گروه: اخبار استان خبر: 190817 / تاریخ انتشار : 1400/6/20 ساعت : 11:09
گزارش ویژه:

داستان ادامه دار نانی که در سفره لنده ای ها بیات می شود/آموزش حلقه مفقوده شاطران و کارگران خبازی +تصاویر

نان با کیفیت و خوش پخت از مطالبات شهروندان لنده ای است اما مردم از داستان ادامه دار نان های بی کیفیتی که در سفره هایشان بیات می شود شکایت دارند.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس ، نان یکی از مهمترین عوامل تاثیرگذار در سبدخانوارها است که نقش مهمی در تامین زنجیره غذایی خانوارها به خصوص خانواده های نیازمند و محروم در جامعه دارد.

 

پیامبر اکرم(صلی‌الله علیه واله و سلم) فرمودند:«نان را گرامی بدارید زیرا آنچه میان عرش تا زمین است همه عامل به‌وجود آمدن نان هستند.» این حدیث نورانی پیامبر(ص) نیز نشان دهنده نقش و اهیت نان در جامعه است.

بی کیفیتی نان در بیشتر شهرهای استان کهگیلویه وبویراحمد نشات گرفته از علل و عوامل مختلفی همچون آرد، مستهلک بودن دستگاه های خبازی، نبود استاندارد لازم در کیفی سازی، نداشتن مهارت لازم توسط شاغلین در خبازی ها و میزان تخمیر خمیر برای پخت نان و سایر عوامل دیگر است.

محمدی از شهروندان لنده ای در گفت و گو با خبرنگار این پایگاه خبری گفت: نان تنها در چند واحد خبازی دارای کیفیت لازم هستند که تا یک روز قابلیت مصرف دارند وگرنه در بسیاری از خبازی ها فقط به صورت تازه خوری قابلیت دارند چرا که میزان ماندگاری انان بسیار پایین است.

وی افزود: عدم آشنایی برخی از کارگران و حتی شاطران به فرایند تخمیر خمیر و میزان درجه پخت نان باعث شده است تا نان از استاندارد های لازم عقب بماند و به همین دلیل شاهد افزایش نارضایتی شهروندان از برخی واحد های خبازی هستیم.

مرادی دیگر شهروند لنده ای نیز در خصوص وضعیت نان در این شهرگفت: برخی از واحد های خبازی کاملا مستهلک هستند که نیازمند یک بازسازی جدی هستند و حتی برخی دیگر نیز نیازمند آموزش هستند.

محمدی از شهروندان لنده ای در گفت و گو با خبرنگار این پایگاه خبری در خصوص بی کیفیتی نان در این شهرستان گفت: در برخی از واحدهای خبازی شاهد عدم رعایت مسائل بهداشتی از سوی کارگران هستیم و حتی برخی افراد غیرمسول نیز اقدام به ورود به این واحدها می کنند.

وی افزود: نوع آرد مصرفی در واحد های خبازی نقش مستقیمی در کیفی سازی نان دارد که متاسفانه بیشتر واحدهای خبازی از نوع آرد توزیعی گاها نیز گلایه های بسیاری دارند.

این شهروند لنده ای گفت: عدم توجه به زمان تخمیر برای جا افتادن خمیر برای پخت نان یکی دیگر از عوامل مهم در بی کیفیت شدن نان در این شهرستان است که به ان چندان توجه نمی شود.

صادقی دیگر شهروند لنده ای نیز گفت: از عوامل تاثیرگذار در پخت نان بحث نداشتن تخصص کافی توسط برخی شاطران و کارگران است چرا که دائما این رویه در خبازی ها در حال تغییر است .

وی افزود: بحث دیگر مسئله مستهلک بودن و نبود استانداردسازی خود دستگاه های خبازی است که لازم است اداره استاندار و صمت نسبت به بازدیدها و بررسی های میدانی نسبت به رفع عیبوب ممکنه در این واحدها اقدام کنند.

این شهروند لنده ای گفت: بیشتر شهروندان لنده ای اگر روزانه 10قرص نان می گیرند باید 2قرص آن را به دلیل خمیر اضافه و یا عدم پخت مناسب  دور بریزند که این مسله را می توان در خرید روزانه خودرهای دوره گرد نان خشکی به وضوح مشاهده کرد.

 

سیدیاسین علویان نماینده اداره صمت در شهرستان لنده در گفت و گو با خبرنگار این پایگاه خبری در خصوص عوامل تاثیر گذار در کیفیت نان گفت: نان به عنوان قوت غالب شهروندان محسوب می شود که باید نسبت به ارتقا سطح کمی و کیفی آن توجه ویژه ای داشت.

-

وی افزود: مهمترین عوامل در ارتقای سطح کمی و کیفی نان بحث مواد اولیه مرغوب و مناسب، ماشین‌آلات و نیروی انسانی ماهر و آموزش نانوایان در کیفیت نان بسیار مؤثر است اما مهم‌تر از این مؤلفه‌ها نظارت و بازرسی دقیق اداره استاندارد بر واحدهای خبازی است که می تواند تاثیر زیادی در ارتقای سطح کمی و کیفی نان داشته باشد.

نماینده اداره صمت در شهرستان لنده گفت: بحث تامین آرد واحد های خبازی به صورت جدی و روزانه پیگیری می شود و نظارت های لازم نیز در کنان این مهم صورت می گیرد که در بحث تامین آرد مشکلی نداریم ولی در کیفیت نان دارای مشکلاتی هستیم که اگر نظارت استاندارد صورت گیرد این مشکل نیز بر طرف خواهدشد.

انتهای پیام

 

تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.