گروه: اخبار استان خبر: 185459 / تاریخ انتشار : 1400/3/2 ساعت : 14:37
فرمانده تیپ 48 فتح مطرح کرد؛

کهگیلویه و بویر احمدی ها نقش ارزنده ای در 3 خرداد و دفاع مقدس داشتند

سرتیپ دوم پاسدار حکمتیان با اشاره به نقش رزمندگان کهگیلویه و بویراحمد در دفاع مقدس و حماسه بزرگ 3 خرداد گفت: پیروزی ایران در عملیات بیت المقدس خط بطلانی بر نقشه های دشمن بود.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس فرمانده تیپ 48 فتح با اشاره به اینکه کهگیلویه و بویراحمدی ها به دلیل رشادت و شجاعت نقش تعیین کننده ای در همه عملیات های دوران هشت سال دفاع مقدس داشتند گفت: رزمندگان استان به دلیل اینکه تیپ استان تشکیل نشده بود در قالب تیپ های حیدرکرار، قائم و لشکر امام حسین (ع) استان های دیگر ساماندهی و در میدان مبارزه و دفاع از وطن حضور داشتند.

 

حسن حکمتیان گفت: رزمندگان کهگیلویه و بویراحمد همگام با سایر هموطنان پس از ۲۴ روز تلاش بی وقفه و شبانه روزی از روز دهم اردیبهشت تا سوم خرداد موفق به فتح خرمشهر و اهتزاز پرچم ایران اسلامی بر فراز مسجد جامع این شهر به عنوان مرکز اصلی شدند/

 

فرمانده تیپ ۴۸ فتح کهگیلویه وبویراحمد تاکید کرد:از عملیات بیت المقدس به دلیل وسعت بازپس گیری سرزمین های تصرف شده کشورمان، گرفتن تجهیزات جنگی زیادی از دشمن ، اسارت بیش از ۱۷ هزار نفر از ارتش دشمن و کشته و زخمی شدن ۱۶ هزار نفر از بعثیان به عنوان بزرگترین عملیات دوران هشت سال دفاع مقدس یاد می شود.

 

سرتیپ دوم پاسدارحکمتیان تاکید کرد: براساس یک برنامه از پیش تعیین شده قرار بود خوزستان از ایران جدا و به نام استان عربستان نامگذاری شود که پیروزی ایران در این عملیات خط بطلانی بر این نقشه ها بود.

 

وی ابراز داشت : بررسی ها نشان می دهد که استان کهگیلویه و بویراحمد در دوران دفاع مقدس به طور میانگین یک روز درمیان یک شهید تقدیم ایران اسلامی کرده است.

 

او همچنین گفت: رزمندگان سخت کوش این استان در ۲۷ عملیات هشت سال دوران دفاع مقدس حماسه های ماندگاری را خلق کردند.

 

استان کهگیلویه وبویراحمد، ۱۸۰۰ شهید، ۱۳ هزار جانباز، ۳۳ هزار رزمنده، ۳۱۸ آزاده به کشور عزیزمان اهدا کرده است. تعداد ۲۷۰ نفر از شهداء؛ پاسدار و ۳۰۰ نفر سرباز و بقیه بسیجی بوده اند که کوچکترین شهید ۱۲ ساله و کهنسال‌ترین آنها ۶۷ ساله بود. از این آمار ۸۰ درصد از مناطق عشایری بوده و ۹۹/۵ درصد در خط مقدم و ۹۰ درصد از آنها زیر ۳۰ سال سن داشتند.

 

بیش از ۶۰۰ تن از شهدا دانش آموز، ۳۳ نفر روحانی، ۷۸ نفر دانشجو، ۴۸ نفر جهادگر و بیش از ۷۰ نفر ورزشکار، ‌۴۸ نفر امدادگر و بیش از ۶۷ نفر از شهدای استان مسئولیت فرماندهی تیپ یا گردان یا گروهان را به عهده داشتند. در میان آبادی های این دیار، ده برآفتاب یاسوج و قاسم آباد جلیل، بیشترین شهید را دارند و در این میان دو خانواده ۳ شهیدی و ۴۳ خانواده دو شهیدی وجود دارد.

 

گفتنی است: از افتخارات کهگیلویه و بویراحمد در دفاع مقدس؛ کسب مقام اول در اعزام نیروی داوطلب از نظر جمعیت به جبهه های جنگ بود.

تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.