون است از تزریق بیش از 1 میلیون دُز واکسن کرونا در کهگیلویه و بویراحمد خبر داد.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس سید جواد هاشمی در نشست ستاد کرونای استان افزود: اُمیکرون در برخی کشورها ۴ برابر دلتا فوتی داشته است، این موضوع زنگ خطری برای هرچه بهتر عمل کردن به دستورالعمل‌های بهداشتی است.

 

وی با بیان اینکه همه دستگاه‌های اجرایی باید بیش از پیش پای کار باشند، اظهارکرد: نباید در خصوص رعایت کردن دستورالعمل‌های بهداشتی در ادارات سهل انگاری شود.

 

معاون سیاسی و امنیتی استاندار کهگیلویه و بویراحمد با بیان اینکه سازمان تبلیغات اسلامی نیز باید در خصوص برگزاری مراسم اعتکاف برنامه‌ریزی لازم را داشته باشد و سلامت مردم باید دراولویت قرار گیرد، خاطرنشان کرد: دستگاه‌های اجرایی باید با ظرفیت ۲۰ تا ۳۰ درصد سالن ها، جلسات و اجتماعات خود را برگزار کنند.

 

هاشمی تصریح کرد: بنا به دستور ستاد ملی کرونا در صورتی که رعایت دستورالعمل‌ها بهداشتی در استان ضعیف باشد تعطیلی‌ها نیز اعمال می‌شود.

 

وی ادامه داد: آنچه که اعلام شده و جای نگرانی دارد اینست که طبق اطلاعات به دست آمده در برخی از کشورها اُمیکرون چهار برابر اثر کشندگی نسبت به دلتا و بقیه سویه‌ها دارد.

 

معاون سیاسی و امنیتی استاندار کهگیلویه و بویراحمد عنوان کرد: امیدواریم سهل انگاری در زمینه پیشگیری از کرونا وجود نداشته باشد و همه مردم و مسئولان استان پای کار باشند تا بتوانیم از جان مردم استان کهگیلویه و بویراحمد به خوبی در مقابل این بیمایر ویروسی حفاظت کنیم.

 

هاشمی تصریح کرد: متأسفانه شنیده ایم که ماندگاری امیکرون روی پوست و سطوح پلاستیکی مدت دار بوده و همچنین مقاومت بیشتری در برابر واکسن‌ها از خود نشان داده و از همه بدتر اینکه تا حدود زیادی پی‌سی‌آر گریز است که این اطلاعات از یک مرکز مهم منتشر شده و باید بسیار جدی گرفته شود.

 

وی تاکید کرد: سهل انگاری متولیان و مسئولان استان به هیچ وجه به مصلحت نیست و باید مسئولان و مردم پای کار باشند و دستورالعمل های بهدشاتی را مد نظر قرار دهند.

 

معاون سیاسی و امنیتی استاندار کهگیلویه و بویراحمد اظهارکرد: استاندار هم مطالب بسیار خوبی را امروز در نشست ملی ستاد کرونا ارائه کرد از جمله آنها برخی کمبودها مربوط به کارانه ها همچنین خرید دارو و تجهیزات مثل ونتیلاتور و اکسیژن ساز و دیگر کمبودها بود که رئیس جمهور نیز آنها را یادداشت کرد و خوشبختانه رئیس جمهور دستور داد که برای اجرایی شدن آن ها این مصوبات به هیئت دولت برود.

 

هاشمی افزود: ماسک کماکان بیشترین سهم را در کنترل بیماری دارد همه باید به آن پایبند باشند در اجتماعات استان کسی بدون‌ ماسک رفت و آمد نکند همچنین ضرورت تبیین دُز سوم واکسن در رسانه ملی و سایر رسانه‌ها و خبرگزاری ها کاری بسیار مهم است.

 

وی افزود: متاسفانه ۴ شهرستان ما به رنگ زرد در آمده و بقیه شهرستان ها آبی هستند زنگ خطر برای همه مردم و مسئولان است بحث واکسن زیر افراد ۱۲ سال را داریم که باید با رضایت خانواده ها و داوطلبانه انجام شود.

