گروه: اخبار استان خبر: 196570 / تاریخ انتشار : 1400/10/29 ساعت : 12:08
درگفت و گو با صبح زاگرس مطرح شد:

تغذیه نامناسب یکی از مهم ترین عوامل خطر بیماری‌های غیرواگیر

کارشناس تغذیه و رژیم درمانی گفت:بیماری های غیر واگیر مهمترین علت مرگ و میر در کشور به شمار می رودکه از مهمترین عوامل خطر بیماری های غیر واگیر تغذیه نامناسب و مصرف زیاد قند، نمک و چربی است.

کارشناس تغذیه و رژیم درمانی شبکه بهداشت و درمان لنده  در گفت و گو با خبرنگار پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس با اشاره به مشکلات تغذیه ای در خانوارها گفت: بیماری های غیر واگیر مهمترین علت مرگ و میر در کشور به شمار می رود. یکی از مهمترین عوامل خطر بیماری های غیر واگیر تغذیه نامناسب و مصرف زیاد قند، نمک و چربی است. تغذیه نامناسب و الگوی غذایی بیشترین علت بروز اضافه وزن و چاقی، بیماری های قلبی و عروقی، دیابت نوع دو و برخی از انواع سرطان ها است.

 

بهاره نعمتی افزود: جهت تقویت سیستم ایمنی در میان وعده ها میوه مصرف نمایید و ویتامین A,C,B6و مواد معدنی مانند سلنیم،روی که در غلات کامل،جوانه گندم،لیمو،پرتقال ،پیاز،سیر، سویا، ماهی، موجود می باشد باعث تقویت سیستم ایمنی می شود.همچنین برای تقویت سیستم ایمنی همراه صبحانه و وعده های غذای روزی ۳ بار سبزیجات مصرف نمایید.
 
 
بهاره نعمتی خاطرنشان کرد: گوشت ماهی دارای روغن امگا ۳ می باشد که باعث تقویت سیستم ایمنی می شود پیشنهاد می شود هفته ای دو بار گوشت ماهی مصرف شود.
 
 
وی اظهار داشت: آب رسانی به بافت های بدن نقش مهمی در سلامت و شفافیت بافت ها و پوست دارد روزانه ۸ لیوان آب و مایعات مصرف شود.
 
 
کارشناس تغذیه شبکه بهداشت ودرمان لنده توصیه کرد: لبنیات شامل شیر،ماست،پنیر،کشک و دوغ حاوی کلسیم ویتامین D و پروبیوتیک می باشد و در تقویت سیستم ایمنی و جلوگیری از عفونت ها نقش دارد.روزانه ۲ تا ۳ لیوان لبنیات مصرف شود.
 
 
نعمتی در ادامه تاکید کرد: با توجه به شیوع بالای بیماری های غیر واگیر و مرگ میر بالای ناشی از این بیماری ها و نقش مهم تغذیه سالم در پیشگیری و در مان این بیماری ها پیشنهاد می شود از مصرف نمک، شکر،و روغن زیاد با حذف نمکدان از سفره غذا، کاهش مصرف غذا های سرخ کردنی، کاهش مصرف فست فود ها، پیشگیری نماید. همچنین جهت کاهش این بیماری ها میوه و سبزی تازه مصرف نمایید.لبنیات کم چرب مصرف نمایید گوشت ماهی مصرف کنید و روزانه ۳۰ تا ۶۰ دقیقه پیاده روی و ورزش کنید.
 
انتهای پیام
 
تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.