گروه: اخبار استان خبر: 179589 / تاریخ انتشار : 1399/11/1 ساعت : 14:54

کهگیلویه بویراحمد بیشترین سقط جنین در کشور/هشدار به خانواده ها و مسئولان کهگیلویه و بویراحمدی

اکنون بیماری های نازایی بانوان از یک طرف، سقط های عمدی از یک طرف، شرایط اقتصادی و سایر موراد دست به دست هم داده اند و اکنون شاهد این هستیم که جمعیت ایران در حال رفتن به سمت میان سالی است و این یک زنگ خطر برای مسئولان است.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس، رشد جمعیت یکی از مهمترین موضوعاتی است که در یک جامعه وجود دارد، کنترل رشد جمعیت نیز در کنار ان از اهمیت زیادی برخوردار است، اما گاهی پیاده کردن یک سیاست اشتباه باعث می شود که نه تنها کنترل جمعیتی اتفاق نیفتد بله شاهد رضد منفی در آن کشور باشیم.

 

در دهه هشتاد که سیاست اشتباه کاهش جمعیت در ایران شکل گرفت و همه رسانه ها دست به دست هم داده بودند که مانع فرزندآوری بیشتر خانواده ها باشند، رسانه ها و دولت ها با سیاست فرزند کمتر زندگی بهتر جلو رفتند و هر روز آن را تبلیغ می کنند تا اینکه در میان خانواده های ایرانی  به یک فرهنگ تبدیل شد.

 

اکنون شرایط به گونه ای است که خیلی از خانواده ها تنها یک فرزند دارند و تمایلی برای دومی ندارند، در دهه هفتاد و قبل از آن می دیدیم که هر خانواده کمتر از 4 فرزند ندارد و پر جمعیت بودن رسم بوده است اما اکنون برعکس شده که این موضوع به خودی خود یک آسیب جدی محسوب می شود.

 

اکنون بیماری  های نازایی بانوان از یک طرف، سقط های عمدی از یک طرف، شرایط اقتصادی و سایر موراد دست به دست هم داده اند و اکنون شاهد این هستیم که جمعیت ایران در حال رفتن به سمت میان سالی است و این یک زنگ خطر برای مسئولان است.

 

استان کهگیلویه و بویراحمد را یکی از استان های جوان کشور است آن هم به این دلیل که هنوز خیلی از خانواده های کهگیلویه و بویراحمدی ترجیح می دهند بیشتر از دو فرزند داشته باشند، هر چند که در گذشته  باز هم وضعیت بهتر از امروز بود و معمولا هر زن و شوهر 6 فرزند داشتند.

 

یکی از موضوعاتی که بر روی  جمعیت جوان یک استان یا شهر تاثیرگذار است میزان سقط جنین در آن جامعه است، این سقط ممکن است عمدی و یا در اثر بیماری زنان باشد.

 

در 4 ماهه اول سال 97 وضعیت سقط چنین در استان بدین شکل بوده است:  تعداد 50 مورد پرونده با موضوع سقط درمانی در اداره کل پزشکی قانونی استان پذیرش شده است

.

 از این تعداد 32 مورد با بررسی مدارک و مستندات مورد نیاز، منجر به صدور مجوز سقط طبی شد و تعداد 9 مورد مجوز صادر نشده و تعداد 9 مورد نیز بعد از تشکیل پرونده به جهت پیگیری نکردن مراجعین بایگانی شده است.

 

مدیرکل پزشکی قانونی استان کهگیلویه و بویراحمد با مقایسه آماری تشکیل پرونده جهت سقط درمانی در مدت مشابه سال گذشته، خاطرنشان کرد:  59 مورد در چهارماه سال 96 مجوز سقط جنین صادر شده که صدور گواهی سقط درمانی 39 مورد بوده است که کاهش 18 درصدی داشته است.

 

از ابتدای سال 98 تا بهمن ماه تعداد ۱۰۳ مورد پرونده با موضوع سقط درمانی در این پزشکی قانونی استان پذیرش شد که از این تعداداز این تعداد ۵۸ مورد با بررسی مدارک و مستندات مورد نیاز، منجر به صدور مجوز سقط طبی شده و مابقی یا به عدم صدور مجوز و در برخی موارد نیز به دلیل عدم پیگیری مراجعان بایگانی شده است.

