گروه: اخبار استان خبر: 192478 / تاریخ انتشار : 1400/7/20 ساعت : 14:11

هشدار محیط زیست به کشاورزان کهگیلویه و بویراحمدی

مدیرکل حفاظت محیط زیست کهگیلویه وبویراحمدبا هشدار به کشاورزان گفت : ممکن است زبانه آتش کاه و کلش به طبیعت برسد و با این کار مرگ خاک حاصل خیز خود را رقم بزنید .

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس هر ساله همزمان با فصل برداشت محصولات زراعی از جمله گندم و جو عمدتا برنج ، برخی از کشاورزان بمنظور آماده سازی زمین برای کشت مجدد ، کاه و کلش به جای مانده در مزارع  خود را به آتش می کشند .


برهمین اساس سید اسدالله هاشمی - مدیرکل حفاظت محیط زیست استان امروز 20 مهرماه 1400 ضمن هشدار به کشاورزان گفت : آتش زدن کاه و کلش علاوه بر نابودی خاک و عناصر مفید زنده آن، باعث آلودگی هوا و گاها آتش سوزی جنگل ها را در پی اشته است  .


هاشمی گفت : کلش سوزی موجب آلودگی محیط زیست ، از بین رفتن حاصلخیزی خاک، نابودی عناصر مفید زنده خاک، انهدام بافت خاک، کاهش ظرفیت نگهداری آب، رطوبت خاک و خلاصه در یک کلام مرگ زمین و خاک خواهد شد.


مدیرکل حفاظت محیط زیست استان به خطر احتمال آتش گرفتن  طبیعت  ، ناشی از آتش زدن کاه و کلش توسط کشاورزان  گفت : عمده زمین‌ها در مجاور اراضی منابع طبیعی و محیط زیست  قرار گرفته و بر اثر آتش زدن کاه و کلش اراضی زراعی و عدم کنترل توسط کشاورزان ، آتش به اراضی جنگلی و مرتعی مجاور سرایت کرده و باعث تخریب و نابودی این سرمایه‌های ملی و ارزشمند می‌شود.


سید اسدالله هاشمی از کشاورزان خواست:  از آتش زدن کاه و کلش باقیمانده از اراضی کشاورزی خود اجتناب ورزند ضمن آنکه این اقدام علاوه بر خطراتی که برای طبیعت دارد با عث نابودی خاک کشاورزی خواهد شد .


گفتنی است مطابق ماده 20قانون هوای پاک متوالی آموزش و جلوگیری از آتش زدن بقایای کاه و کلش برعهده سازمان جهاد کشاورزی است .
 

تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.