گروه: اخبار استان خبر: 195280 / تاریخ انتشار : 1400/9/24 ساعت : 17:09

آیا نانوایی ها تاکنون کلاه بر سر مردم می گذاشتند؟/ پاسخی به ابهامات قیمت نان قبل از گران شدن

برخی شهروندان نسبت به قیمت نان بربری و برخی ابهامات در خصوص گران فروشی نانوایی ها قبل از گران شدن نان گلایه مند هستند.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس نان همواره در نزد ایرانیان از جایگاه خاصی برخوردار بوده و قوت اصلی مردم کشورمان را  تشکیل می‌دهد و بخش قابل توجهی از پروتئین و انرژی مورد نیاز بدن و همچنین انواع ویتامین‌های گروه B آهن فیبر غذایی از آن تأمین می‌گردد.

 

سرانه مصرف نان در کشور 320 گرم در روز برآورد شده است که بدون شک تهیه و تولید و عرضه نان سالم و بهداشتی در حفظ سلامت جامعه موثر خواهد بود.

 

یک نان خوب ویژگی هایی دارد یعنی کاملاً پخته و برشته بوده و سطح آن سوخته نیست، دارای طعم و مزه خوشایند و بوی مطبوع ناشی از خمیر تخمیر شده استو طعم و مزه‌ی فلزی ناشی از مصرف جوش شیرین را ندارد، باید بافتی مناسب، نرم و یکنواخت ناشی از خمیر عمل آوری شده با خمیرمایه داشته باشد و قابلیت برش پذیری آن مطلوب باشد.

 

در همین رابطه نان در کهگیلویه و بویراحمد در طی سالیان گذشته تا امروز در کانون توجهات و یکی از محصولاتی بود که با گلایه ها و همچنین انتظارات مردمی برای تغییر در کیفیت آن همراه بود.

 

کهگیلویه و بویراحمدی ها در موارد مختلف از بی کیفیتی نان شامل وزن کم چانه، عدم پخت نان و خمیر بودن و همچنین نداشتن طعم و مزه گلایه داشته و خواستار بررسی کیفیت و ورود نهادهای مسئول و متولی بودند در همین رابطه برخی خبازی ها یکی از علت های بی کیفیتی نان را قیمت پایین آن در طی چند سال گذشته دانسته و افزایش کیفیت را منوط به افزایش قیمت ها دانستند.

 

رئیس سازمان صنعت و معدن  استان در همین رابطه گفت: قیمت نان در استان کهگیلویه و بویراحمد نسبت به سایر استان‌ها پایین بوده، در حالی که قیمت آرد در تمام استان‌های یکسان است، افزایش دستمزد کارگرد، اجاره، بیمه و هزینه های انشعابات را داشته ایم و حدود ۶ ماه است که واحدهای خبازی هر روز تجمع داشتند و نسبت به قیمت نان ابراز نارضایتی می کردند که مسئولان استان دنبال چاره ای بودند پس از بازدید ها و کارهای کارشناسی انجام شده نهایتا قیمت جدید نان در استان مشخص شد.

حسین پور ادامه داد: قیمت آردی که به دلیلی قیمت پایین نان از شبکه خارج می شد از قیمت نانی که تولید می شد بالاتر بوده است که مسئولان و متولیان امر به این نتیجه رسیدند که قیمت نان تغییر کند و این تغییر به نحوی است که همین الان هم قیمت نان استان نسبت به سایر استانها پایین تر است اما اختلاف زیاد را پوشش داده ایم که واحدهای خبازی پخت نان را انجام دهند.

 

با افزایش قیمت نان و برآورده شدن مطالبات خبازی ها انتظارت برای  افزایش کیفیت نان توسط مردم استان بیشتر شد تا نان بی کیفیت در کهگیلویه و بویراحمد پخت نشود هر چند برخی اظهارت در مناطق مختلف نشان دهنده برخی بی کیفیتی ها در عرضه نان حکایت دارد که انتظار می رود متولیان امر در این راستا ورود کرده و  وعده های خود مبنی بر افزایش کیفیت با افزایش قیمت را عملی کنند.

