گروه: اخبار استان خبر: 196845 / تاریخ انتشار : 1400/11/5 ساعت : 10:45

ضریب نفوذ پهنای باند و بیداد مشکلات اینترنت در کهگیلویه و بویراحمد

کاهش سرعت اینترنت، گلایه های شدید مردم و ضریب بالغ بر 97 درصدی پهنای باند در کهگیلویه و بویراحمد آماری هست که در این استان با هم همخوانی ندارند.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس ضریب نفوذ تلفن همراه هوشمند به معنای نسبت تعداد کاربران تلفن همراه هوشمند به کل جمعیت است. کاربر تلفن همراه هوشمند به فردی اطلاق می شود که حداقل یکبار در ماه از تلفن همراه هوشمند استفاده می کند. این شاخص می تواند معیاری جهت شناخت پتانسیل توسعه تجارت الکترونیکی به خصوص تجارت الکترونیکی موبایل و بکارگیری اپلیکشین های مختلف در این حوزه ارائه دهد.

 

همچنین بر اساس آمار جهانی اعلام شده در سال 2021 میانگین سرعت دانلود اینترنت موبایل در ایران 30.17 مگابیت بر ثانیه بوده است در حالی که میانگین سرعت دانلود اینترنت موبایل در جهان حدود 53.38 مگابیت بر ثانیه گزارش شده است.

 

افزایش نارضایتی کاربران کهگیلویه و بویراحمدی از سرعت اینترنت و قطعی های مکرر و آماری که مسئولان از ضریب نفوذ اینترنت عنوان می کنند در این استان همخوانی ندارد و می توان آمار مسئولان را به مانند لشکری بدون تجهیز و آموزش رزم در نظر گرفت که فقط و فقط برای سرشماری بوده و توان خاصی ندارند، چرا که روزانه از سوی شهروندان حتی در مرکز شهر یاسوج شاهد گلایه ها از وضعیت فشل اینترنت هستیم و از خیر مناطق دور افتاده استان نیز می گذریم.

 

شهروندان سرعت اینترنت را لاک پشتی عنوان می کنند و از وضعیت ارتباطی در جاده های استان برای تلفن همراه و اینترنت بشدت گلایه مند هستند و اظهار دارند مسئولان تنها به آمار اکتفا می کنند اما واقعیت ها از وضعیت نامناسبی حکایت دارند که داد شهروندان و روستائیان را دراورده است.

 

امروزه استفاده از اینترنت به یکی از نیازهای روزمره افراد تبدیل شده اما قطع و وصل شدن مکرر آن توسط شرکت های ارائه دهنده اینترنت کاربران را کلافه کرده است .

 

تحولاتی مانند ایجاد اشتغال از راه دور ، بانکداری الکترونیکی ، خرید و فروش الکترونیکی ، تسهیل خدمات اداری،حذف کاغذ بازی ، سهولت در معرفی کالا ها ، از جمله خدماتی است که با استفاده از اینترنت امکان پذیر است و می تواند عاملی برای رقابت در بین شرکت های ارائه دهنده اینترنت ایجاد کند  و شاید کاهش سرعت اینترنت ، عدم پشتیبانی به موقع و قیمت از جمله مواردی است که در این استان افراد را به تغییر نوع شرکت اینترنتی و تعویض سیم کارت تلفن همراه وادار می کند تا شاید برای ساعتی وضعیت دسترسی به اینترنت بهتر شود.

 

امیررضا عابدینی سرپرست اداره کل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان کهگیلویه و بویراحمد پیشتراظهار کرد: تعداد مشترکان پهن باند سیار این استان از 667 هزار مشترک در سه ماهه سوم سال 99 به بیش از 743 هزار مشترک در سه ماهه آخر رسید که با این افزایش 76 هزار مشترکی، ضریب نفوذ پهن باند سیار از 88 درصد به 97.5 درصد افزایش پیدا کرد.


این مقام مسئول با اشاره به روند اجرای طرح اتصال روستاهای بالای  20خانوار به اینترنت پر سرعت در استان و دسترسی جمعیت روستایی به خدمات پهن باند تصریح کرد: امیدواریم با تکمیل این طرح شاهد رشد جایگاه استان در همه شاخص های ارتباطات و فناوری اطلاعات در کشور باشیم.


عابدینی همچنین با اشاره به افزایش استفاده از خطوط تلفن همراه در این استان اظهار کرد: تعداد مشترکان اپراتورهای تلفن همراه تا سه ماه آخر سال 1399 نسبت به سال 1392 از 487 هزار مشترک به حدود یک میلیون و 168 هزار مشترک رسیده که این افزایش تعداد مشترکین منجر به رشد ضریب نفوذ از 71.56 درصد به 163.6 شده است.


وی افزود: اپراتور اول تلفن همراه  71.53 درصد، اپراتور دوم تلفن همراه  26.2 درصد و اپراتور سوم تلفن همراه 2.26 درصد مشترک فعال را از سهم بازار کهگیلویه و بویراحمد را به خود اختصاص داده اند.

 

هرچند اینترنت امروزه به عنوان جزو لاینفک زندگی بیشتر مردم شده و کمتر کسی دیده می شود که سرو کارش با اینترنت نباشد همه در کهگیلویه و بویراحمد دوست دارند با اینترنت پر سرعت کار کنند موضوعی که در استان داد خیلی ها را در آورده وهمواره ا از کندی اینترنت ناراضی هستند و این موضوع به حال شهری و روستایی هم فرقی ندارد .

 

امید است مسئولان پاسخگوی آمار و واقعیت هایی که در حوزه تلفن همراه و اینترنت گریبانگیر مردم شده است باشند و ناجی وضعیت موجود قطع و وصل تلفن در روستا ها، جاده های استان و کاهش سرعت اینترنت باشند.

 

گفتنی است صبح زاگرس در روزهای آینده به صورت کاملا کارشناسی شده به وضعیت ضریب نفوذ اینترنت ، تلفن همراه و سرعت در کهگیلویه خواهد پرداخت.

 

انتهای پیام/

تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.