گروه: اخبار استان خبر: 196675 / تاریخ انتشار : 1400/11/1 ساعت : 14:22

گزیده ای از خطبه های نماز جمعه این هفته کهگیلویه وبویراحمد

آیین نماز سیاسی عبادی و دشمن شکن جمعه در سراسر استان کهگیلویه و بویراحمد این هفته با حضور مردم ولایتمدار استان برگزار شد.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس آیین نماز سیاسی عبادی و دشمن شکن جمعه در سراسر استان کهگیلویه و بویراحمد این هفته با حضور مردم ولایتمدار استان برگزار شد.

نماز جمعه گچساران

امام جمعه دوگنبدان در جمع نمازگزاران این شهر با اشاره به مناسبت های پیش روی این هفته از جمله سالروز ولادت حضرت زهرا (س) و ولادت بنیانگذار انقلاب اسلامی گفت: فاطمه زهرا (س) در رفتار و برخورد با همسر و پدر و مادر یک الگوی به تمام معنا برای زنان مسلمان است.


حجت الاسلام صفایی افزود: محور و اساس خانواده مادر است و برای مادران و همسران خود احترام قائل باشیم، همانطوری که حضرت علی (ع) و پیامبر قدر همسر خود را می دانستند.


وی با ابراز گلایه از نحوه برپایی آزمون استخدام پتروشیمی گچساران ادامه داد: در آزمون های استخدامی کشوری شرایط سنی تا ۴۰ سال است، اما در این آزمون، سن، ۳۶ سال تعیین شده است که نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی این موضوع را پیگیری کند.


حجت الاسلام صفایی در خصوص انتخاب شهردار دوگنبدان هم گفت: سومین بار است که در خصوص انتخاب شهردار از تریبون نماز جمعه تذکر داده می شود چرا که انتخاب شهردار این اندازه وقت لازم ندارد.


خطیب جمعه گچساران از استاندار خواست نیرویی انقلابی برای انتصاب شهردار انتخاب کند و بیش از این در انتخاب شهردار تعلل نشود.


نماز جمعه چیتاب

خطیب موقت نماز جمعه چیتاب گفت: مدتی برخی جوانان نادان و اشرار، با ناامن جلوه دادن فضای استان قصد بر هم زدن امنیت را داشتند که با ورود به موقع و مقتدرانه نیروی انتظامی این امر محقق نشد.

حجت اسلام آبرومند نصب افزود: برخی افراد به بهانه مراسم عروسی و عزا اقدام به تیراندازی می کنند و آرامش مردم را به هم می زدنند و با ورود دستگاه قضا و دستگاههای متولی فرهنگ باید این سنت غلط ریشه کن شود.
 
 
وی با بیان اینکه مدارس این منطقه نواقص زیادی دارد ادامه داد: مدرسه شهید نوربخش نیاز به بهسازی و ایمن سازی دارد که از مسئولان درخواست می شود برای رفع مشکل این فضای آموزشی تدبیری بیندیشند.
 
نماز جمعه پاتاوه

امام جمعه پاتاوه هم با گرامیداشت سالروز ولادت حضرت فاطمه (س) و ولادت امام خمینی (ره)، روز مادر و هفته بزرگداشت مقام زن اشاره کرد و گفت: حضرت فاطمه (س) سرچشمه نور، هدایت، نعمت معنوی و الهی و امام خمینی (ره) هدایتگر انقلاب و جهان اسلام است.
 

حجت الاسلام سید رحمت الله سیادت به موضوع ناامنی در برخی نقاط استان توسط برخی اشرار، نا امنی اجتماعی و اخلاقی در فضای مجازی و حقیقی، توزیع موادمخدر، قرص روانگردان، ترویج خشونت با اسلحه، شمشیر و چاقو کشی اشاره کرد و افزود: یکی از برکات انقلاب اسلامی و خون شهدا امنیت همه جانبه در کشور است و باید با عوامل ناامنی قاطعانه برخورد شود.
 

وی در بخش دیگری از خطبه‌ها به پنج دستورات مهم و ویژه رئیس جمهور در خصوص اصلاح نظام بانکی به نفع مردم در نشست با مدیران ارشد نظام بانکی اشاره کرد و گفت: باید با قاطعیت به بدحساب‌ها و بدهکاران کلان میدان داده نشد و اسامی آن‌ها منتشر و قطع ید شود.
 