 

مشکلات و اظهارات در خصوص نان در مناطق مختلف استان همچنان شنیده شد تا تعدادی از شهروندان یاسوجی با بیان اینکه خبازی ها نان بربری را با قیمت 1200 تومان و نان کنجد بربری را 1800 به فروش می رساندند،  مطالبی را عنوان کرده و اظهار داشتند: در نرخ گذاری جدید، نان بربری با قیمت 1300 به فروش می رسد  و در شرایط حاضر خبازی ها  قیمت فروش قبل را 900 تومان اعلام می کنند و اگر قیمت همان 900 تومان بود چرا نان بربری را با قیمت 1200 به فروش می رساندند

 

این شهروندان خواستار بررسی نهادهای متولی از جمله اداره صمت استان در خصوص اختلاف قیمت 300 تومانی شده و اذعان داشتند: نهاد های متولی پیگیر اختلاف قیمت فروش نان بربری با نرخ 300 تومان باشند و ضررهای وارده به شهروندان را جبران کنند.

 

معاون بازرسی صنعت و معدن استان در گفتگو با خبرنگار ما در این رابطه گفت: در گذشته نان بربری یارانه ای با قیمت دولتی نوع یک 900 تومان بود و در شرایط حاضر نان بربری یارانه ای دولتی 1300 تومان است اما نان بربری یارنه ای  نوع دو 1400 تومان است.

باقری با با بیان اینکه نان یارنه ای نیمه دولتی نوع دو چون آرد آن قیمت بالاتری دارد همچنین قیمت بالاتری دارد، گفت: اگر توسط خبازی ها نان  از قیمت های مصوب حتی یک ریال بیشتر به فروش برسد بدون تعارف برخورد خواهیم داشت و مجازاتی شامل جریمه نقدی بالا،  کسر و قطع سهمیه آرد و درصورت تکرار تخلفات پروانه کسب آنها تعلیق شده و در کمسیون نظارت درصورت ابطال پروانه آنها، افراد منصف با آنها جایگزین خواهند شد.

 

وی در خصوص قیمت فروش پلاستیک های نان توسط خبازی ها گفت: حداکثر قیمتی که تعزیرات حکومتی برای پلاستیک های نان در نظر گرفته است 450 تومان  است و کسانی که پلاستیک نان را با قیمت 800 تومان به فروش می رساندند مشمول جریمه های 1 الی 3 میلیون تومانی  اعمال شد.

 

این مسئول در  واکنش به برخی شایعات مبنی بر فروش پسته های فاسد و سرطان زا در آستانه شب یلدا گفت: در خصوص بهداشت و استاندارد بودن پسته حوزه معاونت غذا و دارو و مرکز بهداشت شهرستان ها نظارت می کند اما از جنبه قیمتی با همراهی گشت های مشترک بازار یعنی تعزیرات حکومتی، بسیج اصناف، صنعت و معدن و همچنین بازرسی اتاق اصناف و جهاد کشاورزی در بازار  و در دو نوبت صبح و عصر به همراهی قاضی تعزیرات  بر قیمت آجیل، خشکبار، میوه و شیرینی تمرکز وجود دارد.

 

وی افزود: مسائل بهداشتی در خصوص پسته در حوزه علوم پزشکی و معاون غذا و داروی آن دانشگاه است اما با مشاهده ظاهری در صورت پیدا کردن کپک، جمع آوری می شود زیرا یک بند در حوزه موارد قانونی بررسی مسائل بهداشتی است.

 

باقری در خصوص قیمت های آجیل، میوه و خشکبار گفت: قیمت ها هفته ای یک الی دو بار توسط اتحادیه با نظارت جهاد کشاورزی مصوب می شود و بعد از قانون انتزاع کلیه تنظیم بازار تامین، توزیع، نظارت و بازرسی محصولات کشاورزی با سازمان جهاد کشاورزی است اما برای حقوق مردم بازار را رصد و با تخلفات برخورد می شود.

 

انتهای پیام/

تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.