گروه: اخبار استان خبر: 192785 / تاریخ انتشار : 1400/7/26 ساعت : 13:53
در جلسه شورای کشاوزی کهگیلویه مطرح شد؛

خرید ۱۲ هزار تن گندم مازاد بر نیاز کشاورزان کهگیلویه/ جهش تولید و رکورد خرید به گلزا رسید

رییس جهادکشاورزی کهگیلویه گفت: بیش از ۵۰۰ تن دانه های روغنی کلزا خریداری که رکورد جدیدی در خرید این محصول در شهرستان است.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس نشست شورای کشاورزی شهرستان کهگیلویه با محوریت کاشت محصولات زارعی پاییزه به ریاست معاونت سیاسی و امنیتی فرمانداری و با حضور رییس جهادکشاورزی، رئیس شرکت فراورده نفتی و دیگر اعضا در سالن کنفرانس فرمانداری دهدشت برگزار شد.

 

 معاون سیاسی و امنیتی فرماندار کهگیلویه در این نشست با اشاره به اینکه در عرصه تامین نهاد های توزیع به موقع داشته باشیم، گفت: این کار را به روزهای پایانی  نسپاریم که به مشکل برخورید.

 

  ابراهیم خنجری افزود: کشاوازران ما شناسنامه دار هستند و معلوم است که هر کشاورز چقدر  بذر باید داده شود در نتیجه اگر با برنامه ریزی کار صورت گیرد تراکم مراجعات  پیش نخواهد آمد.

 

وی تصریح کرد: در بحث ماشین الات کشاورزی کارشناسی‌ها صورت گیرد و اگر  کمبودی احتمالی  وجود دارد برطرف شده که در زمان کار دچار مشکل و کمبود نباشیم.

 

رئیس جهاد کشاورزی کهگیلویه در این نشست گفت: در سال زراعی گذشته ۴۳۴میلی‌متر بارندگی داشتیم که در ۲ مقطع بسیار طولانی با عدم بارش مواجه شدیم.

 

حکمت الله نریمانی افزود: بسیاری از مزارع کهگیلویه دیم بوده که با کاهش نزولات آسمانی عملا در برداشت محصولات با عملکرد پایینی موجه شده  و در برخی مزارع نیز غیر قابل  برداشت بودند.

 

وی تصریح کرد: با تمام مشکلات و معضلات با همت کشاورزان و تلاش شبانه روزی همکاران خود در این ادراه  توانستیم بیش از ۱۲ هزار تن گندم مازاد بر مصرف «۱۰ هزار و ۵۰۰ تن سیلویی» و «یک هزار و ۶۰۰ تن بذری» از کشاورزان به صورت تضمینی خریداری شد.

 

نریمانی با اشاره به اینکه بیش از ۵۰۰ تن دانه های روغنی کلزا خریداری که رکورد جدیدی در خرید این محصول در شهرستان است، ادامه داد: در خصوص جو، نیز کشاورزان محصول خوبی برداشت کردند، اما به دلیل پایین بودن قیمت این محصول نسبت به بازار آزاد، معمولا جوکاران محصول خود را به دولت نمی فروشند.

 

وی بیان داشت:  با توجه به وضعیت آب و هوا و بیش بینی های هواشناسی، امسال نسبت به سال گذشته وخیم‌تر بوده، اما برنامه های گسترده ای در قالب سیاست‌گذاری ‌های وزارتخات خانه و سازمان متبوع داریم در شرایط به وجود آمده کمک شایانی خواهد کرد.

 

این مسئول عنوان کرد: با راه اندازی سامانه حواله الکترونیک کود، برای عدالت بیشتر و عدم دخالت افراد  حتی مدیران از ۱۰ مهرماه اقدام به توزیع و صدور تنها براساس این طرح کردیم

 

نریمانی  با اشاره به اینکه  ۴۵ هزار هکتار اراضی کشاوزی در شهرستان وجود دارد گفت: برای هر هکتار سه کیسه کود اوره، و فسفات و پتاسه به تعداد مورد نیاز از اردیبهشت تا خرداد ماه اقدام به توزیع شد که در فصل کاشت با تراکم بار مراجعه کشاورزان روبرو نشویم.

 

وی با اشاره به تامین سوخت مورد نیاز ادوات کشاورزی، افزود: بیش از یک میلیون لیتر سوخت مورد نیاز بوده که تاکنون شرکت فراورده های نفتی در این بخش کمک حال بودند.

 

کارشناس پهنه جهادکشاورزی  نیز با اشاره به اینکه  در بحث تأمین نهادهای دامی تاکنون توزیع به موقع داشته‌ایم گفت: در خصوص بیمه مخاطرات کشاورشی  یکی از نکات مهمی است که در دوره های ترویجی باید حتما اجرایی شود.

 

رهبانی با تاکید بر اینکه در شهرستان به پراکندگی پهنه روبرو هستیم افزود: ما ۷ مرکز، ۳۰ کارشناس داریم  که با توجه به گستردگی پهنه تعدادنیروی کمی در اختیار داریم.

 

رئیس شرکت پخش فرآورده های نفتی کهگیلویه نیز گفت: تمهیدات لازم برای سال زراعی جدید اندیشیده شده  و سهیمه را از پالایشگاه آبادان و ماهشهر در نظر گرفتیم.

 

امیرحسین سبزی‌پور با اشاره به اینکه نامه نگارها از قبل انجام گرفته و سهمیه مورد نظر آماده است‌، افزود: به تدریج و ثبت در سامانه در خواست سامانه نفتی تاییده ها انجام ، و سوخت مورد نیاز طبق روال گذشته تأمین خواهد شد.

 

انتهای پیام/

تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.