گروه: اخبار استان خبر: 194912 / تاریخ انتشار : 1400/9/16 ساعت : 15:41

مرگ خاموش نماد گردشگری سرزمین دنا/ ماسوله جنوب بیابان خواهد شد

کریک یا همان ماسوله جنوب در محاصره ماشین های زمین خواری است که نه تنها در حال شخم زدن آن هستند، بلکه در آینده نابودی اکوسیستم و زیبایی های آن را رقم خواهند زد.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس امروز دیگر نه سخن از زلزله است و نه بی مهری و بی وفایی به صنعت توریسمی که میتوانست سرزمین دنا را مأمن گردشگرانی کند که عاشق آلپ ایران و سرزمین های پهناور دنای افسانه بوده  و هستند، بلکه سخن از مرگ خاموشی است که همچون موریانه به جان سرزمینی افتاده و در حال نابودی آن است.

کریک یا همان ماسوله تاریخی سرزمین دنا، نام پرآوازه ای در سالهای اخیر در میان گردشگران و مسافران دیار سرزمین برف وآفتاب بوده که بسیاری با دیدن زیبایی های خیره کننده اش مجذوب آن شده و این روستا را نمادی از زندگی بِکر مردمان روستانشین دانسته اند.

هرچند که نگاه مسئولان برای توسعه گردشگری و صنعت توریسم این روستا همیشه در صدر رسانه بوده و این روستا را به عنوان اولین مقصد گردشگری در زمینه توریست روستایی برگزیده اند، اما آنچیزی که نصیب مردمان این روستا شده فقط نیمه کاره رها شدن بسیاری از این پروژه ها در گذر زمان بوده است.

باید به واضح گفت بی مهری ها به این روستا کم نبود و نه مسئولی برای  زنده نگه داشتن آن تلاش کرد و نه سرمایه گذاری قدم در راه  توسعه آن گذاشت، اما این روستای زیبا در پهنای دنا همچنان می درخشد.

مرگ خاموش نماد گردشگری سرزمین دنا

کریک که بر اساساس شواهد به تنهایی نماد گردشگری تاریخی در سرزمین زاگرس را در سالهای اخیر بر دوش کشیده ،از رنج های سود جویان در امان نمانده، روزی  کوههایش را تراشیدن برای توربین های آبی و روزی زلزله همچون دوستی بی رحم سرشاخه هایش را تکاند و امروز مرگی خاموش در انتظار اوست که بسیار دردناک ست.

داستان روزهای زیبای شالیکاری مردمان این روستا و شب های آرام بارانی و سرود های حماسی شاهنامه فردوسی را شاید کسی از یاد نبرده باشد، اما چه جیف که این افسانه و این تصاویر رویایی در حال از بین رفتن هستند.

کریک امروز در محاصره ماشین های زمین خواری است که نه تنها در حال شخم زدن آن هستند، بلکه نابودی اکوسیستم و زیبایی های آن را در آینده رقم خواهند زد و تنها چیزی که عاید مردم و گردشگران این روستا خواهد شد بیابانی است که فقط سودش به جیب منفعت طلبان خواهان رفت.

نابودی بلوط های زاگرس به کدامین گناه

آری سنگ شکن های کوهی، اجرای کارخانه های شن و ماسه کوهی در همسایگی کوههای زیبا و تپه ماهواره های  دنا امروز به یک پازل و یک مصیب عظمی برای مردم  مسئولان شده است.

کارخانجاتی که یکی پس از دیگری در حال از بین بردن تن نحیف دنای همیشه سرافزار هستند و هرکدام روزی تکه ای از این سرزمین افسانه ای را برای رسیدن به مقصود و مفعت خودشان از بین برده اند و به جز بیابان از سرزمین دنا چیزی باقی  نخواهد ماند .


سئوال اینجاست که چرا طبیعت زیبای مناطقی همچون روستای کریک که می توانند توسعه گردشگری استان کهگیلویه وبویراحمد را چندین پله بالا برد و یک منبع درآمد برای اهالی آن منطقه و ظرفیتی برای نشان دادن پنتانسیل های گردشگری استان باشد امروز به دست  ماشین های کوه خواران از بین می رود و مسئولی نیست که سدی مستحکم در مقابل نابودی اکوسیستم دنا باشد.

نوش داور بعد از مرگ سهراب

هرچند مدیر کل میراث فرهنگی استان طی نامه ای به مدبر کل دادگستری استان خواهان جلوگیری فعالیت این کارخانجات شده و در این نامه صریح اعلام کرده که در آینده به جزء بیابان چیزی از این روستا باقی نخواهد ماند،اما می طلبد که استاندار دولت انقلابی سیزدهم با یک اقدام استراتژیک و اصولی از ادامه فعالیت این کارخانجات که دست به تخریب این منابع ملی و طبیعی می زنند جلوگیری کند و دستورات قاطع صادر کند.

 

انتهای پیام
 

 

تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.