گروه: اخبار استان خبر: 180516 / تاریخ انتشار : 1399/11/20 ساعت : 20:59
کارشناس و تحلیلگر مسائل سیاسی مطرح کرد؛

تاسیس نظام مردم سالار دینی از دستاوردهای انقلاب اسلامی/قرار گرفتن ایران در بین ۱۰ کشور علمی دنیا

کارشناس و تحلیلگر مسائل سیاسی به قرار گرفتن ایران در رده ۱۰ برتر کشورهای جهان از جنبه علمی اشاره داشت و گفت: در انقلاب اسلامی یک نظام مردم سالار بر مبنای دین که تعیین کنندگی مردم را تضمین می کرد شکل گرفت.

حسین کاشانی پور در گفتگو با پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس در خصوص دستاوردهای انقلاب اسلامی گفت: انقلاب اسلامی دارای دستاوردهای متعدد در سطوح مختلف است، این دستاوردها  به سه سطح ملی، منطقه ای و جهانی تقسیم می شود.

 

کارشناس و تحلیلگر مسائل سیاسی با بیان اینکه در سطح ملی اولین دستاورد و مهمترین آن تاسیس نظام مردم سالار دینی است، بیان داشت: کشور ایران که تحت سلطه بیگانان و رژیم ستم شاهی بود و مردم اختیار و اراده ای برای تعیین سرنوشت نداشتند و منافع آنها لحاظ نمی شد در طرف مقابل خواست و اراده ابرقدرت ها در سیاست ها، برنامه ریزی ها، و حتی عزل و نصب ها لحاظ می شد.

 

وی با بیان اینکه در انقلاب اسلامی، مردم تعیین کننده امورات کشور شدند، بیان کرد: ملت ایران وقتی انقلاب کرد و برعلیه رژیم ستم شاهی شورید، از همان ابتدا به دنبال تشکیل و تاسیس نظام بر اساس معیار و چهارچوب نظام دینی بودند.

 

این کارشناس سیاسی با توضیح اینکه مطالبه ملت ایران بعد از سرنگونی رژیم ستم شاهی، جمهوری اسلامی بود، ادامه داد: در انقلاب اسلامی یک نظام مردم سالار بر مبنای دین که تعیین کنندگی مردم را تضمین می کرد شکل گرفت از طرفی مردم خواهان اسلام بودند زیرا خواستار قرار دادن دین در مناسبات و اعتقادات خود بودند.

 

کاشانی پور به یکی از ابعاد دستاوردهای نظام مردم سالار دینی یعنی عدم پذیرش سلطه کشورهای ابرقدرت که ملاک و معیار آنها منفعت آنها بود، نه مسائل اعتقادی، افزود: در اسلام آیه نفی سبیل مبنی بر اینکه نفی تسلط کفار بر مسلمانان را بیان کرده است، این موضوع سبب استقلال کشور شد و از همان ابتدا اصول سیاست خارجی خود را نه شرقی و نه غربی دنبال کردیم بنابراین این موضوع از دیگر دستاوردهای انقلاب اسلامی است.

 

این کارشناس مسائل سیاسی با توضیح اینکه در اصول سیاست داخلی استقلال، آزادی جمهوری اسلامی مطرح شد، یعنی تضمین آزادی های اجتماعی در چهارچوب اسلام بیان شد که این آزادی به منافع دیگران لطمه ای وارد نمی کند و او را به سرمنزل مقصود می رساند، گفت: وقتی نظام جمهوری اسلامی را پذیرفتیم بسیاری از مسائل دیگر در ادامه آن مطرح می شود، به عنوان مثال گفتمان مسئولیت در نظام اسلامی باید گفتمان خدمت باشد بر همین اساس امام راحل (ره) بیان فرمود: به من خدمتگذار گفته شود، بهتر این است که به من رهبر گفته شود یا رهبر انقلاب فرموده است، فلسفه وجود ما چیزی جزء خدمت نیست.

 

وی با بیان اینکه تغییر گفتمان در پرتو انقلاب اسلامی مشاهده شد، گفت: در طول ۴۰ سال گذشته افرادی در مسئولیت ها قرار گرفتند که گاهی موضوعی غیر از خدمت را هدف گیری کردند، و آن هم دست یابی به قدرت بود در این راستا  هر کس جهت گیری دیگری غیر از خدمت داشته باشد از اصل هدف انقلاب دچار انحراف شده است.

 

کارشناس و تحلیلگر مسائل سیاسی به موضوع عدالت اجتماعی اشاره داشت و بیان کرد: امام (ره) بیان فرمود: یک موی کوخ نشینان را به همه کاخ نشینان عوض نخواهم کرد، از طرفی رهبر انقلاب خطاب به دولت سازندگی بیان داشتند مسئولان مسابقه خدمت داشته باشند و از مسابقه رفاه دوری کنند.

 

وی با توضیح اینکه آرمان ها و اهداف در انقلاب اسلامی وجود دارد اما در عمل و اجرا به دلیل نقش جمهوریت و تعییین کنندگی مردم برخی مواقع افراد به گونه ای دیگر خود را معرفی کردند و مردم انتخاب صحیح را به درستی تشخیص ندادند، و افراد در طراز انقلاب مستقر نشدند، گفت: در حوزه عدالت اجتماعی مانند توسعه امکانات به نقاط مختلف کشور، قانون اساسی مبتنی بر ظرفیت های اسلامی ازدستاوردهای انقلاب اسلامی محسوب می شود.

 

وی با توضیح اینکه در حوزه سیاسیت خارجی توانستیم دست بدخواهان و دشمنان کشور را کوتاه کنیم، گفت: در بسیاری از زمینه ها پیشرفت های خوبی حاصل شده است که دستارودهای علمی و کسب جایگاه های مختلف  و قرار گرفتن در رده ۱۰ برتر کشورهای جهان از جنبه علمی بخشی از  این دستاوردها محسوب می شود.

انتهای پیام/

تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.