گروه: اخبار استان خبر: 192920 / تاریخ انتشار : 1400/7/28 ساعت : 14:47
یادداشت:

محرمانگی یا شفافیت اموال مسئولان

مجمع تشخیص مصلحت این مصوبه مورد اختلاف مجلس وشورای نگهبان با تاخیر در دستور کار مجمع تشخیص قرار گرفت و مجمع نظر مجلس شورای اسلامی را با قید محرمانگی تائید کرد.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس، محسن رحمانی پور از فعالان فرهنگی و فضای مجازی در یادداشتی نوشت: این روزها شاهد هجمه به مجلس شورای اسلامی به خاطر موضوع "افشای اموال مسولین ویا شفافیت اموال مسولین" درابعاد وسیع در فضای رسانه ای دیده می شود 'لازم است  چند نکته را به صورت مختصر بیان کنیم.

''درمورد شفافیت اموال مسولین" یک اصلی در قانون وجود دارد که "اصل ۱۴۲"که معروض میدارد( "اموال رهبر " رئیس جمهور" معاونین ووزراء،در آغاز مسولیت به رئیس قوه قضائیه اعلام تا بعداز مسولیت ،بررسی شود برخلاف حق افزایش نیافته باشد) درهمین راستا مجلس هشتم،مصوبه ای را گذراند،ونمایندگان مجلس ودیگر مسولین رده بالا را مشمول این اصل کردند.

این مصوبه به شورای نگهبان رفت واز انجائیکه کلیه مصوبات باید به تائیدشورای نگهبان برسد وشورای نگهبان موظف هست مصوبات را با قانون اساسی وشرع مطابقت وچنانچه با یکی از اصول قانون اساسی ویا شرع مغایرت داشت ،جهت اطلاع مجلس اعلام می کند.

در همین حال مجلس بر مصوبه خود اصرار، بنابراین طبق قانون باید به مجمع تشخیص  ارجاع داده می شود ،در مجمع تشخیص مصلحت این مصوبه مورد اختلاف مجلس وشورای نگهبان با تاخیر در دستور کار مجمع تشخیص قرار گرفت و مجمع نظر مجلس شورای اسلامی را تایید منتها با قید محرمانگی،که البته این نظر همزمان با شروع مجلس نهم و رئیس وقت مجمع در آن مقاطع تاریخی ایت اله هاشمی رفسنجانی بوده اند ،که البته اگرچه مصوبه مجلس در ارتباط با شفافیت اموال وسرمایه های کلیه مسولین در راستای مبارزه با رانت وفساد مورد تایید قرار گرفت.

اما قید محرمانه بودن وهمجنین عدم افشا جز به دستور مقام قضایی عملا مصوبه مجلس را تحت الشعاع قرار داده و بعدها هم‌دیگر بعضی از مسولین اصلا اموال ودارائیهای خود را به قوه قضائیه اعلام نکردند واگر اعلام کردند مسولین قوه قضائیه اطلاع رسانی نکردند.

چرا که عملا مصوبه خاصیت خودرا از دست داده بود ،پس خواهشا مطبوعات وسایتها ورسانه ها در نحوه انعکاس اخبار وجدان واخلاق انسانی را مد نظر داشته وبی جهت مجلس یازدهم  که اصلا چنین مصوبه ای را نداشته متهم نکنند ،مزید اطلاع عزیزان کلیه مصوبات در سایت خانه ملت ومرکز پژوهشهای مجلس شورای اسلامی موجود است.

انتهای پیام

تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.