گروه: اخبار استان خبر: 168111 / تاریخ انتشار : 1400/1/1 ساعت : 12:54
گودالی عمیق در قلب پایتخت طبیعت ایران؛

معمای پیچیده یک پروژه میلیاردی در شهر یاسوج/ چه کسی مسبب توقف پروژه بزرگ یاسوج بود+تصاویر

داستان امروز بازار بزرگ یاسوج سر درازی دارد و در گیرودار کاغذ بازی های اداری جامانده و مردم پایتخت طبیعت نیز حیران از جدال مدیران برای این پروژه هستند.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس یاسوج به دلیل سن جوان خود از ظرفیت های خوب و بالقوه ای در توسعه صنعت توریسم و حتی اقتصادی برخوردار بوده که می توان در این زمینه به احداث کارخانه های بزرگ، شهرک های صنعتی، توسعه صنعت توریسم و حتی ایجاد بازارچه های دائمی صنایع دستی اشاره کرد که به جز توسعه و سود در میزان اشتغال زایی جوانان بسیار تأثیر گذار است.

ظرفیت هایی که مغفول مانده اند

یاسوج که همه آن را به نام پایتخت طبیعت نیز می شناسند، می تواند در زمینه های مختلف صنایع دستی و دست بافته های عشایر و حتی تولیدات دیگر بومی حرف های زیادی بزند، اما چه سودی می تواند داشته باشد!

 
 در چند سال اخیر این شهر جوان و نوپا که قریب 5دهه از مرکز شدنش به عنوان مرکز استان کهگیلویه وبویراحمد می گذرد، دست خوش تغییرات زیادی شده و پروژه های عمرانی و ساختمان سازی های متعدد چهره آن را دگرگون کرده است.

آینده مبهم پایتخت طبیعت ایران

هرچند در طرح توسعه ای یاسوج آینده نگری خاصی صورت نگرفته و همین موضوع باعث شده که این شهر زیبا امروز با مشکل مهمی به نام ترافیک به دلیل نبود زیر گذر و روگذر، پارکینک های تخصصی و حتی خیابان های عریض دست و پنجه نرم کند.

در سالهای نه چندان دور در یکی از نقاط مهم شهر یاسوج که به عنوان قلب پایتخت طبیعت از آن یاد می شود با رایزنی ها و چانه زنی های متعدد،کار احداث یک مجتمع بزرگ رفاهی اقتصادی با داشتن پارکنیگ های چند منظوره در زمینی منتسب به (تأمین اجتماعی) کلید زده شد.

پروژه ای که دو مدیر آن جان باختند

ایجاد بازار بزرگ پارسیان در مرکز ثقل شهر یاسوج که به دست رئیس فقید تأمین اجتماعی کشور(زنده یاد نوربخش ) کلنگ آن بر زمین زده شد و اسپانسر و سرمایه گذار آن نیز سازمان بنیاد شهید و امور ایثارگران کشور بود همچنان بلاتکلیف رها شده است.

 

این پروژه که در زمان استاندار و شهردار پیشین مرکز استان( خادمی و جاوید) کلنگ اجرایی آن بر زمین زده شد و حتی در برهه ای بسیاری از عملیات های گود برداری و بتن ریزی آن جلو رفت، و در اخر با یک مشکل اصولی موجه شد، امروز بعد از نیم دهه همچنان بلاتکلیف رها شده و چهره کدر و نا میمونی را برای مرکز استان به وجود آورده است.

 

کلنگ های بی هدف برای مردم یک شهر

پروژه بازار بزرگ یاسوج در زمان نوذری استاندار اسبق استان کهگیلویه وبویراحمد کلنگ زنی شد و قرار بر این بود که این بازار بزرگ در کمترین زمان ممکن به بهره برداری برسد اما به دلیل معارضاتی که بین شهرداری یاسوج و تأمین اجتماعی وجود داشت تکمیل این پروژه به صورت نیمه کاره رها شد تا اینکه به دولت تدبیر و امید و مسئولان آن رسید.

بعد از سالها چشم انتظاری کار احداث این پروژه در زمان خادمی استاندار سابق استان با روند جدید و احداث پروژه سابق با همکاری موسسه کوثر و سرمایه گذاری جدید شروع به فعالیت کرد بعد از چند ماه در کما فرو رفت.

