گروه: اخبار استان خبر: 190746 / تاریخ انتشار : 1400/6/18 ساعت : 19:04
گزارش ویژه:

برهم زدن تعادل بازار مسکن استان توسط برنامه مجازی "دیوار"؟/افزایش غیرمنطقی 50درصدی قیمت اجاره بهاء+تصاویر

آشفتگی و ضعف نظارت لازم از سوی مسئولان بر بازار مسکن، به ویژه رهن و اجاره، باعث بی بند وباری بازار و تعیین نرخ های کاذب توسط برخی از صاحبان منازل اجاره ای در استان شده است.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس ،آشفتگی و ضعف نظارت و نبود کنترل لازم از سوی مسئولان بر بازار مسکن، به ویژه رهن و اجاره، باعث بی‌بند وباری بازار و تعیین نرخ‌های کاذب توسط برخی شهروندان و یا صاحبان منازل اجاره‌ای در استان کهگیلویه وبویراحمد بخصوص شهرستان لنده شده که این هرج و مرج باعث افزایش نگرانی‌های مستاجرین شده است.

یکی از مهمترین چالش‌های اساسی در شهر لنده در طی پنج سال گذشته بحث کمبود زمین و نبود ساخت و ساز است که این مسأله مهم بر بحث اجاره بها منازل مسکونی تاثیر مستقیمی داشته است.

ایرج بادفر از بنگاه‌داران شهرستان لنده در گفت و گو با خبرنگار این پایگاه خبری با ابراز نگرانی و گلایه از وضعیت موجود اجاره بهاء گفت: در طول چند سال گذشته شاهد افزایش‌گرانی در همه حوزه به خصوص در حوزه مصالح ساختمانی و مسکن هستیم که این افزایش قیمت‌ها نقش مستقیمی در کاهش ساخت و ساز‌ها داشته است.

وی افزود: در طی سه سال گذشته شاهد کمترین ساخت و ساز در این شهر بودیم چرا که تسهیلات مسکن باتوجه به افزایش میزان تقاضا نبوده است و در این بین نیز زوجین زیادی در طی سه سال گذشته تشکیل خانواده داده و به دنبال یک سر پناه برای زندگی بودند.

این بنگاه دار لنده‌ای تصریح کرد: بیشتر افرادی که منازل خود را برای اجاره به بنگاه‌ها معرفی می‌کنند با افزایش قیمتی غیرمنطقی برای اجاره منازل خود اقدام می‌کنند که وقتی ما به عنوان کارشناس این قیمت‌ها را غیرمنصفانه بیان می‌کنیم با حضور در فضای مجازی و برنامه دیوار اقدام به اجاره به قیمت دلخواه خویش می‌کند.

وی افزود: برای مثال وقتی در بالاترین نقطه شهر لنده اجاره بهاء را ۱۰۰میلیون رهن با ماهیانه ۱میلیون تومان تعیین می‌کنند این مبلغ کاملا غیر عادلانه و غیر منطقی است چرا که قیمت کارشناسی در این شهر به این اندازه نیست و این افزایش قیمت اجاره بها و رهن واقعا برای مستاجرین کمر شکن خواهد بود.

نصیب الله اقازاده یکی دیگر از بنگاه‌داران شهرستان لنده نیز با غیر واقعی خواندن برخی اجاره بهاء‌ها در این شهرگفت: این اوج بی‌انصافی است که برخی از صاحبان ملک اقدام به افزایش ۳۰تا ۱۰۰درصدی اجاره بهاء می‌کنند و در این بین هیچ مرجع و نهادی برای نظارت چنین وضعیت وجود ندارد.

وی افزود: ما به عنوان بنگاه دار علاوه بر دفاع از حقوق موجر باید از حقوق مستاجرین نیز دفاع کنیم و هرگاه کسی مراجعه کرد که قیمتی غیر منصفانه بیان کرد جلوی آن را می‌گیریم ولی پس از یک روز همان منزل در برنامه دیوار جهت واگذاری به مستاجر به معرض نمایش گذاشته می‌شود و قرارداد داخلی عقد می‌کنند.

این بنگاه دار لنده‌ای گفت: تکمیل شدن زمین‌های داخل شهر و حتی بیرون شهر لنده و کاهش سطح ساخت و ساز در چند سال گذشته از عوامل مستقیم در افزایش قیمت ملک و اجاره بها در شهرستان لنده است که حقیقتا برخی نرخ‌ها واقعا بی‌انصافی است.

وی گفت: وقتی ارزش یک ملک کمتر از ۳۰۰میلیون تومان است ولی مالک برای اجاره و رهن آن را بیش از ۵۰میلیون با اجراه ماهیانه ۸۰۰هزارتومان تعیین می‌کند این نرخ واقعا غیر منطقی و ناعادلانه است و ما هرچه هم تلاش کنیم که قیمت را پایین بیاوریم فرد به صورت شخصی اقدام به اجاره منزل خود می‌کند.

انتهای پیام/

تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.