گروه: اخبار استان خبر: 182506 / تاریخ انتشار : 1400/1/1 ساعت : 13:54
داغ های مجازی :

وقتی محمد بهرامیِ استاد دانشگاه، به اشتباه سال ۱۳۹۹ را سال آخر قرن می نامد!

شهردار سابق یاسوج که خود را یک فرد دانشگاهی می داند در پیام تصویری خود به مناسبت سال جدید به اشتباه سال ۱۳۹۹ را سال آخر قرن می نامد.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس سال 1399 به پایان رسید اما یک مساله مبهم از این سال همچنان باقی مانده است که آیا سال 99 آخرین سال قرن چهاردهم هجری شمسی بوده است یا خیر.

 

بسیاری از افراد در محاورات خود سال 99 را آخرین سال قرن عنوان می کردند اما با توجه به تحقیقی که مرکز تقویم مؤسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران انجام داده است سال 1400 اولین سال قرن پانزدهم نیست.

 

این مرکز اعلام کرد؛ بر اساس محاسبات صورت گرفته، شروع سال ۱۴۰۰ شمسی، به معنای آغاز قرن جدید هجری خورشیدی نیست.

 

معنای قرن یا سده، یکصد سال است. هر تقویم یک مبدأ دارد و در عرف اولین سال هر تقویم سال یک محسوب می‌شود. روز اول نخستین قرن هجری خورشیدی، جمعه ۱ فروردین ۱ و روز پایان آن، سه‏‌شنبه ۲۹ اسفند ۱۰۰، است.

 

روز اول قرن دوم هجری خورشیدی، چهارشنبه ۱ فروردین ۱۰۱ و روز آخر آن، یک‏شنبه ۲۹ اسفند ۲۰۰، است. قرن چهاردهم هجری خورشیدی، از روز چهارشنبه ۱ فروردین ۱۳۰۱، آغاز شده و روز یک‏شنبه ۲۹ اسفند ۱۴۰۰ به انجام خواهد رسید.

 

بنابراین، روز اول قرن پانزدهم هجری خورشیدی، دوشنبه ۱ فروردین ۱۴۰۱ خواهد بود.

روز گذشته و با شروع سال نو شمسی فضای مجازی پر از مطالب و فیلم هایی بود که هر کدام از کاربران سال جدید را به یکدیگر تبریک می گفتند؛ محمد بهرامی شهردار اسبق یاسوج و نفر دوم انتخابات مجلس در حوزه بویراحمد و دنا یکی از این افراد بود که با صدور پیامی آغاز سال جدید را تبریک گفت.

 

نکته جالب توجه در پیام بهرامی این است که وی سال 99 را آخرین سال قرن می داند این در حالی است که با توجه به سابقه دانشگاهی وی ، کمی دور از انتظار بود و با کمی تحقیق به این نتیجه می توان رسید. هر چند تبلیغات انجام گرفته در فضای مجازی و رسانه ای نیز بی تاثیر نبوده است.

 

انتهای پیام/

 

تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 1 نظر
مریم
1400/1/1 - 23:42
آخ و بخت ایما از دست روشنفکر و بهرامی
rateup 0
 ratedown 0
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.