گروه: اخبار استان خبر: 181816 / تاریخ انتشار : 1399/12/18 ساعت : 12:19
چرا خاوازی به سی سخت نیامد؟

کشاورزی دنا زیر آوار ۹۵ میلیاردی زلزله/زلزله زدگان دنانشین چشم انتظار حضور وزیر جهادکشاورزی

عدم حضور و بازدید میدانی وزیر جهاد کشاورزی از مناطق زلزله زده شهرستان دنا که بیش از ۹۵۰ میلیارد ریال به زیرساخت های کشاورزی این شهرستان خسارت وارد شده است موجب گلایه دنانشینان شده است و خواستار حضور کاظم خاوازی در مناطق زلزله زده این شهرستان شده اند.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس زمین‌لرزه‌ای به بزرگی۵ و ۶دهم ریشتر ، ساعت ۲۲ و ۵ دقیقه و ۳۴ ثانیه در بیست و نهمین روز از بهمن ماه شهر سی‌سخت مرکز شهرستان دنا را در استان کهگیلویه و بویراحمد لرزاند ؛ در این زلزله خسارت مالی زیادی به منازل مسکونی و تجاری مردم وارد شده است.

 

وقوع زمین لرزه در شهرستان دنا موجب شده علاوه بر منازل مسکونی و تجاری در شهر و روستاهای اطراف ، خسارت زیادی به باغات و مزارع این شهرستان وارد ساخت؛ رئیس سازمان جهاد کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد از خسارت ۹۵۰ میلیارد ریالی زمین لرزه بیست و نهم بهمن ماه شهرستان دنا خبر داد.

 

الیاس تاج الدینی با بیان این که بیشترین میزان خسارت مربوط به بخش شیلات و تخریب کلی مزارع پرورش ماهی بوده است بیان کرد: شدت زمین لرزه و ریزش سنگ ها مزارع پرورش ماهی را به کلی از بین برده و میزان خسارت در این زمینه بسیار بالا است.

 
 
 
 
 

وی همچنین از وارد آمدن خسارت جدی به بخشی زیادی از گلخانه های شهرستان دنا خبر داده بود.

 

شهرستان دنا به دلیل دارابودن منابع آب مناسب یکی از قطب های ژرورش ماهی در جنوب کشور محسوب می شود به گونه ای که بیش از ۱۷۶ مزرعه پرورش در کهگیلویه وبویراحمد وجود دارد که از این تعداد بیش از ۱۶۸ مزرعه فعال است و سالانه بیش از ۱۱ هزار و ۲۰۰ تن انواع ماهی سردآبی در کهگیلویه وبویراحمد تولید و به بازارهای کشور عرضه می شود.

 

وارد آمدن این میزان از خسارت به زیرساخت های کشاورزی در شهرستان دنا با توجه به این که درآمد اکثر مردم این شهرستان و روستاهای اطراف آن از طریق کشاورزی، باغداری و مزارع پرورش  ماهی است، قابل تأمل بوده و نیازمند توجه ویژه مسئولان به خصوص وزارت جهاد کشاورزی است تا بتوانند خسارات ناشی از زلزله را جبران کنند و همان گونه که دیگر دستگاه ها ، نهادها و گروه های مختلف در حال تلاش برای بازسازی دوباره منازل مسکونی هستند ، جبران خسارات وارد آمده به منبع درآمدی مردم این شهرستان نیز امری بسیار مهم است.

پس از وقوع زمین لرزه مسئولان زیادی از مناطق زلزله زده در شهرستان دنا بازدید کردند و وعده هایی در خصوص کمک به مردم دادند و بخشی از آن نیز برآورده شده است اما به جرأت می توان گفت یکی از مهمترین مطالبات مردم سی سخت و روستاهای اطراف آن توجه ویژه به بخش کشاورزی است که مهمترین منبع درآمدی آن هاست لذا حضور وزیر جهاد کشاورزی در این شهرستان و بررسی خسارات از نزدیک می تواند کمک زیادی به رسیدگی بهتر و سریعتر به مشکلات زلزله زدگان شود.

عدم حضور وزیر جهاد کشاورزی در منطقه زلزله زده سی سخت در شرایطی تاکنون رقم خورده است که بیش از 90 میلیارد تومان خسارت ناشی از زمین لرزه به زیرساخت های کشاورزی در شهرستان دنا برآورد شده است و این مساله یکی از مهمترین مطالبات مردم این شهرستان است و در انتظار حضور ویژه وزیر جهادکشاورزی و اتخاذ تدابیر عملی از سوی وی هستند.

 

گزارش های برآوردشده از میزان خسارت ها و تصاویر و فیلم ها شاید نتواند عمق آن چیزی که در اصل در این منطقه به وقوع پیوسته است را نشان دهد لذا مهمترین مساله حضور خاوازی در شهرستان دنا و بازدید میدانی از مناطق خسارت دیده خواهد بود تا از این طریق بتوان تدابیر بهتر، مناسب تر و سریعتری برای رسیدگی به مشکلات زلزله زدگان اندیشیده شود.

 

انتهای پیام/

 

تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.