گروه: اخبار استان خبر: 196753 / تاریخ انتشار : 1400/11/4 ساعت : 00:32

اعتراف اتریش به وابستگی گازی اروپا به روسیه

وزیر امور خارجه اتریش ضمن اعتراف به وابستگی‌های گازی اروپا به روسیه، درباره اعمال هرگونه تحریم در این زمینه علیه مسکو بویژه علیه پروژه گازی "نورد استریم ۲ " هشدار داد.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس به نقل از خبرگزاری تسنیم، اخیرا تنش های اخیر بین روسیه و غرب بر سر مسئله اوکراین شدت پیدا کرده و کشورهای غربی تلاش می کنند این گونه جلوه دهند که مسکو به فکر تجاوزگری در اوکراین و حتی تغییر دولت در این کشور است.

روسیه هم ضمن انکار همه این اتهامات بر دادن تضمین های امنیتی از طرف غرب به ویژه انصراف دادن از عضویت اوکراین در ائتلاف نظامی ناتو تاکید دارد.

کشورهای غربی هر یک به نوعی در برابر تحرکات اخیر روسیه در مرزهای اوکراین واکنش نشان داده و برخی ها خواستار تشدید تحریم ها و برخی دیگر خواستار موضع محتاطانه تر و یافتن راهکاری از طریق دیپلماسی هستند.

به نوشته روزنامه اتریشی "کوریر"، الکساندر شالنبرگ وزیر امور خارجه اتریش هم با توجه به اقدامات تحریک آمیز اخیر روسیه علیه اوکراین تحریم های شدیدتر علیه روسیه در صورت تشدید تنش ها را رد نکرده و در عین حال گفت که این تحریم ها نباید در زمینه واردات گاز و به ویژه مربوط به پروژه گازی "نورد استریم 2" باشد.

وی که در گفتگو با روزنامه اتریشی "دی پرسه" سخن می گفت تصریح کرد: ما در اروپا تا حدی به انرژی روسیه وابسته هستیم و اگر بخواهیم گرما و برق خود را تامین کنیم نمی توانیم یک شبه این را تغییر دهیم.

"شالنبرگ" در عین حال درخواست روسیه مبنی بر انصراف از عضویت اوکراین در ائتلاف نظامی ناتو و خروج نیروهای ناتو از کشورهای عضو این اتحادیه را غیر قابل قبول ارزیابی کرده و گفت: هیچ کس نمی تواند بفهمد در سر "ولادیمیر پوتین"، رئیس جمهور روسیه چه می گذرد. ما برای مذاکرات آزاد با روسیه در شرایط برابر آماده ایم.

وی همچنین تهدیداتی که روسیه ادعا می کند از طرف ناتو وجود دارد را پوچ خوانده و گفت: چه کسی به اوستیا، آبخازیا، ترانس نیستریا، دونباس و کریمه حمله کرد؟ ما این کار را نکردیم.

شالنبرگ گفت: پوتین باید در صورت تهاجم به اوکراین منتظر تحریم های اقتصادی و مالی گسترده ای باشد. در صورت تشدید تنش ها واکنشی بسیار واضح، صریح و سریع وجود خواهد داشت.

وزیر خارجه اتریش در عین حال گفت که خط لوله انتقال گاز نور استریم 2 که توسط شرکت اتریشی او‌ام‌ وی هم تامین مالی می شود نباید هیچ نقشی در این مناقشات داشته باشد. وی افزود: "نورد استریم 2" حتی هنوز عملیاتی هم نشده است و اعتقاد داشتن به این مسئله که این پروژه می تواند به عنوان پس زدن یک تهدید به کار گرفته شود قابل درک نیست.

ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه اخیرا اعلام کرده که خط لوله نورد استریم 2 که از روسیه به آلمان کشیده شده است، دارای گاز بوده و برای شروع پمپاژ و صادرات به اروپا کاملاً آماده است.

این در حالی است که فرایند صدور تأییدیه‌های نظارتی این خط لوله در طرف آلمانی متوقف شده است.

به گفته وزیر امور خارجه اتریش مناسبات از روی وابستگی اروپا و روسیه به یکدیگر در زمینه تامین انرژی متقابل است و روس ها به درآمد منابع خود نیاز دارند.

وی در عین حال درباره گنجاندن تحریم های گازی در بسته تحریم های آینده علیه روسیه هشدار داده و گفت: سهم انرژی های تجدید پذیر در اتریش البته به شدت افزایش پیدا کرده است. اما اتریش انرژی هسته ای را رد می کند و اگر ما انرژی هسته ای، زغال سنگ و سپس گاز را از معادله خارج کنیم مشکل داریم.

وی در عین حال نقش اتریش در مناقشات کنونی با روسیه را روشن دانسته و گفت: ما بخشی از اتحادیه اروپا هستیم که خط قرمز واضحی را در برابر روسیه ترسیم می کنیم.

وزیر خارجه اتریش همچنین گفت که مناقشات با روسیه ابعاد دیگری هم دارد و طرف سومی هم هست که این مناقشات را به دقت زیر نظر دارد و آن کشور چین است. اگر چینی ها به این نتیجه برسند که غرب در برابر تهدیدات نظامی تسلیم می شوند آنگاه این امر عواقب گسترده تری به همراه خواهد داشت.

انتهای پیام/

تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.