گروه: اخبار استان خبر: 181067 / تاریخ انتشار : 1399/12/1 ساعت : 12:40
با حضور وزیر راه و شهرسازی:

آن چه که در نشست بحران شهرستان دنا گذشت+تصاویر

صبح امروز وزیر راه و شهرسازی با حضور جمعی دیگر از مسئولان کشوری وارد شهر زلزله زده سی سخت شدند و بعد از بازدید از وضعیت شهر در نشست بحران شهرستان دنا حاضر شدند.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس،صبح امروز وزیر راه و شهرسازی با حضور جمعی دیگر از مسئولان کشوری وارد شهر زلزله زده سی سخت شدند و بعد از بازدید از وضعیت شهر در جلسه شورای اداری حاضر شدند.

هم اکنون جلسه شورای اداری در شهرستان دنا با حضور وزیر راه و شهرسازی، مدیریت بحران، سازمان هلال احمر کشور، رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی و جمعی از مسئولان استانی و شهرستانی در حال برگزاری است.

رئیس جمعیت هلال احمر ایران در سی سخت:
 
اسکان اضطراری در منطقه زلزله زده دنا تا فردا ظهر به اتمام می رسد
 
رئیس جمعیت هلال احمر ایران، گفت: تمام تلاش خود را به کار می گیریم اسکان اضطراری در منطقه زلزله زده دنا تا فردا ظهر به اتمام برسد.
 
 نشست مدیریت بحران شهرستان دنا با حضور وزیر راه و شهرسازی، رئیس سازمان مدیریت بحران کشور، استاندار، رئیس جمعیت هلال احمر، نماینده مردم بویراحمد، دنا و مارگون در مجلس شورای اسلامی و جمعی از مسئولان استانی و شهرستانی در محل فرمانداری دنا برگزار شد.
 
کریم همتی رئیس جمعیت هلال احمر ایران در این نشست با تاکید بر اینکه در صورت نیاز امکانات و کمک های لازم از استان های چهارمحال و بختیاری، اصفهان و فارس به این شهرستان ارسال می شود، اظهار داشت: تمام تلاش خود را برای تسریع در ارزیابی خسارت به کار می گیریم.
 
وی عنوان کرد: تا ظهر فردا اسکان اضطراری در این شهرستان باید به اتمام برسد.
 
همتی با اشاره به درخواست مردم محلی برای تخلیه خانه ها، عنوان کرد: در این راستا نیروهای امدادی و خدماتی اقدامات لازم را انجام می دهند.
 
وی در خصوص تامین داروی افراد نیازمند از جمله بیماران سرطانی و صعب العلاج، عنوان کرد: به صورت ویژه و پس از شناسایی این افراد دارو در اختیار آنها قرار می گیرد.
 
همتی از استقرار چادر در مناطق زلزله زده خبر داد و گفت: امید است بتوانیم با همکاری و همدلی  هرچه زودتر این بحران را پشت سر بگذاریم.
 
وزیر راه و شهرسازی بر بازآفرینی و احیاء بافت شهر گردشگری سی سخت تاکید کرد و گفت: عملیات بازسازی و ساخت و ساز روستاهای اطراف نیز به جد پیگیری می شود‌.
 
محمد اسلامی در نشست مدیریت بحران شهرستان دنا، اظهار داشت: باید خدا را شاکر باشیم که تلفات انسانی نداشتیم و هموطنان در سلامت به سر می برند.
 
وزیر راه با اشاره به اینکه موضوع بلایای طبیعی در کشور ما مسئله پرتکراری است، عنوان کرد: باید در هنگام بلایا بتوانیم با انسجام و یکپارچگی و مدیریت و همراه با اقتدار در صحنه حاضر شویم.
 
وی افزود: در این هنگام باید ضمن اقدامات بهنگام و ایجاد آرامش با روحیه دادن به مردم آنها را در مدار زندگی قرار دهیم.
 
اسلامی با اشاره به اینکه در این مواقع مقام معظم رهبری و رئیس جمهور نخستین عکس العمل را نشان داده و تماس برقرار می کنند، بیان کرد: استانداران و فرمانداران طبق ساز و کار اقدامات اولیه را بدون درنگ انجام داده و ضمن رسیدگی به وضعیت مردم نسبت به شناسایی مشکلات و امداد و نجات اقدام می کنند.
 
وی خاطرنشان کرد: به همت مسئولان، مردم و هلال احمر در زمان لازم  و بدون فوت وقت عملیات امداد و نجات انجام شد.
 
