گروه: اخبار استان خبر: 182826 / تاریخ انتشار : 1400/1/11 ساعت : 19:59
زلزله زیبایی های کریک را با خود برد:

خداحافظی غم انگیز با ماسوله جنوب/ حکم تخریب روستای پلکانی کریک صادر شد+تصاویر

روستای زیبای کریک که به دلیل بافت سنتی و زیبا و منظره های چشم نواز طبیعی خودبرای مسافران و حتی شهروندان این منطقه بهترین مقصد گردشگری بود بر اثر زلزله دچار خسارت های زیادی شده و نیازمند بازسازی جدی است.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس،زلزله شهر سی سخت و شهرستان دنا در سال گذشته را باید یکی ازغم انگیزترین زلزله ها در تاریخ استان کهگیلویه وبویراحمد دانست، زلزله ای که هرچندتلفات جانی نداشت امامتأسفانه خسارات شدیدی را به منازل مردم این دیار وارد کرد.

زلزله شهرستان دنا در 29 بهمن ماه سال گذشته نه تنها سی سخت بلکه روستاهای توریستی در دامان دنا را با مشکلات زیادی روبه رو کرد که می توان به روستای زیبا و توریستی کریک یا همان ماسوله جنوب اشاره کرد.

زلزله زیبایی های کریک رابا خودبرد

روستای زیبای کریک که به دلیل بافت سنتی و زیبای آن که برگرفته از کاه و گل و چوب بوده و ،منظره های زیبایی را برای مسافران و حتی شهروندان این منطقه هدیه داده بود که  متأسفانه بر اثر این زلزله دچار خسارت های زیادی شده که به گفته مسئولین بیشتر بافت قدیمی این روستا از بین رفته و نیازمند بازسازی جدی است.

معماری زیبای روستای کریک که به عنوان روستای نمونه در صنعت توریست از آن یاد می شود امروز به دلیل برخی ناکارآمدی های  مدیران گذشته و عدم سرمایه گذاری مسئولان برای مقاوم سازی خانه های سنتی و قدیمی آن و حتی نبود سرمایه در گردش،باید تخریب شوند.

به گفته مسئولان بافت اصلی و تاریخی این روستا که  به دوران قاجار برمیگردد  که در ده بزرگ دهستان کریک واقع شده و به دلیل خسارات ناشی از زلزله به کلی تخریب خواهد شد و خانه بتنی جای آن را خواهد گرفت.

خداحافظی غم انگیز با ماسوله جنوب

به گفته برخی از کارشناسان امر در زمینه گردشگری، با توجه به همخوانی نداشتن بافت های جدید قسمت اعظمی از زیبایی های این روستا با بافت جدید نوسازی شده در آینده همخوانی نخواهد داشت.

کریک که به ماسوله جنوب مشهور است، بیشتر زیبایی اش از بافتی سنتی تشکیل شده که زندگی زیبای مردمان روستایی آن در خانه های کاهگلی این روستا یادآور زندگی بی آلایش روستایی با طبیعتی دلنشین بوده که امروز با این تخریب و بازی این بافت قدیمی خاطرات زیبای آن از یادها خواهد رفت.

هرچند که نگاه مسئولان برای توسعه گردشگری و صنعت توریسم این روستا همیشه در صدر رسانه بوده و این روستا را به عنوان اولین مقصد گردشگری در زمینه توریستی روستایی برگزیده اند، اما آنچیزی که نصیب مردمان این روستا شده فقط نیمه کاره رها شدن بسیاری از این پروژه ها در گذر زمان بوده است.

در همین راستا به مسئولان بازسازی این روستا پیشنهاد می شود برای زنده نگه داشتن این بافت مهم، می توان با الگو گیری ازنقشه های مهندسی و ساختمانی، به گونه ای خانه های جدید احداث شود تا بافت سنتی این روستا حفظ شود و خانه های جدید با بافت این روستا همخوانی محیطی داشته باشد.

انتهای پیام

تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.