گروه: اخبار استان خبر: 167965 / تاریخ انتشار : 1399/10/5 ساعت : 09:48

"لنده" زیبای ناشناخته کهگیلویه وبویراحمد مملو از جاذبه های گردشگری/چرایی عدم معرفی پتانسیل های یک شهرستان+تصاویر

شهرستان لنده از جمله شهرستان های استان کهگیلویه و بویراحمد است که با وجود داشتن جاذبه های گردشگری بسیار همچنان در استان ناشناخته است.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس؛ استان چهارفصل کهگیلویه وبویراحمد با داشتن جاذبه های خاص گردشگری و طبیعتی بی نظر به عنوان یکی از مقصد های گردشگری دوستداران  طبیعت است.

شهرستان لنده در فاصله 208کیلومتری یاسوج مرکز استان کهگیلویه وبویراحمد واقع شده است که دارای دو اقلم همزمان سردسیری و گرمسیری است که جاذبه های دیدنی بسیاری دارد.

به واسطه عدم نگاه توسعه از سوی مسئولان حوزه میراث فرهنگی و گردشگری استان متاسفانه تعداد زیادی از مناطق گردشگری و جاذبه های دیدنی آن همچنان از منظر دوستداران طبیعت مغفول مانده است.

چشمه ساران همیشه جوشان موگرمون با محیطی زیبا و دل انگیز با آب و هوایی خاص و رودخانه های خروشان که بهترین مکان برای فصول مختلف سال برای حضور گردشگران است.

غارو آبشار زیبای موگر در بخش مرکزی لنده به عنوان یکی از جاذبه های فاخرگردشگری است که موقعیت جغرافیایی خاص، صعب العبور بودن و بکر بودن طبعیت زیبای آن باعث شده است کمتر این منطقه زیبا به گردشگران معرفی شود.

وجود بقاع متبرکه ای همچون امام زاده عمادالدین ولی(ع)، شیخ ابراهیم عباس،سلطان پیر احمد در بخش مرکزی و موگرمون لنده باعث حضور سالانه افراد زیادی در این بقاع متبرکه که دارای مناظر خاص و جاذبه های گردشگری هستند می شود ولی متاسفانه در معرفی این بقاع متبرکه باز هم شاهد غفلت های زیادی در خصوص عدم معرفی این مناطق هستیم.

امام‌زاده عمادالدین ولی(ع) منتسب به امام چهارم شیعیان امام زین‌العابدین(ع) بوده و بقعه متبرکه آن امام‌زاده به همراه دو کودک خردسالش «سید محمد و سید ابراهیم»  سال‌هاست به همت مردم شهرستان و به خصوص روستای مونه مرمت و بازسازی شده و مقصد گردشگران و میهمانان نوروزی و دیگر ایام سال بوده است.

وجود دشت های سرسبز دشت بن، دشت دارابه، دشت آبلش، دشت تراب و سایر مناطق و جاذبه های سرسبز در شهرستان لنده از دیگر جاذبه های است که در فصل بهار چشم دوستداران طبیعت را نوازش می کند.

طبعیت زیبای روستاهای بکر و دست نخورده چلی، لارب، مونه، سرتنگ ازادی و سایر روستاها در دو بخش مرکزی و موگرمون باعث شده است تا در فصل بهار بهترین مقصد برای گردشگران و دوستداران طبعیت باشد.

وجود سرحدات دلی مهرجان، دلی خیارکار، کوه سیاه و سفید، موربید در فصل بهار و تابستان به عنوان بهترین جاذبه های گردشگری و زیست بوم عشایری و روستایی هستند که طبیعت زیبای این مناطق در فصل بهار کاملا دیدنی و بی مثال است.

مهمترین دلیل عدم معرفی چنین ظرفیت های گردشگری و توریستی متاسفانه تبعیض ها،نبود سرمایه گذاری در این حوزه و وجود برخی خرده فرهنگ های غلط در معرفی درست چنین ظرفیت های گردشگری است.

رئیس میراث فرهنگی و گردشگری شهرستان لنده در گفت و گو با خبرنگار این پایگاه خبری گفت: آنچه باعث عدم توسعه شهرستان لنده در حوزه گردشگری و میراث فرهنگی در گذشته است نبود نگاه توسعه محور به حوزه گردشگری این شهرستان بوده است.

وی افزود: یکی دیگر از چالش هایی که در طی این سال ها به عنوان سنگی بزرگ بر سر راه توسعه مناطق گردشگری بوده است وجود معارضین و افرادی بود که در کنار طرح های گردشگری دارای زمین بوده اند که اجازه هیچ کاری به میراث فرهنگی و گردشگری برای اجرای طرح های توسعه محور نمی دادند.

خیرالله خیراندیش  تصریح کرد: عدم تخصیص اعتبارات ملی و استانی یکی دیگر از مهمترین موانع در عدم پیشرفت شهرستان لنده در حوزه گردشگری است.

وی تاکیدکرد: با روی کار امدن مدیرکل جدید میراث فرهنگی استان و تخصیص اعتبارات ملی، استانی و شهرستانی و با پیگیری های خوب فرماندار شهرستان لنده و همکاری بنیاد علوی طرح گردشگری منطقه موگرمون در شهریور ماه سال جاری کلنگ زنی و این پروژه در ردیف 9پروژه مهم جهش تولید استان قرار گرفت.

رئیس میراث فرهنگی و گردشگری شهرستان لنده گفت: امیدواریم سایر پروژه های شهرستان در حوزه گردشگری در بودجه سال 1400استان و با تامین و تخصیص اعتبارات ویژه تامین شود تا بخشی از محرومیت های تاریخی این شهرستان در حوزه گردشگری برطرف شود.

انتهای پیام

تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.