نماز جمعه چرام

امام جمعه چرام هم با اشاره به فرا رسیدن 19 جمادی الثانی سالروز میلاد با سعادت دخت نبی مکرم اسلام حضرت زهرا(س)  و روز زن گفت: تکریم مادران و بانوان همواره مورد تاکید دین مبین اسلام و ائمه اطهار بوده است.

 

 حجت الاسلام افشار بیان اینکه  پویشی در شهرستان چرام با نام دوستت دارم مادر و بوسه بر دستان بهشت از شنیه آغاز می شود افزود: با شرگت در این پویش و بوسته در دست مادران و انتشار در فضای مجازی کمترین دین را به مادران خود ادا کنیم.

 

وی به دیدار رئیس جمهور ایران با رئیس جمهور روسیه هم اشاره کرد و گفت: شواهد نشان می‌دهد که ایران و روسیه در زمینه‌های دوجانبه (روابط اقتصادی، نظامی-امنیتی)، منطقه‌ای و بین‌المللی (برجام و مقابله با یک‌جانبه‌گرایی آمریکا) اشتراک منافع راهبردی دارند.

 

امام جمعه چرام با بیان اینکه کشور روسیه در بسیاری از مواضع با ما همسو است  ادامه داد: برای خنثی‌سازی فشار تحریم‌ها باید با کشورهایی که باوجود تحریم، علاقه‌مند همکاری با ما هستند ازجمله روسیه و چین روابط را توسعه دهیم.

 

نماز جمعه دهدشت

حجت‌الاسلام علی وحدانی‌فر امروز در خطبه‌های نماز جمعه دهدشت با اشاره به روابط کشور با چین و روسیه اظهار داشت: این دیپلماسی فعال اقتصادی توسط دشمنان و مزدوران داخلی مورد هدف است.

 

امام جمعه دهدشت گفت: جنگ با هدف عملیات هدفمند رسانه‌ای درصددندراهبرد خنثی سازی تحریم‌ها را که از یک سو نگاه به درون دارد و از سوی دیگر در صدد تعامل با همسایگان و دیگر کشورهاست را هدف قرار داده است تا کشور باز هم معطل غرب بماند.

 

عملیت رسانه‌ای غرب و پیاده نظام داخلی آنها در صددند دو گزاره را در افکار عمومی ایجاد کنند که رابطه با چین و روسیه یک سویه است و منافع ما را تامین نمی‌کند به عبارتی معامله برد و باخت است.

 

وی در تبیین گزاره دوم اضافه کرد: این رابطه را نافی استقلال ایران جلوه می‌دهند تا مردم نسبت به این روابط و توافق نگاه خوبی نداشته باشند.

 

امام جمعه دهدشت با بیان اینکه مقایسه رابطه ایران با چین و روسیه  با روابط با امریکا درست نیست،ادامه داد: امریکا نقشه بین المللی روابط خود را با ایران مبتنی بر تنازع و تقابل نهاده است سابقه 43 ساله گذشته گواه بر این مطلب است.

 

حجت‌الاسلام وحدانی‌فر گفت: چین و روسیه در عرصه بین‌الملل تعارض و تقابل برای خود نسبت به ایران تعریف نکردند بلکه در مجامع بین الملل حمایت هم می‌کنند این آمریکاست که به وضوح دشمنی خود را ثابت کرده است.

 

وی رابطه با این دو کشور را برد برد دانست و گفت: مشکل کسانی که چنین حرف می‌زنند این است که در این دولت و این فضا توجه به کدخدا نمی‌شود برخی فکر می‌کنند همه مشکلات جامعه باید زیر نظر کدخدای آنها رد شود، نه این طور نیست. مشکل این است که امروز کشور به این نتیجه رسیده است راه تعامل از شرق و تعامل با همسایگان است. خروجی تعامل با غرب برجام نافرجامی است تحریم‌ها را 2 برابر کرده است.

 

حجت‌الاسلام وحدانی‌فر با اشاره به اینکه می‌گویند شعار انقلاب نه شرقی نه غربی و عدم وابستگی به شرق و غرب بود، ادامه داد: امروز این مسئله وابستگی نیست تعامل است این روابط به معنای وابستگی نیست. 

 

وی یادآور شد: امام عظیم الشأن در همان زمان که با شوروی روابط تجاری و سیاسی داشتیم به معنای وابستگی نبود هم جواب این افراد را دادند فرمودند تفاله‌های داخلی آمریکا شوروی را مطرح می‌کنند تا جنایات و خباثت‌های امریکا فراموش شود.امروز هم روسیه و چین را مطرح می‌کنند تا جنایات استکبار فراموش شود.