اسلامی، اظهار داشت: رئیس جمهور به بنده دستور دادند به جز وظیفه ساختاری حامل سلام و پیام ایشان به مردم دنا باشم.
 
 
اسلامی، ابراز کرد: از انجام ماموریت در جمع مردم نجیب این منطقه خرسند و شاکر هستم این مردم در صحنه مطالبه ای نداشتند و مهم ترین مطالبه  آنها جاده یاسوج_ سی سخت  بود که عملیات اجرایی آن دوباره از سر گرفته شود.
 
 
وی بر ضرورت اسکان اضطراری و موقت در سی سخت تاکید کرد و افزود: این مهم با تکمیل توزیع چادر برای روستاها و باقی مانده در شهر خاتمه پیدا می کند.
 
وزیر تاکید کرد: اگر کسانی هستند که می خواهند اموال و وسایل خود را جا به جا کنند هزینه برای جابه جایی به مردم در نظر گرفته می شود‌.
 
 
اسلامی گفت: هزینه ای برای ممیزی نهایی در نظر گرفته شود و ایستگاهی برای اعتراضات مردمی راه اندازی شود.
 
وی عنوان کرد: هزینه های صدور پروانه رایگان و ۲۰ میلیون تومان برای برخی هزینه ها از سوی بنیاد مسکن به مردم پرداخت می شود.
 
اسلامی با اشاره به اینکه در شورای عالی شهرسازی پهنه بندی گسل های کشور را تصویب و ابلاغ کردیم، اظهار داشت: نظام مهندسی موظف به رعایت مقررات ملی ساختمان است.
 
وی افزود: اگر دیدیم یکسری از خانه ها رو گسل ها قرار دارند بنیاد مسکن و راه و شهرسازی استان این موضوع را مشخص و نسبت به جا به جایی اقدام کنند.
 
اسلامی تصریح کرد: در بازسازی توجه شود که خانه ها و مراکز عمومی در روی گسل نباشند.
 
 
وزیر راه و شهرسازی، گفت: وام بلاعوض براساس  برآورد ستاد بحران تدوین و در همین هفته پیش رو مصوبات را ابلاغ می کنیم.
 
اسلامی با تاکید بر اینکه ارزیابی و کارها به ترتیب محله بندی آغاز شود، بیان کرد: آواربرداری خانه ها هر چه زودتر انجام شده وشهرداری نیروی فنی و شهرسازی از سایر شهرداری برای کمک به این منطقه اعزام کنند.
 
وزیر خواستار تسریع در آغاز صدور پروانه ساختمان از سوی بنیاد مسکن و سایر متولیان امر شد.
 
 
وی با اشاره به تجارب گذشته، گفت: رایزنی های لازم برای هماهنگی با بنیاد مستضعفان برای ارسال سیمان رایگان به این منطقه انجام می شود. 
 
 
اسلامی با اشاره به اینکه یکی از ویژگی های شهر سی سخت قابلیت گردشگری آن است، تاکید کرد: باید عملیات به سرعت انجام شود تا وضعیت بهتری نسبت به قبل پیدا کند.
 
وزیر راه بیان کرد: تعدادی از مردم در دیدارها گفتند که از زلزله قبل وام بدهکار هستند اگر مصداق دارد در قالب مصوبه دولت تصمیم گیری خواهد شد.
 
 
اسلامی در خصوص مراکز بهداشت و درمان، گفت: برنامه برای احداث بیمارستان را در دستور کار قرار  می دهیم و این خواسته مردم را نیز پیگیری می کنم.
 
 
وزیر راه تاکید کرد: در کنار مردم هستیم تمام سعی ما و دولت بهبود وضعیت مسکن مردم  و بازآفرینی آن است.
 
نماینده بویراحمد و دنا در این جلسه گفت: از همه عزیزانی که در طی این مدت تلاش داشته اند تشکر میکنم و امیدوارم بتوانیم رضایت مردم را جلب کنیم.
 
 مهدی روشنفکر افزود: شرایطی که در آن قرار گرفته ایم خاص است زیرا بلای طبیعی گریبانگیر مردم شده و با نسخه های قبلی نمی توان آن را مداوا کرد زیرا هم سرمای شدید هوا و هم بیماری کرونا شرایط را خاص کرده و با تدابیر جدیدتری باید مقابله کنیم.
 
وی تصریح کرد: صبوری، فرهنگ و متانت مردم شهر سی سخت مثال زدنی است و در این چندروز بسیار همکاری کردند و جای تشکر دارد.
 
