گروه: اخبار استان خبر: 186868 / تاریخ انتشار : 1400/3/31 ساعت : 08:28
گزارش ویژه:

مافیای کوه حاتم و آتش زیرخاکستر درلنده/مامورانی که با جان خویش از حاتم دفاع می کنند+تصاویر

سال های زیادی است که ماجرای کوه های تولید زغال در کوه حاتم به یک مافیای قوی تبدیل شده است که برخی از صحنه گردانان آن با حمله مسلحانه هیچ ترسی از مقابله با نیروهای منابع طبیعی ندارند و آزادانه اقدام به قطع درختان بلوط و تولید زغال می پردازند.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس ، طبیعت یکی از مواهب الهی است که خداوند برای ما انسان ها آفریده است تا از این نعمت برای سرسبزی و استفاده بهینه در مسیر زندگی آرامش بخش استفاده کنیم و در سوره

درخت یکی از آفریده‌های شگفت‌انگیز خداوند است که دقت در آن قدرت لایزال الهی را به تصویر می‌کشد. در قرآن‌ کریم وجود درختان به‌عنوان نشانه الهی مطرح می‌شود که می‌تواند قدرت پروردگار را در خلق چنین ارگانیسم پیچیده یا از یک بذر و نهال کوچک نشان دهد. 

اما متاسفانه در طی سال های گذشته برخی از افراد سودجو برای تامین منافع خود و کسب درآمدهای هنگفت مالی و گاها نیز برای کسب امرار معاش خود اقدام به راه اندازی کوره های زغال در مناطق مختلف می کنند که این اقدام در بیشتر مناطق بدون گرفتن مجوز و صرفا به صورت قاچاق صورت می گیرد و بیشتر نیز منجر به قتل عام درختان و آتش سوزی های گسترده تعمدی می شود.

یکی از این مناطق که در این سال ها همواره مورد بحث و از نقاط بحران زا در استان کهگیلویه وبویراحمد به دلیل نقطه استراتژیک خود مورد بحث است کوه حاتم در بین سه شهرستان لنده، بهمئی، و بهبهان است که این تداخل مسولیتی چندین شهرستانی باعث شده است تا سودجویان از کم کاری برخی شهرستان های دیگر سو استفاده کنند و اقدام به تولید و راه اندازی کوره های زغالی کنند.

چندین سال است که پرونده های قضایی برای چندین نفر از عامل و یا عاملین این کوره های زغالی تشکیل شده است و برخی ها نیز مجازات لازم قضایی شده اند ولی گویا چندان راهکار مناسبی برای بازدارندگی نبوده است به طوری که میزان تولید زغال در کوره های کوه حاتم چندین برابر شده است و میزان آتش سوزی ها نیز افزایش یافته است.

سه سال پیش نیز چند جلسه شورای تامین در محل تولید کوره های زغالی در کوه حاتم نیز حضور مسولان شهرستان های بهبهان، لنده و بهمئی نیز تشکیل و دستورات لازم را صادر کردند ولی چندان راهگشایی مبارزه با تولید زغالی و حتی آتش سوزی های تعمدی نبوده است.

ذبیح‌الله محمدی، رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان لنده در گفت وگو با خبرنگار این پایگاه خبری ضمن  تاکید بر برخورد جدی با عامل و عاملین آتش سوزی ها در کوه حاتم گفت: یکی از علل اصلی وقوع چنین حوادثی بحث مشکلات در مرزبندی در بین سه شهرستان لنده، بهبهان و بهمئی است که همین چندگانگی در برخورد و حفظ و حراست از جنگل های این منطقه به خودی خود یک چالش است.

وی افزود: وجود افراد همیشه مسلح در این جنگل ها و داشتن منافع زیاد مالی و حتی درگیری با نیروهای منابع طبیعی و یگان حفاظت و حتی زخمی کردن نیروهای  یگان در سال گذشته نشان از وجود پشت پرده های خطرناک برای مبارزه با این مفاسد است که باید مقتدر تر با این مسئله برخورد کرد.

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان لنده گفت: آتش زدن تعمدی درختان چندین ساله بلوط و گاها بخشی های مختلفی از جنگل های این منطقه توسط برخی از افراد مسلح باعث می شود که در هنگام  خاموش کردن آتش سوزی در این مناطق به سمت نیروهای مردمی و منابع طبیعی تیراندازی شود که در همین آتش سوزی یک هفته پیش نیز به سمت ما در کوه حاتم تیراندازی شده است.

 

وی گفت: آنچه به عنوان یک توقع از مسولان ارشد استانی شخص استاندار، رئیس کل دادگستری استان، دادستانی استان، مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری، اداره کل اطلاعات و تمام نیروهای نظامی و انتظامی است بحث برخورد قاطع با عامل و عوامل آتش سوزی های تعمدی در کوه حاتم و افراد مسلحی است که در این منطقه با ایجاد مزاحمت برای ماموران منابع طبیعی و مردم در هنگام اطفای آتش سوزی صورت می گیرد که باید یکبار برای همیشه با حضور همه مسولان استان کهگیلویه و بویراحمد و خوزستان خاتمه یابد.

محمدی گفت: برخی ها بیشتر این جنگل های کوه حاتم را قرق خود کردند و ادعای مالکیت می کنند و اجازه حضور به هیچ یک از طبیعت دوستان و حتی ماموران منابع طبیعی را نمی دهند که این موضوع به همراه تخلفات گسترده در این منطقه نیز به سازمان جنگل ها نیز ارسال شده است.

تصاویر تکمیلی در زیر آمده است:

 
 
--
-
---
 
---
 
---
 
---
 
---
 

انتهای پیام

تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.