گروه: اخبار استان خبر: 192791 / تاریخ انتشار : 1400/7/27 ساعت : 20:08
درگفت و گو با صبح زاگرس مطرح شد:

تضمین تولید کنندگان مرغ برای متعادل سازی بازار با شرط مانع زدایی دولتی ها +تصاویر

این تولیدکننده لنده ای گفت: اگر دولت تسهیلات حمایتی مناسبی به ما به عنوان قشر مولد قرار دهد بدون شک می تواند این کسری بازار را با افزایش دوره تولیدجبران کنیم و این جبران باعث متعادل سازی بازار می شود.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس ، مشکلات مربوط به حوزه مرغ و تخم مرغ در سطح بازار نشان از عدم تناسب عرضه و تقاضا در سطح جامعه است به طوری که در یک مقطع زمانی به دلیل عرضه زیاد به بازار قیمت مرغ به کمترین سطح ممکن رسید که باعث متضرر شدن تعدادزیادی از مرغداری های سراسر کشور شده است و حتی در برخی از تصاویر و فیلم های منتشر شده در فضای مجازی جوجه های یک روزه را زنده زنده خاک می کردند.

همین بی تدبیری ها باعث شد تا عرضه در سطح بازار به شدت کاهش یابد و قیمت مرغ و تخم مرغ به بالاترین سطح ممکن برسد و به طوری که برای گرفتن مرغ باید روی صفوف بهم فشرده باید ایستاد تا چند قطعه مرغ را تهیه کرد.

امروز و به همین مناسبت با تعدادی از تولیدکنندگان شهرستان لنده در حوزه مرغ گوشتی به گفت و گو پرداختیم که مسائل و مشکلات و درد دل های آنان را در این گزارش مورد بررسی قرار دادیم.

روح الله عصمتی از تولیدکنندگان و مالکین یکی از مرغداری ها در شهرستان لنده با اشاره به مشکلات در حوزه مرغ گفت: توجه به  امر تولید در کشور یکی از مهمترین تاکیدات مقام معظم رهبری است و مسولان باید در این زمینه حمایت های همه جانبه را در راستای شعار سال از تولید کنندگان با رفع موانع داشته باشند.

وی افزود: کمبود و افزایش قیمت مرغ در زمانهای مختلف متاثر از چندین دلیل عمده است که مهمترین دلیل افزایش قیمت جوجه یک روزه از4هزار و 200تومان به 9هزار و 200تومان در چندین ماهه گذشته افزایش داشته است.

این تولید کننده لنده ای تصریح کرد: این اختلاف قیمتی 5هزارتومانی در طول چندماه گذشته باعث افزایش سایر هزینه ها نیز شده است به طوری که هزینه باربری، کارگر، بیمه، سوخت و سایر ملزومات را نیز درپی داشته است.

وی تاکیدکرد: در هر دوه 80روزه جوجه ریزی باید به فرایند تولید و توزیع نظارت شبانه روزی داشت چرا که در این مدت شاهد تلفات مرغ و کمبود سوخت و کاهش نهاده های دامی نیز دور از انتظار نیست.

عصمتی گفت:افزایش هزینه های باربری از مبدا تا مقصد از جمله مشکلات اساسی و موانع سد راه تولید است و باتوجه به اینکه شهرستان لنده در دورافتاده ترین منطقه استان و کشور است در هنگام درخواست بار برای این شهرستان علاوه بر افزایش 30درصدی قیمت سالانه کامیون داران شاهد مطالبه 1میلیون تومانی کامیون داران نیز هستیم.

در ادامه خالقی از دیگر تولید کنندگان مرغ در شهرستان لنده گفت: باید به مشکل اساسی شهرستان های کهگیلویه، بهمئی،لنده وچرام و نداشتن کشتارگاه صنعتی مرغ نیز توجه کرد که همین امر باعث افزایش هزینه ها و تلفات در حوزه انتقال از مرغداری تا کشتارگاه شده است.

وی افزود:برابر قانون باید 90درصد مرغ زنده به کشتارگاه منتقل شود و تنها مجوز 10درصد فروش مرغ زنده را در سطح شهرستان داریم و مابقی باید به کشتارگاه منتقل شوند.

این تولیدکننده لنده ای گفت: اگر دولت تسهیلات حمایتی مناسبی در اختیار ما به عنوان قشر مولد قرار دهد بدون شک می تواند این کسری بازار را با افزایش دوره تولید جبران کنیم و این جبران باعث متعادل سازی بازار خواهد شد.

به هرحال امیدواریم دولت و شرکت پشتیبانی امور دام سازمان جهاد کشاورزی و شرکت تعاونی روستایی حمایت های لازم را هم در اعطای تسهیلات حمایتی و هم در خرید تظمینی را از تولید کنندگان اجرایی کند در تعادل در سطح بازار نیز رعایت شود.

انتهای پیام

 

تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.