گروه: اخبار استان خبر: 189569 / تاریخ انتشار : 1400/5/22 ساعت : 09:14
فرماندار کهگیلویه تاکید کرد؛

ضرورت مشارکت مردم و مدیریت منابع آبی در گردشگری و کشاورزی

فرماندار شهرستان کهگیلویه با اشاره به ضرورت مشارکت مردم و مدیریت صحیح آب در این شهرستان برای توسعه کشاورزی و گردشگری گفت: با مدیریت صحیح می توان از مهاجرت در روستاها جلوگیری کرد.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس رئیس منابع طبیعی و ابخیزداری کهگیلویه در حاشیه بازید از روستای چنگلوا؛ سیاست، راهبرد و اهداف طرح‌ها و برنامه‌های آبخیزداری را بسیار متنوع توصیف کرد و گفت: کنترل فرسایش و جلوگیری از هدر رفت خاک، ایجاد تعادل پایدار بین منابع آب، خاک و گیاه، مهار و کنترل و افزایش بهره‌وری آب و نیز بالا بردن سطح رفاه و افزایش مشارکت عملی مردم ساکنین حوزه آبخیز در حفاظت از منابع موجود بخشی از اهداف طرح است.

 

---

 

هدایت اویزش افزود: در سال جاری با حجم بیش از ده هزار و ۶۱۰ مترمکعب عملیات مکانیکی با اعتباری بالغ بر شش میلیارد ۹۰۰ میلیون تومان در حوزه آبخیزداری شهرستان کهگیلویه اجرا شده است. 

 

 

وی با اشاره به مزایای طرح آبخیزداری در ذخیره آب تصریح کرد: در راستای اجرای این پروژه ها توانسته‌ایم ، آب های زیادی در پشت سدها ذخیره کرده که درسال جاری چیزی بالغ بر ۵۰ هزار متر مکعب ذخیره آب بوده است.

 

اویزش گفت: این طرح ها در سال‌هایی که بحران آب وجود دارد می تواند کمک خوبی به مردم در امر کشاورزی باشد.

 

---

فرماندار کهگیلویه نیز با اشاره به اینکه در راستای توسعه پایدار دو بحث آبخیزداری و آبخوان‌داری می تواند کمک بسیار مهمی داشته باشد گفت:کنترل و بهره‌برداری از رواناب‌ها و سیلاب‌ها در بخش‌های مختلف حوزه‌های آبخیز می‌تواند با جلوگیری و کاهش خسارات سیل، تهدید این نعمت الهی را به فرصت تبدیل کرده و شهرستان را در دوره‌های خشکسالی با کمترین تنش ناشی از کمی نزولات جوی روبرو کند.

 

دارا کریمی نژادافزود: با مدیریت صحیح آب و همچنین افزایش مشارکت مردم در اجرای طرح های آبخیزداری ،می توان به توسعه بخش کشاورزی و گردشگری کمک کرد و از هدر رفت روان آب ها و خسارت ناشی از سیل و فرسایش خاک جلوگیری کرد، و این کارها در حوزه روستایی به تثبیت و عدم مهاجرت خواهد انجامید.

 

وی تصریح کرد: در سال جاری ، برای این کار بودجه بسیار خوبی پیش بینی شده است که با توجه به تنش های آبی که در شهرستان وجود دارد برای نسل امروز و اینده هر چه در زمینه ابخیزداری کار صورت گیرد باز نیاز به توجه ویژه در این بخش احساس می شود.

 

معاون آبخیزداری اداره کل منابع طبیعی کهگیلویه وبویراحمد نیز در این بازدید آبخیزداری را مهمترین راه مقابله با خشکسالی دانست و گفت: با کنترل روان آب‌ ها سطح آب سفره‌های زیرزمینی تقویت می‌شود.

 

 

خدابخش جنگلی افزود: حجم عملیات مکانیکی طرح های آبخیزداری انجام شده در استان از سال ۹۸ تاکنون ۱۰۸ پروژه شامل سازه های سنگ ملاتی و بندهای خاکی، با حجم بیش از ۶۰۰ هزار متر مکعب است.

 

وی تصریح کرد: حجم عملیات خاکی اجرا شده در کهگیلویه و بویراحمد ۴۰ میلیونمتر مکعب برآورد می شود.

 

گفتنی است؛ تا پایان امسال ۴۰ پروژه آبخیز داری دیگر در استان اجرا می شود.

 

انتهای پیام/

تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.