گروه: اخبار استان خبر: 191581 / تاریخ انتشار : 1400/7/3 ساعت : 14:25

عشایر کهگیلویه و بویراحمد خط شکنان 8 سال دفاع مقدس

از افتخارات عشایر کهگیلویه و بویراحمد در دفاع مقدس کسب مقام اول در اعزام نیروی داوطلب از نظر جمعیت به جبهه های جنگ بود، آنها به خط شکنان عملیات های مختلف در 8 سال دفاع مقدس شهرت داشتند.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس رزمندگان استان کهگیلویه وبویر احمد قبل از آغاز جنگ تحمیلی و با توجه به شرارت گروه ها واحزاب منحرف؛ با حضور خودشان در مناطق کردستان، مبارزات سرسختانه ای را علیه مخالفان ومعاندان با نظام جمهوری اسلامی آغاز کردند وپس از شروع جنگ تحمیلی عراق به سر کردگی استکبار جهانی- امریکای امپریالیسم- که هدفشان مهار جمهوری اسلامی بود، بلافاصله همپای سایر اقشار کشور اسلامی به جبهه های جنگ شتافتند.به علت این که مردم این استان از روحیه عشایری بر خوردار بودند و با فنون جنگ ها ی نامنظم آشنایی کامل داشتند، در برابر دشمنان تا بن دندان مسلح ایستادگی نمودند. اعزام نیروهای عشایری در سال 59 واعزام قشر عظیمی از این بزرگواران، سند گویای علاقه مندی  آن ها به نظام مقدس جمهوری اسلامی و عشق به رهبر کبیر انقلاب بود.


 
 
اعزام نیروهای مردمی، جدای از اعزام سبز پوشان همیشه سرافراز سپاه و دلاور مردان استان در سازمان های رزمی ارتش نیرومند و نیروی انتظامی (ژاندارمری)سابق بود. پس از سازماندهی سپاه و تشکیل یگان های رزمی، نیروهای استان در قالب تیپ و لشکرهای مختلف از جمله لشکر 19 فجر، تیپ 33 المهدی، تیپ فاطمه زهرا(س)، احمدبن موسی ع ، امام سجادع، تیپ امام حسین(ع) ، لشکر 8 نجف ، لشکر ویژه شهداء،25 کربلاو..... در عملیات های متعدد از جمله حصر آبادان ، طریق القدس، فتح المبین ، بیت المقدس ، رمضان، محرم، والفجر مقدماتی ، بدر و خیبر حضور فعال داشتند.


 
عملکرد و روحیه جنگندگی آن ها، مسئولین امر را واداشت که آن ها را در یگان رزمی مستقل سازماندهی نمایند. ابتدا در عملیات والفجر8 در لشکر 25 کربلا و تحت محور 3 به فرماندهی حاج سیف الله حیدر پور و با وارد عمل نمودن گردان های سیف الله، یدالله، روح الله، جند الله، ثار الله و حزب الله در شب اول عملیات، افتخاری بزرگ و حماسه ای جاودان خلق نمودند.


 
نیروهای استان در لشکر19 الفجر و المهدی و سایر تیپ و لشکر حضور داشتند و پس از عملیات و الفجر 8، آنهادر قالب تیپ 15 امام حسن(ع) سازماندهی شدند که درعملیات کربلای 1 و بازپس گیری شهر مهران ،حضور فعال داشتند واز نیروهای عمل کننده بودند.


 
پس از فتح مهران، اقدام به تأسیس تیپ مستقل 48 فتح نمودند که کلیه مسئولان و واحدها وگردان های آن رزمندگان استان بودند که پس از ساماندهی، در عملیات کربلای4 ،کربلای5  ، کربلای 10 ، بیت المقدس 2 و بیت المقدس4 از جمله یگان های خط شکن بودندکه علاوه بر حضور در عملیاتهای بزرگ یاد شده، در خطوط پدافندی سراسر مرز پرگهر ومقدس حضور مقتدرانه داشتند.


 
آخرین نبرد رزمندگان استان در روزهای پایانی جنگ با دشمن بعثی و با توجه به حمایت های استکبار وتهاجم گسترده در بازپس گیری مناطق از دست داده شده؛ رزمندگان استان در منطقه پدخندق و به استعداد یک گردان و به مدت 24 ساعت در برابر یک لشکر عراق مقاومت نمودند و با حضور ونبرد نابرابر شان، مانع از پیشروی دشمن به سایر مناطق گردیدند. این مقاومت شجاعانه باعث گردید که آیت الله هاشمی رفسنجانی، طی نامه ای مراتب تقدیر وتشکر خود به مردم استان را به فرماندهی تیپ 48 فتح- حاج سیف الله حیدر پور- ابلاغ نماید.


 
از افتخارات این استان در دفاع مقدس؛ کسب مقام اول در اعزام نیروی داوطلب از نظر جمعیت به جبهه های جنگ بود.

تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.