گروه: اخبار استان خبر: 191490 / تاریخ انتشار : 1400/7/1 ساعت : 13:35
در بازدید نماینده گچساران و باشت صورت گرفت؛

ماجرای خواب طولانی تونل دیل درگچساران/نشت گاز بهانه است،دست هایی در کار است؟+تصاویر

نماینده گچساران و باشت به همراه فرماندار گچساران و برخی دیگر از مسئولین شهرستانی از پروژه تونل دیل در گچساران بازدید و از نزدیک در جریان مشکلات این پروژه قرار گرفت.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس،صبح امروز نماینده گچساران و باشت به همراه فرماندار گچساران و برخی دیگر از مسئولین شهرستانی از پروژه تونل دیل در گچساران بازدید و از نزدیک در جریان مشکلات این پروژه قرار گرفت.

سید ناصر حسینی پور،نماینده گچساران و باشت در جلسه ای که به همین منظور برگزار شده بود خطاب به مسئولین گفت:خواهشمند است که راهکار عملیاتی بدهید که مشکل از کجاست که هر چه زوتر این پروژه مجددا آغاز و شروع به کارکند ،هرچند برخی وجود گاز در تونل را بهانه می کنند و برخی هم نبود اعتبارات را.

کاظمی،سرپرست کارگاه تونل دیل در ادامه هم تصریح کرد: جناب حسینی پور عزیز ان شاءالله گره های اساسی بدست شما باز شود،اینکه کار متوقف شده است دلایل متعدی دارد هرچند نمی توان به صراحت نیز برخی مطالب را عنوان کرد اما به هرحال اقدامات و تلاش های خوبی هم دراین پروژه هم انجام شد.

وی افزود:این پروژه در 20تیرماه 98با گاز ناشناخته ای روبرو شد و دستور توقف پروژه را کارفرما صادر کرد و ما طبق قرارداد نیز تابع کارفرما هستیم ،هرچند یکماه بعد هم در خروجی تونل با چنین گازی هم مواجه شدیم و آنجا هم دستور توقف دادند؛اگرچه قانون این است که کارفرما باید بیاید و حل معارض انجام دهد و این موضوع با پیمانکار هم نیست.

کاظمی ادامه داد:متاسفانه عمده کار به این سمت و سو رفته است، اینکه ورود کارفرما در پروژه  برایش اولویت نبوده و از لحظه ای که این مشکل وجود آمده ردپای هیچ کارفرمایی در این پروژه هم پیدا نشد و پروژه ای که بهره بردارش کارفرما است و برایش هم مهم نباشد! بالاخره گره خاصی هم نیست و گره کار همان بحث مدیریتی است که باید نشستی در این خصوص داشته باشند.

مسئول کارگاه تونل دیل افزود:اینکه یک پروژه ای به این عظمت به خواب طولانی فرو برود حتما دست های دیگری در کار است،بحث گازی که الان بولد شده است اگر شما(حسینی پور) با همین وضعیتی که شیمیایی جنگ هم هستید بدون هیچ تجهیزات خاصی می توانید به درون تونل بروید و مشکلی هم نیست.

وی تصریح کرد:متاسفانه تجهیزات سنگینی در این مدت هم از پروژه خارج شد،به هرحال تلاش های زیادی هم انجام دادیم که این کار برای منطقه بماند و قرارگاه خاتم(ص)تنها سازمانی بوده که بیش از دوسال مانده است و اما در این دوسال نه مشاوری ،نه کارفرمایی و نه مسئولی در کنار ما نمانده است.

کاظمی گفت:اصل موضوع تغییر مبانی قراردادی است که از پروژه ملی به پروژه استانی تغییر داده اند و گره کور این پروژه این موضوع است و اینکه استان نمی تواند چنین پروژه ای را متقبل شود که متاسفانه راه و شهرسازی تاکنون هیچ حرکتی در قبال این پروژه انجام نداده است .

