گروه: اخبار استان خبر: 185596 / تاریخ انتشار : 1400/3/4 ساعت : 23:31
یادداشت:

حقوق شهروندی در پارلمان کوچک شهری و نقش آن در توسعه شهرها

در یک نگاه جامع شوراها در بطن خود، کلیدواژه حقوق شهروندی، را دارا می باشند؛ زیرا فلسفه وجودی خود شوراها بندهایی از تحقق معیارها و مولفه های حقوق شهروندی است. به عبارت دیگر، شوراها تبلور تحقق حقوق شهروندی می باشند.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس،سلمان تاج دینی در یادداشتی نوشت: امروزه شهر و هر محیط زندگی مدنی و اجتماعی، با شهروندان، معنی پیدا می کند. رابطه شهروندی با مدیریت شهری از جمله مسائل و موضوعات مهمی است که در حوزه مدیریت شهری در جهان مورد توجه قرار گرفته است.

یکی از عواملی که می تواند به تحقق و پایداری نظام مردم سالاری در جامعه از طریق اجتماعات مردمی بیانجامد، توجه به حقوق شهروندی است که می توان دستیابی به این هدف را از سوی شوراها دنبال کرد.

در یک نگاه جامع شوراها در بطن خود، کلیدواژه حقوق شهروندی، را دارا می باشند؛ زیرا فلسفه وجودی خود شوراها بندهایی از تحقق معیارها و مولفه های حقوق شهروندی است. به عبارت دیگر، شوراها تبلور تحقق حقوق شهروندی می باشند.


شهر و هر محیط زندگی مدنی و اجتماعی با شهروندان معنا پیدا می‌کند. مهم ترین و اولین مهارت برای یادگیری اصول شهرنشینی، پذیرش و یادگیری حقوق شهروندی است. حقوق شهروندی مجموعه ای از حقوق مدنی، سیاسی، اجتماعی و اقتصادی است که در اثر عدم رعایت آن به جای نظم و ضوابط در جامعه، زور، اجحاف و تزویر بر روابط بین افراد حاکم شده و این موضوع موجب ایجاد هرج و مرج و نابسامانی خواهد شد. بنابراین برای آن که شهروندان بتوانند به قواعد شهرنشینی پایبند و به آن عامل باشند، باید نسبت به حقوق شهروندی آگاهی پیدا کنند.

آگاهی از حقوق شهروندی، زمینه ساز توسعه شهر و ارتقای جایگاه شهرنشینی و نیز تامین این حقوق از سوی مسئولان خواهد شد. در بسیاری مواقع حقوق شهروندی در صورت برخورد آگاهانه شهروندان با مسائل شهر تامین می شود بنابراین توسعه شهر و ساماندهی شهرنشینی در گرو حقوق متقابل شهروندان و مدیران شهری هست به نحوی که به همان نسبت نهادهای مسوول ملزم به تامین نیازها و مطالبات شهروندان می باشند، مردم هم باید به مقررات شهرنشینی و بایدها و نبایدهای آن پایبند باشند.


شوراهای اسلامی شهر و روستا  از جمله نهادهای مدنی حاکمیت است که وظیفه ی تحقق حقوق شهروندی را بر عهده دارند. از طریق شورای اسلامی شهر می‌توان خواسته مردم را با حاکمیت در میان گذاشت از این رو مردم انتظار بیشتری از شوراها دارند، انتظار مردم از شوراها در جهت افزایش مشارکت عمومی، اعتماد سازی بیشتر، احقاق حقوق مردم از دیگر ارگان‌ها است.


مصادیق بارز حقوق شهروندی می توان برخورداری از مسکن، آموزش، بهداشت ، دادرسی عادلانه، امکانات فضای سبز کافی، دسترسی به نیازهای روزمره، محیط سالم، دسترسی به تسهیلات عمومی، هوای سالم نام برد.


 شهرداری ها به عنوان بزرگ‌ترین نهادهای غیردولتی عمومی و به واسطه تعاملی که با شوراهای شهر به عنوان پارلمان های محلی دارند، ظرفیت های بسیاری در تحقق حقوق شهروندی دارند.
 

به هرحال انتخابات و انتخاب افراد اصلح برای مهمترین و کوچکترین پارلمان شهری فرصتی است تا مسیر توسعه شهری و ترسیم و آینده ای روشن را برای پیشرفت و عمران شهری انتخاب کنیم.

انتهای پیام

تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.