این آمار در مقایسه با مدت مشابه سال 97 کاهش ۳۹ درصدی داشته است.

 

مدیرکل پزشکی قانونی کهگیلویه و بویراحمد گفت: ۲۲ گواهی صدور مجوز سقط درمانی در سه ماهه نخست امسال در اداره کل پزشکی قانونی استان صادر شد که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ۷۰ درصد افزایش یافته است.

 

کامروز امینی" در جمع خبرنگاران افزود: طی ۶ ماهه نخست امسال ۷۳ پرونده در مراکز پزشکی قانونی استان در رابطه با سقط درمانی تشکیل شده است.


وی تصریح کرد: از این تعداد ۵۰ پرونده مجوز سقط درمانی گرفته و ۲۳ پرونده مجوز سقط درمانی برای آن ها صادر نشده است.

 

مدیرکل پزشکی قانونی کهگیلویه و بویرحمد اظهار کرد: این تعداد نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۱۷.۷ درصد افزایش داشته است.

 

اکنون به پژوهشی که  پژوهشگران پژوهشکده علوم بهداشتی جهاد دانشگاهی در سال 95 انجام دادند توجه کنید، این مطالعه به صورت مقطعی و با استفاده از داده‌های جمع‌آوری‌شده در سال ۱۳۹۵ انجام شد و زنان متاهل ۱۵ تا ۴۹ ساله ساکن ایران مورد بررسی قرار گرفتند.

 

در این طرح تحقیقاتی ۱۰ هزار و ۵۴۷ زن از کل کشور ایران، بررسی شدند. میانگین سن این زنان ۳۴.۵ سال بود، میانگین سن همسرانشان ۳۹.۴ سال (حداقل ۱۷ و حداکثر ۸۶ سال) بود. میانگین سن هنگام ازدواج زنان ۲۰.۲ سال و حداقل آن ۹ و حداکثر ۴۷ سال بود. میانگین سن هنگام تولد اولین فرزند نیز ۲۲ سال بود و کم‌ترین میزان آن ۱۰ سال و بیشترین میزان آن ۴۵ سال بود.

 

بر اساس نتایج این مطالعه فراوانی سقط جنین ۱۸.۲ درصد بوده، تعداد سقط جنین با افزایش سن زنان، سن همسران و سن هنگام تولد اولین فرزند، افزایش یافته است. میانگین سقط جنین در سنین ۳۶ تا ۴۰ سالگی بیش از سایر گروه‌های سنی بوده است. تعداد سقط جنین با افزایش سن هنگام ازدواج زنان و سطح تحصیلات زنان کاهش یافته و در زنان دانش آموز/ دانشجو کمتر از سایر گروه های شغلی بود.

 

بررسی‌ها حاکی از این است که کم‌ترین میانگین سقط جنین در استان گلستان و بیشترین آن در استان کهگیلویه و بویر احمد است.

 

این موضوع زنگ خطری است برای خانواده ها و مسئولان کهگیلویه و بویراحمدی که باید مورد توجه جدی قرار بگیرد، سقط جنین گاهی به صورت سهوی انجام می شود و اما گاهی بانوان به دلیل اینکه آمادگی نگهداری از فرزند دیگری را ندارد ترجیح می دهند اجازه ندهند این جنین رشد کند.

 

سقط های عمدی گاهی توسط طبیبان محلی انجام می شود که خطراتی را برای بانوان به دنبال دارد،در کنار اینکه این سقط  رشد جمعیت را نیز دچار اختلال و گاهی مشکلاتی را نیز برای خانواده ها ایجاد می کند.

انتهای پیام/

 

تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 1 نظر
ناشناس
1399/11/3 - 11:23
همه این موارد معلول مسائل اقتصادی و ناهنجاریهای بعدی آن است ریشه را درمان کنید
rateup 0
 ratedown 0
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.