گروه: اخبار استان خبر: 187100 / تاریخ انتشار : 1401/4/2 ساعت : 15:08
در گفت و گو با صبح زاگرس مطرح شد:

روایتی از مقاومت رزمندگان کهگیلویه و بویراحمد در یک روز عاشورایی/اگر مقاومت پدخندق نبود اهواز سقوط می کرد

یکی از فرماندهان دوران دفاع مقدس گفت: دشمن با یگان‌هایی که مستقر کرده بود می خواست از محور خندق زودتر عبور کرده و به سمت اهواز برود اما اگر این اتفاق می افتاد اهواز ساعت ۱۰ سقوط می کرد ولی فرزندان این استان در پد خندق نگذاشتند.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس محمدیار پیل آرام از یادگاران هشت سال دفاع مقدس گفت و گو با خبرنگار این پایگاه خبری گفت: چهارم تیرماه  یادآور رشادت‌های فرزندان کهگیلویه و بویراحمد در عملیات غرور آفرین پدخندق درسال ۱۳۶۷ است.

 

پیل ارام با بیان اینکه  تمام روزهای هشت سال دفاع مقدس در تمام ابعاد روزهای سختی بودند اما روزی به سختی ظهر ۴تیر ۶۷ در  هشت سال نمی توان بیاد آور گفت: پد خندق تکرار و تداعی کننده عاشورا بود و در آن لحظه عاشورا شناسان پدخندق  خوب درک می‌کردند که در ظهر عاشورا چه بر امام حسین (ع) و یارانش گذشته است.
 
 
وی افزود: رزمندگان ما از مکتب  حسینی و  کربلا و عاشورا یاد گرفته بودند که در مقابل کفار چگونه باید جنگید.
 
 
این رزمنده پد خندق و دوران دفاع مقدس  تصریح کرد: جنگ روز به روز سخت‌تر می‌شد بعد از اقدامات لازم  به منطقه اعزام شده و خط را تحویل گرفتیم این دژ از چهار طرف در محاصره آب‌های شط عرب و جزایر بود و ظرفیت یک گروهان بیشتر نداشت.
 
 
پیل آرام افزود:  بعد از چند روز که در دژ مستقر  بودیم رفت و امد  دشمن را می دیدیم که  هر روز  تحرکات آنها افزایش پیدا می کند اما هیچکس نمی دانست که عراق چه وقت عملیاتش را آغاز می‌کند.
 
 
وی به آغاز عملیات در ۴تیر ۶۷ اشاره کرد و افزود: ارتش عراق یک آتش بسیار سنگین و بی سابقه‌ روی خطوط دفاعی، مقرهای توپخانه و ادوات، جاده‌ها، مراکز تجمع و عقبه ما اجرا کرد هجمه آتش آنقدر زیاد و سنگین بود که تا هویزه و سوسنگرد را به لرزه درآورد به گونه ای که  تمام ادوات نظامی و ارتباطی و تانکرهای آب یا از بین رفت یا با مشکل رو به رو شدند.
 
 
پیل آرام با اشاره به این که تنها محور خندق بود که  دشمن نتوانست تا آن  لحظه یک وجب پیشروی کند و اهواز  سقوط می‌کرد، اگر مقاومت پدخندق نبود! افزود:  دشمن  با  یگان‌هایی که مستقر کرده بود می‌خواست زودتر از محور خندق عبور کند به سمت اهواز برود  اما اگر  این اتفاق می افتاد اهواز ساعت ۱۰ سقوط می کرد.
 
 
وی به محاصره کامل گردان‌ مستقر در پد اشاره و عنوان کرد: دشمن برای عبور از محور ما سه تیپ سپاه ششم خود را وارد عمل کرد ولی هر کاری کردند نتوانستند  از دژ عبور کنند.
 
 
این رزمنده پد خندق تصریح کرد: نزدیک به ظهر جنگ روی جاده خندق شروع شد،جنگ  تن به تن؛ در این لحظه آتش بی سابقه‌ای ریخته شد و بچه ها نیز یکی یکی شهید و زخمی می شدند .
 
 
پیل آرام گفت: هواپیماها و هلی‌کوپترها از آسمان و قایق‌های توپ‌دار در آب و نیروهای پیاده در زمین و در قایق به صورت هماهنگ هماهنگ آتش می ریختند زمین می سوخت گرما و عطش توان همه را گرفته بود.
 
 
وی افزود: مجروحین و شهدا جلوی چشم همرزمان مظلومانه جان می‌دادند و رزمندگان در دژ محاصره شده و منتظر کمک بودند، بدون آب و غذا و مهمات یکی پس از دیگری مظلومانه جان می دادند.
 
 
پیل ارام در آخر بیان داشت: رزمندگان استان کهگیلویه و بویراحمد تا آخرین نفر استقامت کردند  و این استقامت گردان حضرت رسول(ص)باعث شد دشمن در این محور ناکام بماند و نتواند همراه دیگر یگان‌های عمل کننده پیشروی کند.
 
 
انتهای پیام/
تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.