گروه: اخبار استان خبر: 194703 / تاریخ انتشار : 1400/9/10 ساعت : 12:17
درگفتگو با مدیر کل دفتر جنگلداری و بهره برداری سازمان جنگل های کشور مطرح شد

دلایل اصلی تخریب جنگل های زاگرس/سهم هر کهگیلویه و بویراحمدی از جنگل های استان چقدر است؟

مدیر کل دفتر جنگل داری کشور گفت: آنچیزی که به جنگل های زاگرس خیلی صدمه زد بیماری زغالی بلوط بود که حدود یک میلیون هکتار درگیر این بیماری شد.

 محمد امین کیاپاشا،مدیر کل دفتر جنگلداری و بهره برداری سازمان جنگلها در گفتگو با صبح زاگرس در خصوص پویش مردمی بذرکاری در کشور گفت: امروز در ارتباط با پویش مردمی بذرکاری، و در راستای پویش مردمی ایرانی سرسبز و هر ایرانی یک درخت در خدمت شما عزیزان در منطقه "تنگ دیل" گچساران هستیم که همزمان نیز در 11استان زاگرسی این پویش مردمی عملیاتی شده است.

 

وی افزود:امیداواریم که به همت سازمان ها ، تشکلات مردم نهاد و سایر دستگاه های اجرایی در این مدت نیز سطح قابل ملاحظه ای را بذر کاری کنیم که این امر مهم قرار است با همکاری تشکل های مردمی نیز صورت گیرد.

 

کیاپاشا ادامه داد:بنابراین بحث بذرکاری در هر منطقه ای با توجه به رویش های آن سرزمین انجام می شود،که دراین شهرستان هم بنا است تا سطح 35هکتار بذکاری باشد اما بستگی به استقبال مردمی دارد و بذرهای بلوط و بادام کوهی نیز در این منطقه کاشته می شود.

 

مدیر کل دفتر جنگل داری و بهره برداری سازمان جنگلها افزود:در جنگل های زاگرس متاسفانه این تکرار آتش سوزی ها و تعداد فقراتی که انجام می شود نسبت به دیگر جنگل ها هم بیشتر است و یکی از عوامل تخریب جنگل های زاگرس همین آتش سوزی ها بوده البته مواردی ازقبل تغییرات اقلیمی ، خشکسالی ، کمبود بارش ها ،ریز گردها،آفات و امرض هم به نوعی در این امر تخریب موثر هستند.

 

وی ادامه داد:در بحث بارور کردن ابرها نیز متخصصین کشورمان بر اساس اطلاعات کلی که بنده از این موضوع دارم ،کار کرده اند و به تکنولوژی خوبی در این عرصه هم رسیده اند اگرچه این تکنولوژی هم بسیار حساس است و دیگر اینکه در مجموعه سازمانی ما اتفاق نمی افتد و متولیان خاص خودش را دارد.

 

کیاپاشا افزود:جنگل های کشور 14.3میلیون هکتار مساحت دارد که 135میلیون هکتار از مساحت کل کشور را منابع طبیعی تشکیل می دهد چیزی در حد 85 درصد، بنابراین اهمیت کار سازمان جنگل ها مشخص است، با این حال سرانه هر ایرانی ازجنگل ها نیز 2صدم درصد است در صورتی که سرانه جنگل ها در جهان نیز هشت دهم هکتار است.

 

مدیر کل دفتر جنگل داری و بهره برداری سازمان جنگلها تصریح کرد:اما خبر خوب اینکه سرانه جنگل ها در استان کهگیلویه و بویراحمد نیز 1.4 درصد است که سه برابر سرانه جنگل های دنیاست و این لازمه این است که  این جنگل ها را صیانت و نیز توسعه بدهیم،جنگل های کشورمان در 5منطقه  رویشی هیرکانی،ارس باران،زاگرس،خلیج فارس و منطقه رویشی ایران تورانی قرار دارند.

 

وی افزود:جنگل های زاگرس 6میلیون هکتار وسعت دارد که بیش از 40درصد جنگل های کشور را در بر می گیرد و از اهمیت بالایی برخوردار است،با این وجود نیز معادل 35درصد جریان های آبی کشور در جنگل های زاگرس است و 40درصد از باران های کشور در مناطق زاگرسی انجام می شود ، اما در شرایط نرمال اگر بارندگی داشته باشیم خاک این منطقه می تواند بیش از 50میلیارد متر مکعب آب را ذخیره سازی کند.

 

کیاپاشا گفت:بیش از 80میلیون هکتار وسعت مراتع کشور است،آنچیزی که به جنگل های زاگرس  خیلی صدمه زد همین بیماری زغالی بلوط بود که حدود یک میلیون هکتار نیز درگیر شد که این بیماری مقداری هم کنترل شد و در مکان های که خشکی هوا بیشتر بود شدت این بیماری نیز بیشتر بود.

 

انتهای پیام/

 

تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.