گروه: اخبار استان خبر: 183078 / تاریخ انتشار : 1400/1/18 ساعت : 08:13

نایاب شدن داروی قند خون در شهرستان کهگیلویه

تأمین داروهای دیابتی به یکی از مهمترین چالش‌های این بیماران تبدیل شده است که این روزها داروی دیابتی کمیاب و تنها در برخی از داروخانه‌های به فروش می‌رسد.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس بسیاری از شهروندان کهگیلویه ای  برای تهیه  داروهای قند خون از جمله گلوریپا۱۰،دیابز،گلی گارید۳۰ و زیپمت۵۰/۱۰۰۰ به داروخانه‌ها مراجعه می‌کنند که اغلب داروخانه‌ها این اقلام دارویی حیاتی بیماران دیابتی را ندارند.

 
 
بر پایه گزارش شهروندان کهگیلویه ای از کمبود برخی اقلام دارویی دیابتی که نگرانی های را برای این بیماران ایجاد کرده بود  با بررسی داروخانه های سطح شهر این مشکل به وضوح قابل مشاهد بود.
 
 
در همین خصوص محمودی آبادی معاونت غذا و داروی مرکز شبکه بهداشت کهگلیویه با بیان اینکه کمبود این داروها موضوع کشوری است، گفت:  برخی از اقلام دارویی  به دلیل تحریم تا حدودی نایاب هستند به همین دلیل تولید این داروها مورد نیاز در داخل برای تامین مواد اولیه وارداتی  دارو به مشکل برخورده اند.
 
 
وی با اشاره به شرکت های داروی به عنوان اولین مورد برای کسری داروهای دیاباتی در بازار  گفت: شرکت های دارویی وقتی می‌خواهند دارویی را گران کنند با کم کردن عرضه در بازار به طبع آن تقاضا افزایش و کمبود دارو رخ خواهد داد.
 
معاونت غذا و داروی کهگیلویه تصریح کرد: وقتی عرضه و تقاضا در بازار با هم همخوانی نداشته باشد چند ماه بعد شرکت ها دارو را به سه برابر قیمت وارد بازار می‌کنند و چون مردم نیاز به داروی حیاتی دارند چاره ای ندارند و با رضایت  مجبور به خرید می‌شوند‌.
 
 
محمودآبادی کمبود مواد اولیه را دلیل دیگر کمبود داروها عنوان و افزود:هر قرصی که مصرف می‌شود حداقل ده ماده دارویی در آن بکار رفته است پس وقتی مواد اولیه دارو در داخل نباشد با کمبود مواجه خواهیم شد.
 
وی با اشاره به اینکه ریشه این کمبودها را باید در جای دیگری جستجوکرد افزود: کارخانه ها قبلا مواد را با ارز چهار و دویستی خریداری می‌کردند ولی اکنون با ارز آزاد باید حساب کنند که قیمت دارو خود به خود ۸ برابر خواهد شد.
 
 
این مسئول با تاکید بر اینکه  این داروها برای کسانی که قند خون دارند و باید مدام از این داروها استفاده کنند و در صورت کم و زیاد شدن قند افراد دیابتی دچار معظلات و مشکلات دیگری خواهند شد افزود: داروخانه های هستند که مشکل مردم را حل کنند و وقتی به شرکت دارویی سفارش می‌دهند و انها تامین نمی‌کنند این وسط چه کاری از دست آنها بر می‌آید.
 
محمودآبادی در پایان یادآور شد مشکل کمبود داروی دیابتی در دست واحد غذا و دارو ما نیست همه چیز دست مسئولان بالادستی است و انها باید در این رابطه فکری کنند.
 
 
انتهای پیام/
تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.