گروه: اخبار استان خبر: 182869 / تاریخ انتشار : 1400/1/13 ساعت : 13:30
گزارش ویژه:

بی تقاوتی منابع طبیعی نسبت به بستن مسیرهای گردشگری بخش کبگیان/ دست درازی سود جویان به منابع طبیعی و از بین رفتن زیست بوم زاگرس

منابع طبیعی به عنوان متولی اصلی حفاظت وحراست اززیست بوم و منابع ملی استان برای حفظ پوشش گیاهی و مناطق عشایری این روزهای بایداقدام به انسداد راه های عشایری برای جلوگیری از تخریب و ریشه کنی گیاهان مرتعی و دارویی دراین مناطق کند.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس،توجه و ضرورت به اهمیت محیط زیست به عنوان سرمایه غیرقابل بازگشت به چرخه طبیعت و زندگی، مهمترین دلیل توجه به امر محیط زیست و منایع طبیعی است، محیطی که به وایسته طبیعی بودن آن میتواند بسیار برای زندگی بشری حائز اهمیت باشد.

کهگیلویه وبویراحمد به دلیل داشتن یک منطقه چهار فصل و داشتن زیست بوم های خاص همیشه از مناطقی بوده که به دلیل داشتن گونه های موجود و بیشمارگیاهی وحتی درختی در معرض خطر قرار داشته است.

 
روند بی‌رویه رشد حیات بشری از یک سو، دست درازی بیش ازحد به منابع طبیعی و افزون ‌خواهی انسان‌ها چهره طبیعت این استان را در معرض خطر قرار داده و هر روز خبرهای ناخوشی از این مناطق به گوش می رسد.

میراثی که درحال نابودی است

ایل راهها و یوردهای عشایر که از قدیم الایام محل کوچ عشایروایلات بوده و امروز نیز درامر دام پروری بسیارمهم هستند، متأسفانه در ورطه نابودی دارند و با ورود افراد بیگانه که هیچ گونه سنخیتی با کوچ و عشایر ندارند به نابودی بیشتر نزدیک شده اند.

کهگیلویه وبویراحمد به دلیل یک بافت سنتی از زندگی بومی و عشایری تشکیل شده که بعضاً مردمانی زیادی از این ایل بزرگ به دامپروری و دامداری و حتی عشایری مشغول بوده که امروز به دلیل از بین رفتن مکانهای زیادی از یورهای آنان به دلیل حضور بوته کنان و حتی  سودجویان چوب و ذغال دچار ضرر و زیانهای بیشماری شده اند.

در دوسال اخیر به دلیل شیوع ویروس منحسوس کرونا، به دستورستاد ملی کرونا و حتی ستاد استانی کرونا بسیاری ازمناطق طبیعی استان و حتی مناطق ییلاقی برای حضور نیافتن مردم و شهروندان بسته بوده اند، اما متأسفانه مشاهده می شود برخی از این مناطق به دلیل حضور مسافران و گردشگران در معرض نابودی قرار گرفته است.

دست درازی سود جویان به منابع طبیعی و از بین رفتن زیست بوم زاگرس

قطع بی رویه درختان از بین بردن گیاهان دارویی و خوراکی، قاچاق ذغالی و حتی از بین رفتن زیست بوم برخی از مناطق عشایری در مناطقی همچون نقارخانه شهرستان بویراحمد امروز نمونه بارزی از دست درازی سود جویان به زیست بوم  استان چهار فصل است.

در جدیدترین گزارشها دیده شده دربرخی ازمناطق طبیعی این منطقه که محلی در راستای کوچ عشایر و دامپروران بوده افرادی زیادی به بهانه مسافرات در حال رفت آمد در این منطقه بوده که این موضوعات مختلف به قطع درختان و حتی نابودی  گیاهان کوهی رسیده است.

بی تقاوتی مناطبع طبیعی نسیت به بستن مسیرهای گردشگری بخش کبگیان

همچنین رشد فزاینده بوته کنی  گیاهان کوهی وحتی قلع قم درختنان در مناطق بکر و گردشگری روستای نقاره خانه امروز یکی از موضوعات مهم و دغدغه  ساکنین این منطقه بوده که باید در این زمینه منابع طبیعی بیشتر از گذشته پای کار باشد.

با اساس قوانین محیطی منابع طبیعی به عنوان متولی اصلی حفاظت وحراست از زیست بوم و حراست از منابع ملی باید مبادرت به بستن این مناطق هم به عنوان حراست از آنها و هم به عنوان جلوگیری از ازیاد جمعیت به دلیل ویروس کرونا داشته باشد که بعضاً دیده شده از زیر بار این وظیفه شانی خالی کرده است.

انتهای پیام

تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.