گروه: اخبار استان خبر: 183748 / تاریخ انتشار : 1400/1/28 ساعت : 14:10
یادداشت:

تهدید، چالش و فرصت های فضای مجازی/ضرورت راه اندازی شبکه ملی اطلاعات

عدم توجه به شبکه ملی اطلاعات در کشور یکی از مهمترین دلایل عمده تهدیدات، تخلفات و آسیب های بیکران فضای مجازی در کشور است.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس،عبدالوهاب تقی زاده از کارشناسان فضای مجازی در یادداشتی نوشت: امروزه با گسترش شبکه جهانی اینترنت دنیا را به یک دهکده جهانی تبدیل کرده که باسرعت شگفت انگیزی اطلاعات در دنیا در حال جابه جایی هست قطعا از مزایای فضای مجازی و اینترنت و شکبه سرعت انتقال اطلاعات و تبادل اطلاعات در هرنقطه و هر مکان جغرافیای می‌توان برشمرد.

ولی قطعا این فضا یکسری مخاطرات و مشکلاتی هم میتواند داشته باشد قطعا هیچ چیز امنی ما در دنیا نداریم و این قاعده در شبکه های مجازی مستثنی نیست. وحتی شرکت های بزرگ با سرمایه های هنگفت مالی نیز نمی تواند این ادعا را داشته باشند که نرم افزار یا اپلیکیشنی که ارئه می‌دهند از امنیت کامل برخودار است لذا باید کاربران این فضا دقت بیشتری را انجام دهند و بداند که در این بستر امنیت کامل هرگز وجود نخواهد داشت و اگر دقت نداشته باشند می توانند دچار آسیب های متعدد اجتماعی، اقتصادی و.... شوند.

متاسفانه هراز چند گاهی درباره کلاهبرداری های اینترنتی از اخبار جراید و سایت ها  مشاهده می کنیم که اخیرا نیز بحث دستگیری گردانندگان کانال تلگرام صیغه یابی در استان توسط زحمتکشان پلیس فتا گواه همین قضیه است و قطعا باید مراقب رفتار ها خود در این فضا باشیم تا گرفتار این موارد نشویم و سعی کنیم از سایت های معتبر و داری شناسه و معروف کلای های خود را خریداری کنیم. وبه هرکس یا هرچیز در این فضا اعتماد نکنیم.

همان طور که ممکن است طرف شما هویت مجازی داشته باشه و باید حتما از هویت طرف مقابل مطمن شوید بعد اطلاعات خود را به اشتراک بگذارید ولی متاسفانه همانطور که مقام معظم رهبری فرمودند: این فضا رها شده است فضای رها شده افتخار نیست، قطعا باید مسئولین امر درباره راه اندازی اینترنت ملی و مدیریت این فضا همت به خرج دهند. تا شاهد کاهش آسیب ها در این فضا باشیم.

در اکثر کشور ها که محدودیت های برای کابران شبکه های اجتماعی لحاظ می‌کنند مثل سن، تعیین وقت استفاده کننده زیر سن قانونی، دسترتسی های محدود و سایر موارد که چند وقت پیش هم کشور انگلستان این محدودیت ها را لحاظ کرده بود. پس باید به سمت امن کردن و کاهش آسیب ها در این فضا حرکت کنیم تا در دام مشکلات و چالش های این حوزه نیافتیم.

امیدواریم توجه به راه اندازی اینترنت ملی به عنوان یک دغدغه برای متولیان امر تلقی شود هرچند چندین سال است که مقام معظم رهبری بر راه اندازی آن تاکید دارند و منافع و سود سرشار شبکه های خارجی و لابیگری های موجود اجازه راه اندازی این شبکه را تا کنون نداده است.

انتهای پیام

تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.