گروه: اخبار استان خبر: 179862 / تاریخ انتشار : 1399/11/6 ساعت : 17:28
پیشنهاد روزنامه نگار آمریکایی برای متن نوشته قبر شاه؛

بنویسید او نوار کاست را فراموش کرد؟!

اهمیت این رسانه‌ها و از جمله نوارها تا جایی بود که برخی از صاحب‌نظران، انقلاب ایران را انقلاب کاست‌ها می‌نامیدندتا جایی که، یک روزنامه‌نگار آمریکایی، این‌گونه پیشنهاد می‌کند: روی قبر شاه بنویسید «که او نوار کاست را فراموش کرد.»

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس، هم اکنون بیش از 41 سال از پیروزی انقلاب اسلامی ایران می گذرد انقلابی که در نوع خود بی نظیر بود چرا که در طول ده ها سال گذشته شاهد رخ دادن برخی انقلاب ها در جهان بودیم که دوام نیاورند و خیلی زود از بین رفتند.

اما انقلاب اسلامی  ایران اکنون 41 سال هر سال بالنده تر از سال های گذشته فعالیت می کند و پیش می رود ، انقلاب اسلامی ایران اکنون  یک رسانه و یک جریان مهم در دنیا است.
 
اما در کنار فعالیتی که رزمنده ها و مردم در زمان پهلوی دشتند چه ابزار دیگری باعث شد که این انقلاب شکل بگیرد و هنوز پا برجا باشد؟
 
رسانه ها نقش بسیار پررنگی در پیروزی انقلاب اسلامی ایران داشتند، البته اینکه اینجا رسانه می گوییم منظور فضای مجازی و رسانه ها به معنای امروز نیست بلکه در سنتی ترین شکل خود قرار داشت اما همین رسانه های سنتی باعث شدند چنین انقلاب بزرگی شکل بگیرد.
 
---
 
در گذشته  صدا و سیما و مطبوعات همه در دست رپهلوی بود، هیچ رسانه ای حق نداشت که بر خلاق ایده ها و دستورات شاهنشانی مطلبی را تولید یا پخش کنند بنابراین در اینجا کار مبارزین انقلابی سخت می شد.
 
رسانه های سنتی یکی از ابزارهای مهم در زمان پهلوی برای انقلابیون به شمار می رفت، دیوار نویسی، اعلامیه ها، نوارکاست از مهمترین رسانه های مردم در آن زمان ها بود.
 
با تبعید امام به نوفل لوشاتو می توان گفت که کار تبلیغ و آگاهی رسانه به مردم با کمی مشکل مواجهه شد، هر چند که متوقف نشد و بهتر از گذشته پیش می رفت، امام خمینی (ره) صحبت ها و سخنرانی های خود را به ضبط و به ایران ارسال می کردند.
 
با توجه به اینکه گاهی ضبط صوت در برخی از خانه هاپیدا نمی شد بنابراین این صوت ها توسط جوانان نوشته و به صورت انبوه به چاپ می رسیدند.
 دران دوران از تاریخ چاپ و حمل هر گونه متن و اعلامیه توسط مردم جرم محسوب می شد و با شدیدترین شکل با فرد برخورد می کردند، بنابراین به صورت مخفیانه در زیر خانه ها و یا در دانشگاه ها توزیع می شد.
 
اعلامیه‌ها شامل مطالب گوناگون سیاسی مانند پیام‌های امام (ره) و یا شعارهای سیاسی جهت دعوت مردم به‌ مبارزه بودند این رسانه نیز که از مزیت‌هایی چون کم‌هزینه بودن، حمل سریع و آسان و قابلیت تکثیر فراوان برخوردار بود، به رسانه‌ای فراگیر در میان مردم تبدیل شد.
 
 اعلامیه‌ها نیز گرچه رسانه‌ای سنتی محسوب می‌شدند، اما در دوره‌ای مدرن در برابر رسانه‌های پیشرفته‌ای چون سینما، تلویزیون یا حتی مطبوعات، نقشی بزرگ در پیشبرد نهضت انقلاب اسلامی ایفا نمودند.
 
یک روزنامه‌نگار آمریکایی با لحنی تمسخرآمیز، این‌گونه پیشنهاد می‌کند: روی قبر شاه بنویسید «که او نوار کاست را فراموش کرد.» حامد الگار از نویسندگان فارسی‌زبان دانشگاه کالیفرنیا نیز در وصف اهمیت این رسانه، آن را سمبل تکنولوژیک انقلاب ایران معرفی می‌کند.
مساجد و جلسات مذهبی از دیگر نهادهای واسط میان رهبران انقلاب و مردم بودند و نقش مهمی در شکل‌دهی مبارزه علیه رژیم و نیز زمینه‌سازی گسترش جریانات و تحولات انسانی ایفا نمودند. 
 
 امام و بسیاری از شخصیت‌های مبارز انقلاب از جمله روحانیون، با به‌کارگیری موفقیت‌آمیز مساجد، توانستند آن را به مکانی جهت شکل‌گیری مخالفت‌های مردمی علیه رژیم پهلوی تبدیل کنند. یک محقق آمریکایی در این رابطه می‌گوید:«مخالفت با شاه به‌وسیله‌ی شبکه‌های غیررسمی توسط دویست هزار مبلغ دینی و نود هزار مسجد سازمان‌دهی شد.»
 
اهمیت این رسانه‌ها و از جمله نوارها تا جایی بود که برخی از صاحب‌نظران، انقلاب ایران را انقلاب کاست‌ها می‌نامیدند. کاست‌ها بهترین ابزار جهت ضبط صدا و پیام امام به‌خصوص در دوران تبعید بود. 
 
مساجد نیز با کارکردهای ارتباطی و سیاسی بسیار از جمله تربیت مبارز، آشنایی افراد با یکدیگر، تحلیل مسائل روز، برنامه‌ریزی جهت حرکت‌ها و اقدامات آتی و... کانونی مهم جهت فعالیت‌های سیاسی مردم بود. در نهایت اعلامیه‌ها و شب‌نامه‌ها نیز رسانه‌ای مهم با قابلیت تکثیر و توزیع سریع و آسان بودند که مبارزین با چسباندن آن‌ها بر در و دیوار خانه‌ها و مساجد، پیام انقلابی مردم و مبارزین را در برابر دیدگان عموم قرار می‌دادند.
 
زهرا داوودی دبیر نهضت سواد رسانه ای انقلاب اسلامی در کهگیلویه و بویراحمد
 
انتهای پیام/
 
تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.