گروه: اخبار استان خبر: 178881 / تاریخ انتشار : 1399/10/18 ساعت : 07:15
گزارش ویژه:

خواب آشفته پروژه ای ۱۰ ساله در دهدشت /زمین هایی که سالهاست انتظار آب را می کشند+تصاویر

پروژه خط انتقال آب به زمین های کشاورزی دهدشت غربی یکی از پروژه های است که با وجود همه تلاش ها چندماهی است در خواب زمستانی فرو رفته است.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس،آب به عنوان یکی از مهمترین منابع حیاتی برای تامین نیازمندی انسان است که هم در بحث تامین آب شرب انسان و هم در تامین نیازمندی های صنعت و کشاورزی می تواند نیازهای حوزه های مختلف را تامین کند.

انتقال آب از سد ها و رودخانه هابرای تامین آب دشت های وسیع کشاورزی یکی از مهمترین کاری های است که طی چند سال گذشته و بنا به تاکید مقام معظم رهبری مبنی بر اقتصادی مقاومتی شکل گرفته است.

پروژه مهم خط انتقال آب به زمین های زراعی دهدشت غربی بیش از 10سال است که در حال اجرایی است ولی میزان سرعت و پیشرفت این پروژه متاسفانه چندان مورد رضایت کشاورزان و مردم و حتی مسئولان نیست.

اهمیت این پروژه مهم در تامین آب دشت های کشاورزی سوق، بوا، چنگلوار و سایر روستاهای طول مسیر این طرح می تواند تحولی اساسی در حوزه کشاورزی ایجاد کند.

با تامین آب به زمین های دهدشت غزبی بیش از هفت هزار هکتار از زمین های زراعی را تحت پوشش آبیاری تحت فشار قرار خواهد که تحولی بزرگ در حوزه کشاورزی را با اشتغالزایی چندین هزار نفر ایجاد خواهد کرد.

 
 

این پروژه با بیش از هشتاد میلیادر تومان در سال 89کلنگ زنی شد که ساخت سد انحرافی با هزینه ۶۰۰ میلیون ریال، تاسیس دو ایستگاه پمپاژ آب، ۳۰۰ متر اختلاف ارتفاع و اجرای خط انتقال مرکب به طول ۱۵ کیلومتر از جمله طرح‌هایی است که باید اجرا شود.

تعطیلی مکرر این پروژه و عدم تامین مطالبات کارگران در این پروژه یکی از چالش های اساسی در روند اجرایی این پروژه است که نمایندگان ادواره گذشته و کنونی مجلس بارهای بار به دنبال رفع مشکلات این پروژه بودند ولی تا کنون تنها چند ماه فعالیت و دوباره تعطیل می شود.

طرح آبرسانی به دهدشت غربی اکنون نیازمند همراهی و حمایت مسئولان برای تسریع در بهره برداری است تا با راه اندازی آن، هم دشت‌های تشنه دهدشت غربی سیراب شوند و هم مرهمی بر گوشه‌ای از زخم‌های بیکاری خیل عظیم جوانان کهگیلویه ای باشد تا نیاز نباشد برای کارگری راهی استان های جنوبی کشور شوند.

انتهای پیام

تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.