کیوان آشنا عضو شورای شهر یاسوج در رابطه با این پروژه در گفتگو با صبح زاگرس گفته بود: این پروژه تحت تکلف تأمین اجتماعی بوده و سرمایه گذار این پروژه از سوی خود تأمین اجتماعی انتخاب شده و یکی از دلایل راکد ماندن این پروژه را باید اختلاف بین سرمایه گذار و مسئولین این زمین دانست.

وی با بیان اینکه این پروژه در حال حاضر رها شده و باید هرچه سریعتر تعیین تکلیف شود، ابراز کرد: در حال حاضر شهرداری یاسوج و شورای شهر  پیگیر این موضوع  بوده که این وضعیت نامناسب در مرکز شهر برطرف شود.

عضو شورای شهر یاسوج با تأکید بر اینکه  اختلافات بوجود آمده بین سرمایه گذار و تأمین اجتماعی ادامه روند عمرانی این پروژه را در هاله ای از ابهام قرار داده است، گفت:اگر این پروژه تعیین تکلیف نشود شهرداری به صورت قانونی با آنها برخورد خواهد کرد.

پروژه ای 40ماهه که 5ساله شد

مدیرکل تأمین اجتماعی کهگیلویه و بویراحمد نیز با اشاره به احداث بزرگ‌ترین مجتمع تجاری و تفریحی یاسوج در مدت 40 ماهه، گفت: سال 95 این پروژه تجاری و تفریحی با میزان سرمایه‌گذاری 200 میلیارد تومان و مساحت 95 هزار مترمربع زیربنا در یاسوج کلنگ زنی شد، اما به دلایلی که درشان مسئولین کشوری نیست راکد ماند.


نورمحمدی گفته بود:رئیس فقید بنیاد شهید و امور ایثارگران کشور (آقای شهیدی )در زمان حیاتش مانع از اجرای این پروژه شده است.

مدیرکل تأمین اجتماعی استان بیان داشت:با نکمیل این پروژه 3 هزار نفر در این پروژه اشتغال پیدا می‌کنند و کمک بسیار بزرگی برای استان است، پروژه‌ای که باید رو به اتمام باشد پیشرفت فیزیکی آن صفر است و موسسه کوثر پیمانکار این پروژه باید جوابگوی این موضوع نیست.

 

راهکار کلانتری برای برون رفت بازار پارسیان

در آخرین خبرها نیز آمده که کلانتری استاندار کهگیلویه و بویراحمد در نشستی با مسئولان کشوری از بلاتکلیفی عملیات ساخت مجتمع بزرگ تجاری فرهنگی سازمان تامین اجتماعی در یاسوج ابراز نگرانی کرد و افزوده است، بنیاد شهید و امور ایثارگران کشور و موسسه معین اقتصادی کوثر هر چه زودتر باید تکلیف پروژه تجاری، تفریحی و رفاهی مرکز شهر یاسوج را مشخص کنند.

حسین کلانتری ادامه داد: با توجه به بلاتکلیف ماندن احداث مجتمع تجاری، تفریحی و رفاهی مرکز شهر یاسوج، لازم است با قاطعیت، مکتوب و مستند، این موضوع پیگیری و هر چه سریعتر تعیین تکلیف شود.

کی بود کی بود من نبودم مسئولان  

مشهدی مدیرعامل موسسه املاک و مستقلات سازمان تامین اجتماعی نیز در این نشست اعلام کرده است که این سازمان آمادگی دارد زمین این پروژه را به طور کلی به بنیاد شهید واگذار کند و یا در صورت انصراف کتبی بنیاد شهید و موسسه اقتصادی کوثر، زمین محل احداث پروژه  را به سرمایه گذار دیگری متناسب با شرایط واگذار کند.

داستان امروز بازار بزرگ پارسیان سر  درازی دارد و در گیرودار کاغذ بازی های اداری جامانده و مردم پایتخت طبیعت نیز حیران از جدال مدیران برای این پروژه هستند.

در توسعه این پروژه امروز نباید از ظرفیت های دیگری همچون مدیران هم استانی که در پست های مهم کشوری فعالیت دارند غافل ماند،که در این زمینه باید به نقش نماینده پیشین کهگلیویه بزرگ و مدیر عامل فعلی موسسه کوثر اشاره کرد و باید چنین پنداشت آیا قفل راکت ماندن این پروژه با دست های هاشمی باز می شود یا نه؟!

انتهای پیام/

 

تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.