گروه: اخبار استان خبر: 196143 / تاریخ انتشار : 1400/10/19 ساعت : 21:13
گزارش:

آژیر خطر در کهگیلویه و بویراحمد نواخته شد/دانشگاه علوم پزشکی استان چه تدبیری برای اُمیکرون دارد؟

کرونا ویروس برای بار دیگر جهش پیدا کرد تا سویه جدید آن با نام اُمیکرون شناخته شود و مسئولان دانشگاه علوم پزشکی استان را به ارائه راهکار برای مبارزه با این بیماری ملزم کند.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس؛ در سالیان گذشته  ظهور ویروس کرونا سبب تغییرات، اتفاقات و همچنین حوادث ناگواری چون مرگ در جوامع مختلف دنیا و ازجمله ایران  شد و دامنه گسترش آن در کمترین زمان ممکن جهان را در برگرفت و دولت ها و قوانین را ملزم به تهیه دستورالعمل هایی کرد تا با این ویروس نوع ظهور مبارزه شود و از دامنه تلفات آن در ابعاد مختلف انسانی، اقتصادی و بهداشتی جلوگیری به عمل آید.

این ویروس در زمان های مختلف جهش پیدا کرد و به سویه های جدید تحت عنوان دلتا، لاندا و به تازگی تحت عنوان امیکرون خود را نشان داد تا همچنان زنگ خطر مرگ و میر بیخ گوش انسان ها به صدا در آید و  رعایت پروتکل های بهداشتی و تزریق واکسن به عنوان عامل مهم در مبارزه با این بیماری شناخته شود.

 

کهگیلویه و بویراحمد مانند دیگر نقاط کشور دنیا تحت تاثیر این ویرس ناشناخته قرار گرفت تا شمار فوتی های کهگیلویه و بویراحمد در اثر کرونا به 1045 نفر افزایش پیدا کند.

 

در شرایط حاضر که نوع جدید و جهش یافته کرونا یعنی اُمیکرون در استان های مختلف کشور مشاهده می شود، هشدارها  و همچنین آژیر خطر برای کهگیلویه و بویراحمدی ها به صدا در آمد تا در کنار رعایت پروتکل های بهداشتی و همچین استقبال از تزریق واکسن توسط مردم، آمادگی و همچنین ارائه راهکار و برنامه توسط متولیان حوزه بهداشت و درمان از جمله علوم پزشکی استان بیشتر مورد توجه قرار می گیرد.

در همین رابطه رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان در خصوص آخرین تدابیر و برنامه ها برای مبارزه با سویه جدید کرونا یعنی اُمیکرون در گفتگو با صبح زاگرس گفت: در چند روز گذشته شاهد سیر کاهشی بیماری کرونا در کهگیلویه و بویراحمد هستیم و تا امروز موارد مشکوکی از اُمیکرون در استان گزارش نشده است هر چند موارد مثبت کرونا نشان داد نوع جهش یافته آن یعنی امیکرون نیست.

 

یزدانپناه با بیان اینکه امیکرون در چهارمحال  و بختیاری، خوزستان، بوشهر، فارس، یزد، هرمزگان مشاهده شده است، گفت: احتمال اینکه امیکرون در روزها یا هفته های آینده وارد کهگیلویه و بویراحمد شود وجود دارد در این راستا حوزه دانشگاه با افزایش بیماریابی، غربالگیری موارد مشکوک را شناسایی و در صورت نیاز به پزشک ارجاع داده و با انجام تست کرونا موضوع قرنطینه را در دستور کار قرار می دهد تا بیماری گسترش پیدا نکند.

 

وی به آمادگی کادر بهداشت و درمان در خصوص امیکرون اشاره کرد و گفت: بیمارستان ها آمادگی تامین دارو، تامین وسایل رعایت فردی و همچنین نیروی انسانی و پزشکان در آماده باش هستند تا درصورت شیوع این بیماری آمادگی خدمت رسانی وجود داشته باشد.

یزدانپناه به پیش بینی تامین اکسیژن و همچنین وسایل مورد نیاز بیماران اشاره کرد و گفت:  رعایت پروتکل ها توسط مردم همچنان باید مورد توجه باشد و از حضور در تجمعات پرهیز شود و در صورت اجبار استفاده از ماسک، رعایت فاصله فیزیکی و در نظر گرفتن تهویه مناسب در فضاهای سربسته  مورد توجه قرار گیرد.

 

وی افزود: کسانی که واکسن تزریق نکرده اند منشا خطر برای خانواده خود و همچنین اجتماع محسوب می شوند که تقاضا داریم تزریق واکسن را در دستور کار قرار دهند.

 

رئیس دانشگاه علوم پزشکی کهگیلویه و بویراحمد با بیان اینکه در صورت ورود اومیکرون به استان کسانی که واکسن تزرق کرده اند احتمال  سویه جدید، بستری و مرگ و میر کمتری را مشاهده می کنند، گفت: در موارد مشکوک امیکرون، مردم استان می توانند به همه مراکز درمانی، بیمارستان ها، مراکز 16 ساعته و 24 ساعته، معاونت بهداشتی و معاونت درمانی گزارش دهند و با ارزیابی مانع از انتشار بیماری شوند.

 

وی در پایان به روند واکسیناسیون در استان اشاره کرد و اینکه دارای روند مطلوب است اشاره کرد و افزود: در مرحله سوم  تزریق واکسن حدود 17 درصد مردم استان واکسن کرونا تزریق کرده اند که در کشور رتبه سوم کسب شده است و انتظار این است که کهگیلویه و بویراحمدی ها از تزریق واکسن استقبال کرده تا این بیماری در استان و کشور ریشه کن شود.

 

انتهای پیام/

تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.