گروه: اخبار استان خبر: 168129 / تاریخ انتشار : 1399/10/6 ساعت : 07:00
پیگیری سوژه های مردمی:

جاذبه ای بهشتی که به فراموشی سپرده شد/طرح جامع آبشار یاسوج چشم انتظار تحقق وعده های مسئولان+تصاویر

روند بازنگری طرح جامع آبشار یاسوج بعد از چندین سال به پیشرفتی که در این طرح پیش بینی شده نرسیده و همین امر باعث گلایه های گردشگران و مردم شهر یاسوج شده است.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس ،پارک طبیعی آبشار یاسوج در حاشیه شمالی شهر توریستی این شهر با پوشش درختانی مانند بلوط، زالزالک و کیکم وحشی و آب و هوایی معتدل قرار دارد که بهترین مکان برای حضور گردشگران و طبعیت دوستان است.

جاذبه ای بهشتی که مورد غضب مسئولان بود

این پارک که به عنوان نگین پایتخت طبیعت ایران از آن یاد می شود و به عنوان یکی از تفرجگاههای استان چهار فصل نیز شناخته می شود در چند سال اخیر با بی مهری های زیادی مواجه  شده است.

پارک آبشار یاسوج که در زمان تصدی نیکزاد یکی از استانداران دولت دهم مورد بازنگری و طرح جامع قرار گرفت و قسمت های زیادی از آن نیز تخریب و بازسازی شد، همچنان بلاتکلیف رها شده است.

 
 

احداث دریاچه های چند منظوره، پل های شناور، تله کابین، پیاده های رو های زیبا و حتی آلاچیق و چراعانی جدید از طرح هایی بود که باید در این پارک جاگذاری شده شود.

این پارک بعد از گذشت چندین سال هم چنان از پیشرفتی که در طرح بازنگری پیش بینی شده است جلو نرفته است و این درحالی است که به حال خود رها شده است و همین موضوع باعث گلایه های شهروندان و دوستداران طبیعت شده است.

طرح جامع آبشار یاسوج و درجا زدن مسئولان دولت تدبیر

هرچند که مسئولان برای فرار از این موضوع در صدد اجرای طرح جامع پارک جنگلی و آبشار یاسوج بوده و به قول خود با اجرای این طرح پایتخت طبیعت ایران را متحول خواهند کرد، اما باید گفت مسئولان در این زمینه درجا زده اند.

در طرح جامع گردشگری آبشار یاسوج اصلاح مسیرهای دسترسی فعلی، تعریف مسیرهای جدید، پیش بینی پارکینگ با ظرفیت های متفاوت، منع دسترسی خودرویی به پارک اصلی آبشار، تعریف مسیرهای اختصاصی پیاده روی، دوچرخه سواری، پیش بینی تله کابین و مسیر اسکی زمستانی از جمله کارهای مورد نظر در این طرح است.

همچنین در این طرح پیش بینی سایت اسکیت، زمین والیبال، سکوهای بازدید، سکوهای نشیمن گاه های خانوادگی، هتل، رستوران، ایستگاه تله کابین، دیواره ی صخره نوردی، ادیتوریوم، مسجد و فضای فرهنگی، فضاهای اقامتی، تفریحی، خدماتی و تجاری و موارد دیگر دیده شده است.

نقش دولت سیزدهم در نجات آبشار یاسوج

با توجه به مشاهدات میدانی در حال حاضر مسئولان فقط به وعده دادن اکتفا کرده اند و همچنان این طرح های منحصر به فرد در کلام هایشان راکد مانده و عملکرد خاصی از آنان دیده نشده و باید گفت که نجات آبشار یاسوج و پارک جنگلی را باید به دولت بعدی سپرد.

از سویی دیگر در چند سال گذشته برخی ساخت و سازها توسط اشخاص حقیقی در این پارک طبیعی ایجاد شده که نفس های آبشار را به تنگ آورده و موجب شده که پارک آبشار در حاشیه این ساخت و سازهای متعدد قرار گیرد.

در همین رابطه شهردار یاسوج سال گذشته در خصوص طرح جامع گردشگری گفت: برای اعمال یک طرح گردشگری مناسب و با معیارهای ملی و منطقه ای شهرداری یاسوج با 10 شرکت مهندسی مشاور توانمند وارد مذاکره شدیم، پس از مذاکره با شرکت های مذکور، 3 مشاور برای ادامه کار انتخاب شدند.

مقدم با بیان اینکه مقدمه طراحی برای چنین کاری، آمادسازی نقشه های توپوگرافی است تا در خصوص عوارض طبیعی و مصنوعی که در محل وجود دارد و همچنین شیب محدوده این پارک پیش بینی های لازم صورت گیرد، گفت: جهت تسریع در انجام کار و همچنین کاهش هزینه ها و با توجه به اینکه شناخت کامل نیروهای شهرداری به منطقه، تهیه نقشه های توپوگرافی توسط واحد نقشه برداری شهرداری در تابستان آغاز شد.

شهردار یاسوج تصریح کرد: پایتخت طبیعت زمانی تحقق می باید که زیرساخت های لازم ایجاد شود که در این طرح جامع یک مطالعه دقیق با بازدیدهای میدانی متعدد و بررسی جوانب مختلف کار توسط یکی از برترین مشاوران ایران که روزمه بسیار قوی و موفقی دارد، دیده شده است.

مقدم بیان کرده است: در صورت اجرای این طرح شاهد تحول صنعت گردشگری در شهر یاسوج و استان خواهیم بود و زمینه اشتغالزایی گسترده، سرمایه گذاری و ایجاد درآمد پایدار برای شهر یاسوج از صنعت توریسم خواهد شد.

 بایدگفت آن چیزی که در حال حاضر به عینه مشاهده می شود نابودی زیست بوم های گردشگری و طبیعت منحصربه فرد پایتنخت طبیعت بوده که با دست روی دست گذاشتن مسئولان تدبیر و امید در حال طی شده است و باید چاره ای برای آن اندیشیده شود.

انتهای پیام

تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.