گروه: اخبار استان خبر: 191450 / تاریخ انتشار : 1400/6/31 ساعت : 17:24

دستگاه قضا با روی گشاده از رسانه ها استقبال می کند/رشد کیفی از ضروریات رسانه های استان است

معاون دادستان مرکز استان گفت: هر جایی که اصحاب رسانه ابهام دارند در قالب مشورت مطرح کنند همکاران ما نیز با روی گشاده سوالات و ابهامات را پاسخگو هستند.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس، حمید نادریان معاون دادستان مرکز استان در جمع اصحاب رسانه گفت: گاهی انتقاداتی به برخی از رسانه ها وارد بود اما این انتقادات باعث نمی شد که نقاط قوت  اصحاب رسانه استان را نادیده بگیریم.

 
وی بیان کرد: برخی از صاحبان قلم زمانی که در مرجع قضایی حضور پیدا می کردند یکی از اولین  انتقادات شان به مجموعه ما این بود که چطور فقط در زمان تشکیل پرونده ما را دعوت می کنید یا چرا فقط در مواقع خاص ما را دعوت می کنند.
 
نادریان عنوان کرد:  خود اصحاب رسانه نتوانستند تعامل خوب را با مرجع قضایی به نحو صحیح ایجاد کنند ، انتظار مرجع قضایی و مرجع ناظر در خانه مطبوعات و اداره ارشاد این است که هر جایی که اصحاب رسانه ابهام دارند در قالب مشورت مطرح کنند همکاران ما نیز با روی گشاده سوالات و ابهامات را پاسخگو هستند،  این موضوعات نشان گر این است که  اتفاقا خود دستگاه قضا متقاضی این تعامل هستیم به عنوان یک پیشنهاد می گویم در همین گروهی که در فضای مجازی داریم به صرف فقط ارسال سرتیتر مطالب اکتفا نشود .
 
 
معاون دادستان مرکز استان تصریح کرد: برای نمونه یک بار مطالبی را در قالب انتخاب یکی از مناطق استان به عنوان منطقه ویژه اقتصادی همراه با مصوبه و مفاد قانونی آن ارسال کردم، هدف من اول یک تلنگر بود ببینم رسانه ها به این سمت حرکت می کنند که در خصوص چالش های این شکلی نیز فعالیت رسانه ای داشته باشند یا نه فقط در قالب یک امر روز مره و صرفا برای اینکه اعلام کنند فلان حادثه در یک مکان خاص رخ داده و تحلیل می زنند ، که گویا فقط به این موراد اکتفا می کنند این اولین آسیب است  و در دراز مدت مشکلاتی را به دنبال دارد.
 
 
خردمند معاون فرهنگ و ارشاد استان نیز در این نشست گفت:  طبق آخرین به روز رسانی در استان  114 پایگاه خبری ، 5 روزنامه، 6 هفته نامه ، 14 خبرگزاری و نماینده رسانه های سراسر 45 مورد و اعضای خانه مطبوعات نیز تا امروز 181 نفر است که این نشان از نوپا بودن و پویا بودن رسانه های استان است.
 
 
وی افزود: رسانه های استان از نظر کمی رشد چشم گیری داشته اند که می طلبد هم پای با رشد کمی  رشد کیفی رسانه ها را نیز داشته باشیم.
 
معاون اداره کل فرهنگ ارشاد استان عنوان کرد: در بحث واگذاری مجوزها وقتی فردی متقاضی می شود در سامانه به صورت آنلاین شرکت می کنند و در هیئت نظارت مطبوعات که11 عضو دارد تصمیم گیری می کنند که این فرد با توجه به مدارکی که در سامانه ارسال کرده می تواند مجوز داشته باشد یا خیر.
 
 
خردمند با اشاره به اینکه بحث مجوزها در استان انجام نمی شود، گفت: اکنون با توجه به جمعیت استان شاید بگویند 114 سایت زیاد است اما در تعریف سراسری که در سطح وزارت انجام می دهند محدویتی برای کمیت در نظر نگرفته اند چون می گویند کیفیت است که خوب بودن را مشخص می کند.
 
وی تصریح کرد: در کلیت رسانه های استان ، رسانه های ما رسانه های نوپا و خوب هستند در اخرین روستا آتش سوزی هست، پلی در روستایی تخریب می شود چشمه ای خشک می شود لوله ای خراب می شود می بینیم در کمتر از 6 ساعت به گوش مسئولان می رسد این نشان از در صحنه بودن و به روز بودن رسانه ها است.
 
 
معاون اداره کل فرهنگ ارشاد استان بیان کرد: این به معنای این نیست رسانه ها عیب و اشکال نداشته باشند ما تا رسیدن به نقطه مطلوب خیلی فاصله داریم باید این فاصله را با دقت و شتاب طی کنیم، رعایت اخلاق حرفه ای  از مواردی است که باید در راس و سر لوحه مطبوعات استان باشد.
 
خردمند ادامه داد: ما به عنوان رسانه باید بدانیم که هر کلمه ای که در رسانه ها درج می کنیم برای ما بار حقوقی دارد، نا خواسته به جهتی نرویم که تهمت، اهانت و تخریب و با آبروی بقیه بازی شود، از انتشار خبر مبنی بر حدس و گمان به جد پرهیز کنند نمی شود بر اساس حدس و گمان خبر زد و جوابگو نبود 95 درصد مطبوعات ما پای کار  و به روز هستند همان چند درصد کار بقیه را تحت الشعاع قرار می دهندف رسانه ها نقد کنند اما تخریب نباشد که رسانه دچار مشکل شود، واقعیت گویی را در رسانه ها مورد توجه قرار دهیم.
 
انتهای پیام/
تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.