روشنفکر خاطرنشان کرد: از جمله خواسته های مردم برقراری اکیپ های کمک رسانی در محل های مشخص شده جهت تهیه مایحتاج و امکانات اولیه است که باید در دستور کار عزیزان قرار گیرد.
 
وی اضافه کرد: شدت و حدت تخریب طوری است که حتی آمار کارشناسان در ساعات اولیه دقیق نبود اما منازل از ۶۰ تا ۱۰۰ درصد تخریب شده برآورد شده اند و این بررسی ها باید بطور شفاف اعلام شود.
 
نماینده بویراحمد و دنا همچنین اظهار داشت: در مورد برمانه های بازسازی باید معلوم شود چه برنامه هایی در دستور کار است و اگر از همین ابتدای امر برای مردم اعلام کنیم خیالشان راحت تر می شود.
 
وی یادآور شد: اگر بتوان در هیئت دولت همچون زلزله کرمانشاه ردیف بودجه خاصی تدارک دیده شود، در زمان کمتر و اطمینان بیشتری میتوان به بازسازی امیدوار بود.
 
 
روشنفکر در پایان از مسئولان خواست: برای بازسازی سی سخت از هیچ تلاشی فروگذار نباشید و با لحاظ کردن ردیف بودجه خاصی در هیئت دولت برای این کار، خیال مردم و همشهریان را آسوده کنید.
ستاندار کهگیلویه و بویراحمد با تاکید بر اینکه لکه گیری تمام مناطق انجام می شود، گفت: وضعیت تمام خانه ها ارزیابی می شود.
 
 
حسین کلانتری در نشست ستاد مدیریت بحران با اشاره به اینکه مردم با نجابت به ما اعتماد کردند، اظهار داشت: دیروز ۷ ساعت و نیم خانه به خانه گشتیم و در این بازدید ها مشخص شد که اکثر خانه ها به صورت جدی خسارت دیدند.
 
استاندار کهگیلویه و بویراحمد، گفت: تیم های ارزیاب مشغول هستند و  هیچ خانه ای بدون ارزیابی نمی ماند.
 
وی بیان کرد: اگر جایی متوجه عدم ارزیابی شویم مجددا ممیزی می شود تا حقی ضایع نشود. 
 
کلانتری بیان کرد: تمام مناطق توسط هلال احمر و نیروهای امدادی لکه گیری می شود.
 
وی با اشاره به اینکه رئیس جمعیت هلال احمر محموله هایی را با خود به استان آورده است، افزود: ستاد اجرایی فرمان امام (ره) کمک کرده است و وزارت تعاون محموله هایی به استان ارسال کرده و بنیاد علوی و ستاد امام قول کمک دادند.
 
نماینده عالی دولت در استان، ابراز کرد: اصول نظام مهندسی در ساخت و سازهای جدید رعایت شود.
 
وی با اشاره به اینکه این شهر بر روی کمربند زلزله قرار دارد، عنوان کرد: برخی از نقاط شهر تخریب شده است و نشان دهنده این بوده که  نقاطی روی گسل است.
 
کلانتری تاکید کرد: در نظام مهندسی اقدامات لازم برای بازسازی خانه ها انجام شده تا خانه های امنی برای مردم ساخته شود. 
 
وی با اشاره به اینکه مسئولان کشوری از جمله جهانگیری، واعظی و وزیر کشور به جد پیگیر وضعیت مردم زلزله زده دنا هستند، عنوان کرد: دکتر نوبخت اعلام کرد تصمیم های مسئولان حاضر در مناطق زلزله زده در دولت به جد حمایت می شود. 
 
نماینده ارشد اجرایی استان، اظهار داشت: مسئولان پیگیر هستند اما موضوع مهم اینکه در فضای منطقی خسارات برآورد شوند.
 
وی با اشاره به بازدید های فنی مهندس نجار و مهندس همتی، بیان کرد: نگاه کارشناسی وزیر راه و شهرسازی کمک می کند تا بهترین روش برای اسکان موقت مردم را بکار بگیریم.
 
 
استاندار با تاکید بر اینکه ابزار مسئولیت سعه صدر است، گفت: اگر کسی به یکباره تمام زندگی خود را از دست می دهد باید به این افراد آرامش بدهیم.
 
 
وی تاکید کرد: حضور مسئولان در منطقه موجب آرامش مردم است.
 
 
استاندار بیان کرد: اینجا قطب گردشگری است زندگی مردم روی این محور می چرخد و انتظار می رود بحث بازاریان، واحدهای گردشگری و باغات نیز بررسی شود.
 
---
---
---
---
---
تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.