گروه: اخبار استان خبر: 196426 / تاریخ انتشار : 1400/10/25 ساعت : 22:23
فرماندار شهرستان دنا در گفتگو با صبح زاگرس:

پرده برداری از ساخت و سازهای غیر مجاز شبانه در سی سخت/چه تعداد ساخت و ساز غیر مجاز در 2 ماه آینده باید تخریب شود؟

فرماندار شهرستان دنا از ساخت و سازهای غیر مجازی که به صورت شبانه در منطقه بندان سی سخت صورت می گیرد خبر داد و گفت: بیش از 15 مورد ساخت وساز غیر مجاز مورد تخریب قرار گرفتند.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس منابع طبیعی و محیط زیست سرمایه امروز و نسل فردای بشر است و تمام تلاش ها باید در جهت حفظ آن و جلوگیری از تخریب آن استوار باشد، در این راستا زمین خواری ها و دخل و تصرف در طبیعت یکی از عوامل مهم و تاثیر گذار در نابودی طبیعت و محیط زیست است.

 

زمین خواری ها به منظور های متفاوتی صورت می گیرد که می توان به کسب سود بیشتر با اشغال اراضی طبیعی، تصرف در محیط زیست به منظور ساخت ساز و و یلا و نهایتا تبدیل اراضی کشاورزی به مسکونی  بدون در نظر گرفتن ملاحظات زیست محیطی از جمله اهداف زمین خواری ها است.

 

در همین رابطه شهر سی سخت به دلیل داشتن جاذبه ها فراوان و همچنین مجاورت با دنا دارای طبیعتی بکر و همراه با آب و هوایی مناسب است که وجود این ظرفیت ها سبب حضور گردشگران و مسافران از دیگر نقاط مختلف کشور می شود اما این جاذبه از چشم طعم سودجویان در امان نبوده به گونه ای که به صورت غیر مجازاقدام به دخل و تصرف در طبیعت کرده و درصدد منفعت طلبی از طریق ساخت و ساز هستند.

در همین رابطه شهروندان دنا نشین در شهر سی سخت با ابراز گلایه از برخی ساخت و ساز ها غیر مجاز در اراضی باغی این شهر خواستار مقابله با این موضوع شدند.

 

گلایه های ادامه دار شهروندان شهر سی سخت با واکنش نهادهای متولی از جمله جهاد کشاورزی، دادستانی دنا و همچنین شهروندان مواجه شد و ورود نهادهای قانون گذار سبب شد تا از برخی ساخت و ساز های غیر مجاز جلوگیری به عمل آید و نهایتا سبب تخریب آنها شود.

 

در این رابطه دادستان دنا و جهاد کشاورزی با همکاری  نیروی انتظامی جهت حفظ و صیانت از اراضی باغی و زراعی و جلوگیری از تغییر کاربری باغات و مقابله با ساخت و سازهای غیر مجاز،  در باغات شهر سی سخت ورود و اقدام به قلع و قمع این سازه ها کردند


 

نهادهای قانون گذار از جمله دادستانی و همچنین جهاد کشاورزی شهرستان دنا  توانستند با قلع و قمع ساخت وسازهای غیر مجاز در باغات شهر سی سخت  در جهت اجرای قانون گام بردارند

 

در این رابطه حکم قلع و قمع بیش از ۵۰ واحد غیر مجاز که در باغات شهر سی سخت اقدام به ساخت کرده بودند اجرا گردید و مأمورین یگان حفاظت سازمان امور اراضی  جهاد کشاورزی با حمایت نیروی انتظامی وکارکنان جهاد کشاورزی ودر رأس آنها رئیس جهاد کشاورزی دنا توانستند با قاطعیت کامل این احکام را اجرا کنند تا هم جلوی این ساخت وسازها گرفته شود و هم اینکه دگر کسی فکر ساخت وساز در محیط باغ ها به ذهنش خطور نکند.

 

پناهی در گفتگو با صبح زاگرس همچنین در خصوص آخرین وضعیت مبارزه با زمین خواری در نقاط مختلف شهر سی سخت گفت: یکی از مناطقی که ساخت و ساز های غیر مجاز صورت گرفته است، منطقه بندان سی سخت است این منطقه جزء طرح تفضیلی شهر نیست بنابراین هرگونه ساخت و ساز باید از طریق کسب مجوزات قانونی صورت گیرد.

فرماندار دنا با بیان اینکه در این منطقه 60 سازه غیر مجاز از سال های قبل وجود دارد  و فاقد مجوز هستند، و تعدادی به صورت شبانه ساخت و ساز داشتند، گفت: در روز چهارشنبه 21 دی ماه جهاد کشاورزی و دادستانی اقدام به قلع و قمع این سازه ها کردند و از طرفی فرصتی 2 ماهه برای تخریب بقیه ساخت و سازهای غیر مجاز صورت گرفت.

 

وی افزود: بیش از 15 مورد ساخت وساز غیر مجاز در این طرح مورد تخریب قرار گرفتند.

 

گفتنی است یکی از موضوعاتی که سبب جلوگیری از جولان ساخت و سازهای غیر مجاز می شود حضور و هوشیاری مردم و همچین ورود به موقع نهادهای قانون گذار است در همین رابطه ورود قاطعانه دستگاه قضا با هوشیاری و دغدغه مردمی در دنا سبب قلع و قمع این سازه ها شد و اگر این موضوع در مناطق مختلف استان با همکاری نهادهای قانون گذار و همچنین مردم همراه شود دیگر شاهد جولان ساخت و سازهای غیر مجاز و همچنین تخریب طبیعت  و محیط زیست و همچنین تغیر کاربری اراضی نخواهیم بود.

 

انتهای پیام/

تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.