 

خطیب نماز جمعه دهدشت گفت: روابط ما عزتمندانه همراه با تعامل است زیر سلطه قرار نمی‌گیریم. البته اگر مسؤولان به دامن غرب بروند التماس خواهش و تمنا از غرب بشود این نگاه از طرف غربگراها درست است! برخی متوجه شوند بین تعامل و وادادگی فرق است.

 

وی سفر رئیس جمهور به روسیه در زمینه اقتصادی، نظامی و امنیتی را بسیار مهم دانست و گفت: جو رسانه‌ای که برخی راه انداختند منافع ملی را و منافع جامعه را به زلف احزاب و گروه‌ها و چپ و راست گره می‌زنند.

 

امام جمعه دهدشت گفت: امروز جبهه مقاومت در حال پیشرفت است باید این مسئله را جدی بگیرند زمانی که برخی فکر می کردند می توانند دیگران را نوکر خود قرار دهند گذشت.

 

وی اضافه کرد: جبهه مقاومت روز به روز فعال‌تر، مجاهدتر و آماده‌تر پای کار است ایران با عزت و با افتخار هر کجا ولی فقیه صلاح بداند از جبهه مقاومت حمایت می‌کند از کسی باکی ندارد و در دهان استکبار می‌کوبد.

 

امام جمعه دهدشت در بخش دیگری از سخنانش بر ضرورت احداث سد آبریز تأکید کرد و گفت: بارها در خطبه عرض کردیم سد آبریز برای کهگیلویه حیاتی است امیدوارم هم وزیر نیرو هم مسؤولان زی‌ربط به مطالبه عمومی به حق مردم توجه کنند.

 

وی گفت: دشت‌های تشنه در مجاورت مارون سال‌هاست کویری از درد و رنج شده است حاصل آب‌های جاری اجازه برداشت برای مصارف کشاورزی داده نمی‌شود این آبها تحول قطب کشاورزی در دیگر شهرستان‌ها و میراث ماندگاری از کارگری زنان و دختران شهرستان ما شده است.

 

حجت‌الاسلام وحدانی‌فر از حمایت و پیگیری نماینده ولی فقیه در استان قدردانی کرد و افزود: مسؤولان سال‌هاست برای اجرای سد آبریز وعده‌ها دادند اما کم‌کاری‌هایی بوده که تاکنون به نتیجه نرسیده است.

 

امام جمعه دهدشت افزود: بر اساس نظر کارشناسان احداث آبریز می‌تواند 30 هزار هکتار از دشت‌ها را آبیاری و 60 هزار تن محصول استراتژیک تولید کند و در دشت کلاچو می‌شود از هر هکتار برای کشت گوجه 300 میلیون متوسط نفع داشت. 

 

وی ادامه داد: سهم کهگیلویه از رودخانه‌خروشان مارون کجاست؟ چرا اجازه برداشت وجود ندارد.

 

حجت‌الاسلام وحدانی‌فر همچنین پدیده تیراندازی در مراسم‌ها را یادآور شد و با اشاره به اینکه تیراندازی در استان به یک رویه غلط تبدیل شده است، گفت: آیا سلاح برای رقاصی و تیراندازی در مراسمات است؟ آیا برای اموات خیری دارد؟

 

وی به خانواده‌ها هشدار داد و گفت: چرا بزرگترها برای فرزندان اسلحه تهیه می‌کنند و با افتخار در فضای مجازی مانور می‌دهند.کجای فرهنگ لر این چنین بود اگر 50 سال پیش اسلحه در مراسم بدست داشتند بود برای اعلام عزا بود.

 

امام جمعه دهدشت اتفاق روی داده در برج علی‌شیر را ناخوشایند خواند و گفت: مسؤولان امنیتی و قضایی با شدت بیشتری باید برخورد کنند. ایلات، طوایف، اساتید دانشگاه، ریش سفیدان و اهل نفوذ و رسانه ها برای مقابله با تیراندازی فرهنگ‌سازی کنند.

 

وی ادامه داد: این اتفاق‌های ناخوشایند استان را بدنام کرده و سرمایه‌گذاران را فراری می‌دهد. خواهش می کنم دست شما بزرگان را می بوسم کمک کنید این رسم غلط این جاهلیت مدرن برداشته شود دستگاه‌های فرهنگی هم در مقابله با این مسئله فرهنگ سازی لازم داشته باشند.


خبر تکمیل می‌شود...
تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.