گروه: اخبار استان خبر: 193784 / تاریخ انتشار : 1400/8/19 ساعت : 15:00
در دیدار استاندار با عشایر دریلا و جلسه شورای عشایر مطرح شد:

منطقه عشایری دریلا گچساران میزبان سه استاندار خواهد بود /تسهیلات ویژه در انتظار عشایر کهگیلویه و بویراحمد/تصاویر

استاندار کهگیلویه و بویراحمد گفت: یکی از پایدارترین اشتغال ها در عشایر وجود دارد ، باید تسهیلات ویژه ای به عشایر نیز تعلق بگیرد.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس جلسه شورای عشایر گچساران با حضور استاندار برخی از معاونین استاندار ، مدیران کل وجمعی از مسئولین استانی و شهرستانی در منطقه عشایری دریلا گچساران برگزار شد.

 
اتابک ،فرماندار گچساران گفت:کهگیلویه و بویراحمد به استان عشایری معروف است عشایراگر نباشند بخشی از نوستالژی استانمان را ازدست می دهیم چرا که همواره صدای درا و کوچ عشایر در گوشمان طنین انداز است و آن زمان است که افتخار می کنیم که خدمت به عشایر همچون جهاد است.
 
وی گفت: مسیولین نظام افتخاردارند که درکنار عشایر هستند و نیاز است فرصت ها را برای عشایر تسهیل و فراهم کنیم، امروز عشایر مسکلات زیادی دارند، نگاهی که  به مشکلات عشایر وجود‌دارد اینکه کارتحقیقی و پژوهشی دراین خصوص انجام نشده که ساختاری بوجود بیاید که به عشایر هم بتوان خدمات بیشتری داد.
 
فرماندار گچساران گفت: امروز در کنار عشایر بودن می تواند زمینه تولیدات انها را افزایش داد و امکانات را بایدبرای عشایرفراهم کرد تا به راحتی کوچ کند، بخشی از مشکلات را جناب استاندار ازنزدیک لمس کرده اند که درجلساتی که دراینده نیز خواهیم داشت امیدواریم مشکلات نیز مرتفع شوند.
 
اتابک گفت: افتخار عشایر به این است که درهمین سیر و مراحل که زندگی می کنند مشکلات شان را هم برطرف کنیم ، عشایری که اینجا جمع شدند منتخبی از عشایر شهرستان هستند که امیداورم دراین سفر نیزبخشی از مشکلات عشایر مرتفع شود.
 
مدیر کل عشایر استان هم گفت:عشایر استان ۱۲هزارخانوار هستند و تنها قشری درجامعه  که همه شاغلند جامعه عشایری است و حل مشکلاتشان هم ضروری است، گلایه این است که درجلسات شورای اداری استان مصوبات خوبی مصوب شد اما متاسفانه اسمی از جامعه عشایری برده نشد.
 
وی بیان کرد:  تنش آبی با توجه به خشکسالی های اخیر درمناطق عشایری بالاست راه های عشایری باید بهسازی و بازسازی شوند،  بحث آموزش و بهداشت از مشکلات عمده عشایر منطقه به شمار می روند، هرچندکارهای خوبی صورت گرفته اما نسبت به تامین تانکرهای ابرسانی  سیار لازم است اقداماتی هم انجام شود.
 
مدیر کل عشایر استان تصریح کرد: از پروژه های مهم ، آب پایدار شرق گچساران است که نیازمند تامین اعتبارات است هرچند پروژه های خوبی درسطح استان داریم که اگر پیگیری شوند مشکلات هم حل خواهد شد.
 
وی تصریح کرد: شرکت نفت نیز تانکرهای آبرسانی دارند که صروری است همکاری کند و  بازگشایی جاده های عشایری نیز ضرورت دارد  که نیاز است  دستگاه های دیگر مار راهمیاری کنند.
 
احمدزاده گفت:چندروز قبل با وزیر کشور وچنداستان هم مرز به صورت ویدئو کنفرانس صحبت می کردیم که همین روزها هم نشستی بین ما و استانداران خوزستان و بوشهر برگزار می کنیم  و هر سه استاندار با مردم عشایر منطقه دریلا و هلیگان نیز گفتگویی داشته باشیم.
 
وی افزود: قبلا هم نشستی داشتیم که رودخانه خیرآباد حایل ما و استان خوزستان بشود بنابراین باید تصمیمی بگیریم که این مشکل حل شود هرچند تلاش داریم که به صورت ریشه ای با نشست سه استاندار به صورت منطقی و براساس شرایط منابع طبیعی منطقه مشکلات را حل کنیم.
 
استاندار تصریح کرد:وعده و جلسه ما پایان همین هفته خواهد بود و اگر خدا کمک کند پایان هفته آینده نیز خدمت عزیزان بازهم خواهیم رسید با حضور مسئولین سه استان کهگیلویه و بویراحمد،خوزستان و بوشهر که این نشست مهم را برگزار خواهیم کرد. 
 
احمدزاده بیان کرد: به هرحال خیلی از فرصت ها را در گذشته ازدست دادیم و حتی درموردی هم قراربود درگذشته دیلم به شهرستان گچساران اضافه شود که این مورد به دلایلی انجام نگرفت،به هرحال گره کور این منطقه را بازخواهیم کرد که دیگر مشکلی وجود نداشته باشد.
 
وی افزود: به هرحال سایردستگاه ها باید به کمک عشایربیایند و از نفت وگاز درخواست می کنم که کمک کنند،  برای آبرسانی و بهسازی جاده به منطقه عشایری حتما همراهی کنند هرچند نیاز است  امور عشایرنیزتسهیلات بیشتری به عشایر اعطا کند.
استاندار افزود:  جناب رییس جمهور توجه ویژه ای به عشایر دارند ، باید  بخشی از مصوبات را  در وزارت کشور پیگیری کنیم که بخشی از اعتبارات عشایر را بگیریم ما وظیفه داریم به ذخایر انقلاب خدمت کنیم.
 
احمدزاده بیان کرد: ازدادستان و فرماندهی نیروی انتظامی گچساران می خواهم که امنیت این منطقه را تامین کنید درحالی که مشکلات بخش عمرانی را بنده خودم وظیفه دارم که پیگیری کنم.
یکی از پایدارترین اشتغال ها در عشایر وجود دارد و بایدهم تسهیلات ویژه ای به عشایرنیز تعلق بگیرد هرچند فرصت های خوبی برای اشتغال بانوان عشایری وجوددارد که با دادن تسهیلات می توان به این مهم نیز دست یافت و با رونق صنایع دستی  بخشی از مشکلات عشایرنیز مرتفع شود.
 
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.