 

 معاون سیاسی و امنیتی استاندار کهگیلویه و بویراحمد بیان کرد: بحث تفویض اختیار برای تعطیلی شهرستانها و استانها به ستاد استانی واگذار شده و این ستادهای استانی هستند که می توانند تصمیم بگیرند کی و چه موقع و کجا باید تعطیل شود امیدواریم با رعایت دستورالعمل های بهداشتی از سوی مردم استان کهگیلویه و بویراحمد کمترین تلفات و مشکل را در زمینه کرونای اُمیکرون داشته باشیم.

 

رئیس دانشگاه علوم پزشکی یاسوج گفت: طبق آمار و بررسی های صورت گرفته، مرگ و میر ناشی از اُمیکرون 2 تا 4 برابر بیماری دلتا است و باید مردم استان بسیار مراقب باشند.

 

وی افزود: در حال حاضر اومیکرون سرایت بسیار بالایی دارد و قادر به آلودگی هر شخصی است و در 50 درصد موارد بی علامت، درصدی از مبتلایان دارای علائم خفیف و سایرین علائم شدید و بالایی دارند.

 

وی اذعان داشت: طبق آخرین تحقیقات سازمان بهداشت جهانی علیرغم تصورات قبلی مبنب بر اینکه میسزان مرگ و میر اومیکرون کمتر از سویه دلتا است اما میزان مرگ در این سویه اومیکرون بالا بوده و به خصوص برای افرادی که واکسیناسیون خود را انجام نداده اند آسب زا می باشد.

 

 یزدان پناه با بیان اینکه روند بیماری کرونا هم اکنون افزایشی است، تصریح کرد: شهرستان های باشت، بویراحمد، گچساران و کهگیلویه از وضعیت آبی کرونایی به وضعیر زرد تغیر رنگ یافته اند.

 

وی اظهار داشت: کرونای دلتا روی سطوح 2 روز ماندگار بود ولی اومیکرون تا 8 روز ماندگار است و این خود نگرانی دیگری ایجاد کرده است.

 

 یزدان پناه گفت: از ابتدای شیوع کرونا تاکنون ۵۳۵ هزار نفر به بیمارستان ها و مراکز بهداشتی و درمانی استان مراجعه نموده اند که از این تعداد ۲۹ هزار و ۹۲۹ نفر بستری و 29 هزار و 841نفر ترخیص شده‌اند.

 

وی افزود: تا به امروز ۱۰۹ هزار و ۲۷۸ نفر شناسایی شده‌اند که ۸۶ هزار و ۵۸۰ نفر بهبود یافته کامل هستند.

 

این مسئول حوزه سلامت گفت: میزان بروز بیماری در استان ۴۱.۵ دهم درصد در هزار نفر جمعیت و در کشور ۸۰.۲ در هزار نفر جمعیت است همچنین میزان کشندگی در کشور ۲.۱ درصد و در استان 9/0درصد است.

 

رئیس دانشگاه علوم پزشکی یاسوج خاطرنشان کرد: میزان بروز بیماری به ترتیب در شهرستان های چرام؛ کهگیلویه و باشت نسبت به سایر شهرستان ها بیشتر می باشد.

 

وی ادامه داد: تاکنون 385 هزار تست نیز انجام شده که در روز گذشته 353 نمونه داشتیم که 30 درصد موارد مثبت بودند و تقریبا در یک ماه گذشته حداکثر 10 تا 15 درصد بیشتر  مثبت نداشتیم ولی آمار دیروز حاکی از افزایش دو برابری مبتلایان داشته است.

 

یزدان پناه اظهار داشت: از ابتدای شروع واکسیناسیون در استان تاکنون یک میلیون و 413 هزار و 133 دوز واکسن تزریق گردیده است که در نوبت اول 524 هزار دوز و در نوبت دوم 470 هزار دوز و در نوبت سوم 157 هزار دوز تزریق گردیده است.

 

تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.