گروه: اخبار استان خبر: 191322 / تاریخ انتشار : 1400/6/29 ساعت : 11:09

کهگیلویه و بویراحمد دومین استان با کمترین سرانه مطالعه در کشور

با طرح آمارگیری مرکز آمار ایران، کهگیلویه و بویراحمد با 3ساعت در ‌ماه کمترین سرانه مطالعه را در سال۹۹ داشته‌است.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس طرح «آمارگیری از فرهنگ رفتاری خانوار» که از سوی مرکز آمار انجام شده، نشان می‌دهد مردم استان‌های یزد با ۱۵ساعت‌و۱۶دقیقه، قم با ۱۵ساعت‌و۱۲دقیقه، قزوین با ۱۲ساعت‌و۵۸دقیقه در‌ماه بیشترین و استان‌های کرمانشاه با 3ساعت‌و۴۰دقیقه، کهگیلویه و بویراحمد با 3ساعت و بوشهر با ۲ساعت‌و۴۰دقیقه در ‌ماه کمترین سرانه مطالعه را در سال۹۹ داشته‌اند.

 

طبق این گزارش در سال۱۳۹۹ سرانه مطالعه افراد ۱۵ساله و بیشتر باسواد در ‌ماه به ‌طور متوسط ۸ساعت و ۱۸دقیقه برآورده شد یعنی ۱۶دقیقه و ۳۶ثانیه در روز.

 

از این مقدار ۶ساعت و ۳۲دقیقه سرانه مطالعه کتاب غیردرسی، یک‌ساعت و ۲۳دقیقه سرانه مطالعه روزنامه و ۲۳دقیقه سرانه مطالعه نشریات بوده است. به‌طور کلی ۶۲.۹درصد افراد ۱۵ساله و بیشتر در سال۱۳۹۹ یک نوع مطالعه اعم از کتاب غیردرسی، روزنامه یا نشریه داشته‌اند.

 

۵۴.۵درصد از افراد باسواد ۱۵ساله و بیشتر در یک سال قبل از آمارگیری، مطالعه کتاب غیردرسی اعم از چاپی یا الکترونیکی داشته‌اند. ۲۲.۴درصد از افراد باسواد ۱۵ساله و بیشتر، در ‌ماه قبل از آمارگیری، روزنامه اعم از چاپی یا الکترونیکی مطالعه کرده‌اند.

 

۸.۹درصد از افراد باسواد ۱۵ساله و بیشتر، در ‌ماه قبل از آمارگیری نشریه(چاپی و الکترونیکی) مطالعه کرده‌اند. از ۶ساعت‌و۳۲دقیقه سرانه مطالعه کتاب غیردرسی در ماه، ۲ساعت‌و۳۲دقیقه سرانه مطالعه قرآن و ادعیه و ۴ساعت سرانه مطالعه سایر کتب درسی و غیردرسی بوده است.

 

نتایج آمارگیری نشان می‌دهد اولویت مطالعه افراد به‌ترتیب قرآن و ادعیه با ۳۳.۲درصد، رمان و داستان‌های کوتاه بزرگسالان با ۱۶.۳درصد، روانشناسی و تربیتی با ۸.۸درصد و موضوعات دینی(به جز ادعیه و قرآن) با ۸.۸درصد بوده است.

تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.