وی ادامه داد:معتقدم که کارفرما تمایلی برای کار با راه و شهرسازی ندارد،و الان دو سال اینجا هستیم و وقتی منابع مالی نباشد به هرحال حرکتی هم نخواهیم  داشت بنابراین قرارگاه خاتم هیچ سهل انگاری برای ماندن پای کار نداشته است حتی ما همچنان با دست خالی هم مانده ایم.

مسئول کارگاه تونل دیل اظهارکرد:یک دهنه تونل مسدود شده و تجهیزات خاص و سنگین تونل تخلیه و رفته است،هیچ کارفرمایی ام نیامد و هیچ مسئولی هم قدم خاصی برنداشته است و متاسفانه با سرعت خیلی بالایی تجهیزات درحال خارج شدن هستند

فرماندار گچساران گفت:بحث تغییرات اعتبارات از ملی به استانی، این است که کل اعتبارات راه استان ما قادر نخواهد بود چنین پروژه ای را به سرانجام برساند واگر تمام اعتبارات استان را به همین تونل بدهیم به جایی نمی رسیم.

  وی افزود:اصل قضیه این است که بحث گاز به لحاظ سندیت، خود موسسه حرا زیر بار این قضیه نرفته است مگر اینکه مشاور متعبر بیاید و مستند به لحاظ علمی راهکار بهد که ادامه کار با وجود گاز چگونه خواهد بود،موسسه حرا به هرحال برای ادامه پروژه حتما مطالبه قرارداد بالاتری را خواهد کرد،به هرحال جلساتی مختلف برگزار شد که این پروژه را بایدحتما اعتبارات ملی تخصیص دهند.

کاظمی در ادامه گفت:اصل کار قرارداد است و دیگری بحث ماندگاری تجهیزات است که دست شما (حسینی پور)را می بوسد که مشکلات را پیگیری و مرتفع کنید.

گندمکار ،رئیس شهرسازی گچساران در ادامه خطاب به کاظمی گفت:آقای کاظمی شبیه همین تونل در ابهر،در شهر تهران،در اردبیل و...با چنین گازی هم وجود دارد و آنجا هم کار شده است پس مشکل از اعتبارات است و نه از نشت گاز و آقای "کدخدا زاده" می تواند این مشکل را به سرعت حل کند.

حسینی پور گفت:حقیقتا آقای گندمکار اولش ترسیدم که خیلی کوتاهی کرده اند چرا که گازانبری در شکمش رفتید،هرچند این پروژه مثل قضیه واکسیناسیون شده که برخی مردم می ترسند اگر بزنند مشکلی پیش می آید و یک بحث روانی در بحث نشت گاز تونل دیل ایجاد شده است درحالی که چندان مشکل خاصی هم نیست.

فرماندار گچساران گفت:ماحصل اینکه این گاز هیچ ارتباطی با مخازن نفت و گاز عظیم گچساران ندارد،مشکل پول و اعتبارات است و باید این تونل از اعتبارات ملی استفاده کندچرا که اعتبارات استانی به هیچ وجه جوابگو نخواهد بود.

حسینی پور در ادامه در گفتگو با این پایگاه خبری تحلیلی هم گفت:متاسفانه اعتبارات پروژه تونل دیل بین ملی بودن و استانی بودن هم مانده است و نهایتا بودجه های استانی نمی تواند حتی درصدی از کار را جلو ببرد چرا که اعتبارات محدود است .

وی افزود:نهایتا در این جلسه به نتیجه ای رسیدیم که باید بعد از تعطیلات نمایندگان مجلس کار را از طریق استاندار جدید، وزیر راه و شهرسازی ، فرمانده قرارگاه خاتم الانبیاء(ص) و نیز مجموعه مرتبط با سازمان مدیریت و برنامه ریزی دنبال کنیم که با یک جلسه بحث ملی شدن و قرارداد جدیدی را دنبال کنیم که نهایتا این پروژه تعیین تکلیف شود.

انتهای پیام./

 

 

تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.